2018.03.12

Na wszelki wypadek: ubezpieczenie NNW!

Mówi się, że „wypadki chodzą po ludziach” i niestety to powtarzane od lat powiedzenie jest prawdziwe. Zdarza się bowiem, że w wyniku pechowego zbiegu okoliczności, nasze dziecko zrzuci z półki w sklepie coś wartościowego, a przy okazji zrobi krzywdę stojącym obok ludziom. Gdy dzieją się nieprzewidziane wypadki, ostatnim, o co chcesz się martwić, są pieniądze. Kup odpowiednie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW), a będziesz mógł spać spokojniej.

Polisa NNW to taki rodzaj ubezpieczenia, które daje pewność, że gdy ulegniesz wypadkowi – niezależnie czy będzie to twoja wina, czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności, w domu czy w pracy – otrzymasz pieniądze na leczenie i życie.

Wypadek i problemy finansowe

Każdy wypadek może spowodować, że przez jakiś czas nie będziesz mógł pracować. Złamanie nogi może wyeliminować cię z pracy na okres np. trzech miesięcy. O ile jesteś pracownikiem etatowym i przysługuje ci zwolnienie lekarskie na dany okres oraz wypłata w wysokości np. 80 proc. wynagrodzenia, nie będzie to bardzo uciążliwe. Jeśli pracujesz na umowie-zleceniu czy w ramach innego stosunku pracy, twoje zarobki mogą zostać „zamrożone”. To duży problem – szczególnie jeśli nie masz zbyt wielu oszczędności. Kłopot mogą mieć również drobni przedsiębiorcy i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy nie odprowadzają odpowiednich składek zdrowotnych, lub mają w nich zaległości. Najtrudniejsza sytuacja czeka cię jednak, gdy będzie to poważny wypadek. Wtedy zbawieniem może okazać się odszkodowanie z NNW.  

– Dobrze i świadomie zawarte ubezpieczenie NNW jest rozwiązaniem, z którego warto korzystać, tym bardziej że z każdego z zawartych ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków otrzymamy niezależne świadczenia – dopuszczalna jest tutaj kumulacja – czyli mówiąc praktycznie, ile posiadamy umów NNW, tyle otrzymamy pieniędzy – zauważa radca prawny Aleksander Daszewski, współpracujący z Biurem Rzecznika Ubezpieczonych.

Kto powinien wykupić NNW? Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Najczęściej ubezpieczenie NNW wykupują kierowcy, a obejmuje ono także współpasażerów, przy czym liczą się też szkody związane z wsiadaniem do samochodu i wysiadaniem z niego, załadunkiem bądź rozładunkiem pojazdu. Wypłata odszkodowania z NNW nastąpi również wtedy, gdy szkoda będzie miała miejsce podczas naprawy auta w trasie i przebywania w pojeździe w czasie postoju.

Ubezpieczenie NNW może się okazać szczególnie przydatne dla osób uprawiających sport, dzieci i młodzieży szkolnej oraz wyjeżdżających na wakacje. Zakres polisy jest elastyczny i możesz go bez problemu dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. W razie innych wypadków (nie tylko samochodowych) powstałych niezależnie od naszej woli, towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania na przykład w razie: następstwa zawałów serca i udarów mózgu, nieszczęśliwych wypadków doznanych w związku z uprawianiem sportu, trwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. w razie częściowego lub całkowitego inwalidztwa czy pobytu w szpitalu.

Takie ubezpieczenia ma w swojej ofercie również PKO Bank Polski. W ramach Ubezpieczenia Moje Życie24. Najniższa składka to jedynie 6 zł. Maksymalna suma ubezpieczenia to 30 tys. zł. PKO Bank Polski przygotował również ofertę dla wszystkich miłośników podróżowania. Ubezpieczenie Moje Podróże24. Tu możesz skorzystać z szerokiego zakresu ochrony w podróży: ubezpieczenia kosztów leczenia także w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych oraz NNW, a także OC w życiu prywatnym i ubezpieczenia twojego bagażu.

Wyższa składaka = większy spokój

Wysokość składki ubezpieczenia NNW zależy od sumy ubezpieczenia, czyli wypłacanej kwoty, na jaką będziesz mógł liczyć w razie wypadku. Przeważnie 1 proc. uszczerbku na zdrowiu odpowiada 1 proc. sumy ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczymy się na 10 tys. zł, zapłacimy składkę w wysokości kilkudziesięciu zł, ale za każdy 1proc. uszczerbku na zdrowiu dostaniemy zaledwie 100 zł. Warto o tym pamiętać. Podwyższenie sumy ubezpieczenia – nawet dwukrotnie – skutkuje zazwyczaj nieznacznym wzrostem wysokości składki. Za to przy wypłacie odszkodowania różnica w jego wysokości może być spora. Wysokość składki ubezpieczenia NNW zależy także od tego, do której grupy ryzyka zostaniemy zakwalifikowani. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują przeważnie trzy grupy: dzieci i młodzież, dorośli niepracujący lub pracujący w biurze, osoby o podwyższonym ryzyku – czyli osoby pracujące fizycznie lub w zawodach o podwyższonym ryzyku (np. górnicy, kaskaderzy).

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Bilety, narty, bagaże i… ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie ochrony prawnej – pomoc prawna dla osób prywatnych i firm

Kup ubezpieczenia - Moje Życie24 lub Mój Dom24 i wygraj opaskę

  • Z Banku

   02018.09.24

   PKO Bank Polski w gronie dużych spółek indeksu FTSE Russell

   PKO Bank Polski wszedł do grupy dużych spółek indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russell. Stało się to po wrześniowej reklasyfikacji naszego rynku do statusu rozwiniętego. PKO Bank Polski jest jedyną spośród 37 polskich firm, która trafiła do tej grupy. To wyraz uznania zarówno dla siły polskiej gospodarki i stopnia zaawansowania rozwoju rodzimego rynku kapitałowego, jak i dla wiodącej pozycji największego polskiego banku, jego dotychczasowych sukcesów oraz strategicznego potencjału do dalszego rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.24

   Akademik, własny pokój czy kawalerka? Dylemat studenta po wakacjach

   Wakacje powoli kończą się również dla studentów. To najwyższy czas, by znaleźć zakwaterowanie na kolejny rok nauki. Do wyboru jest kilka opcji: akademik, kawalerka lub większe mieszkanie, bądź pokój do wynajęcia – każda dostosowana do indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Niecałe dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego sprawdzamy, co rynek nieruchomości ma do zaoferowania studentom i ile każe sobie za to płacić.

   więcej
  • Z Banku

   02018.09.21

   PKO Bank Polski wśród najatrakcyjniejszych pracodawców

   W rankingu Universum Poland po raz kolejny PKO Bank Polski znalazł się w gronie Top 10 najatrakcyjniejszych pracodawców. Innowacje technologiczne, bogaty pakiet świadczeń dla pracowników i działania zgodne z etyką to główne atrybuty Banku, na które studenci szczególnie zwracają uwagę.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.21

   Biometria, czyli bankowość za dotknięciem palca. Zapomnij o hasłach!

   Płatności zbliżeniowe, identyfikacja biometryczna, funkcjonalne aplikacje mobilne i ekspresowe przelewy to przykłady innowacji, o których jeszcze kilka lat temu nam się nie śniło, a dziś z coraz większym trudem wyobrażamy sobie zarządzanie finansami bez nich. Eksperci PKO Banku Polskiego na bieżąco śledzą światowe trendy. Jakie nowinki ze świata bankowości i zaawansowanych technologii upowszechnią się w najbliższym czasie?

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.20

   Profil godny zaufania

   Gdy nie masz czasu załatwiać formalności w urzędzie, możesz skorzystać z Profilu Zaufanego dostępnego w serwisie iPKO oraz Inteligo. Tak robi już prawie 300 tys. klientów PKO Banku Polskiego. W ten sposób wiele spraw urzędowych załatwisz bez wychodzenia z domu, a do tego szybko i bezpiecznie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.09.18

   PKO Bank Polski udomowił technologię blockchain

   Po kilku miesiącach intensywnych prac nad zastosowaniem technologii blockchain do potwierdzania autentyczności i niezmienności dokumentów wysyłanych przez bank drogą elektroniczną, PKO Bank Polski dokonał pełnego wdrożenia rozwiązania i rozpoczyna historyczną cyfrową wysyłkę do klientów.

   więcej
  Pokaż więcej