2018.03.12

Na wszelki wypadek: ubezpieczenie NNW!

Mówi się, że „wypadki chodzą po ludziach” i niestety to powtarzane od lat powiedzenie jest prawdziwe. Zdarza się bowiem, że w wyniku pechowego zbiegu okoliczności, nasze dziecko zrzuci z półki w sklepie coś wartościowego, a przy okazji zrobi krzywdę stojącym obok ludziom. Gdy dzieją się nieprzewidziane wypadki, ostatnim, o co chcesz się martwić, są pieniądze. Kup odpowiednie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW), a będziesz mógł spać spokojniej.

Polisa NNW to taki rodzaj ubezpieczenia, które daje pewność, że gdy ulegniesz wypadkowi – niezależnie czy będzie to twoja wina, czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności, w domu czy w pracy – otrzymasz pieniądze na leczenie i życie.

Wypadek i problemy finansowe

Każdy wypadek może spowodować, że przez jakiś czas nie będziesz mógł pracować. Złamanie nogi może wyeliminować cię z pracy na okres np. trzech miesięcy. O ile jesteś pracownikiem etatowym i przysługuje ci zwolnienie lekarskie na dany okres oraz wypłata w wysokości np. 80 proc. wynagrodzenia, nie będzie to bardzo uciążliwe. Jeśli pracujesz na umowie-zleceniu czy w ramach innego stosunku pracy, twoje zarobki mogą zostać „zamrożone”. To duży problem – szczególnie jeśli nie masz zbyt wielu oszczędności. Kłopot mogą mieć również drobni przedsiębiorcy i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy nie odprowadzają odpowiednich składek zdrowotnych, lub mają w nich zaległości. Najtrudniejsza sytuacja czeka cię jednak, gdy będzie to poważny wypadek. Wtedy zbawieniem może okazać się odszkodowanie z NNW.  

– Dobrze i świadomie zawarte ubezpieczenie NNW jest rozwiązaniem, z którego warto korzystać, tym bardziej że z każdego z zawartych ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków otrzymamy niezależne świadczenia – dopuszczalna jest tutaj kumulacja – czyli mówiąc praktycznie, ile posiadamy umów NNW, tyle otrzymamy pieniędzy – zauważa radca prawny Aleksander Daszewski, współpracujący z Biurem Rzecznika Ubezpieczonych.

Kto powinien wykupić NNW? Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Najczęściej ubezpieczenie NNW wykupują kierowcy, a obejmuje ono także współpasażerów, przy czym liczą się też szkody związane z wsiadaniem do samochodu i wysiadaniem z niego, załadunkiem bądź rozładunkiem pojazdu. Wypłata odszkodowania z NNW nastąpi również wtedy, gdy szkoda będzie miała miejsce podczas naprawy auta w trasie i przebywania w pojeździe w czasie postoju.

Ubezpieczenie NNW może się okazać szczególnie przydatne dla osób uprawiających sport, dzieci i młodzieży szkolnej oraz wyjeżdżających na wakacje. Zakres polisy jest elastyczny i możesz go bez problemu dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. W razie innych wypadków (nie tylko samochodowych) powstałych niezależnie od naszej woli, towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania na przykład w razie: następstwa zawałów serca i udarów mózgu, nieszczęśliwych wypadków doznanych w związku z uprawianiem sportu, trwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. w razie częściowego lub całkowitego inwalidztwa czy pobytu w szpitalu.

Takie ubezpieczenia ma w swojej ofercie również PKO Bank Polski. W ramach Ubezpieczenia Moje Życie24. Najniższa składka to jedynie 6 zł. Maksymalna suma ubezpieczenia to 30 tys. zł. PKO Bank Polski przygotował również ofertę dla wszystkich miłośników podróżowania. Ubezpieczenie Moje Podróże24. Tu możesz skorzystać z szerokiego zakresu ochrony w podróży: ubezpieczenia kosztów leczenia także w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych oraz NNW, a także OC w życiu prywatnym i ubezpieczenia twojego bagażu.

Wyższa składaka = większy spokój

Wysokość składki ubezpieczenia NNW zależy od sumy ubezpieczenia, czyli wypłacanej kwoty, na jaką będziesz mógł liczyć w razie wypadku. Przeważnie 1 proc. uszczerbku na zdrowiu odpowiada 1 proc. sumy ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczymy się na 10 tys. zł, zapłacimy składkę w wysokości kilkudziesięciu zł, ale za każdy 1proc. uszczerbku na zdrowiu dostaniemy zaledwie 100 zł. Warto o tym pamiętać. Podwyższenie sumy ubezpieczenia – nawet dwukrotnie – skutkuje zazwyczaj nieznacznym wzrostem wysokości składki. Za to przy wypłacie odszkodowania różnica w jego wysokości może być spora. Wysokość składki ubezpieczenia NNW zależy także od tego, do której grupy ryzyka zostaniemy zakwalifikowani. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują przeważnie trzy grupy: dzieci i młodzież, dorośli niepracujący lub pracujący w biurze, osoby o podwyższonym ryzyku – czyli osoby pracujące fizycznie lub w zawodach o podwyższonym ryzyku (np. górnicy, kaskaderzy).

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Bilety, narty, bagaże i… ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie ochrony prawnej – pomoc prawna dla osób prywatnych i firm

Kup ubezpieczenia - Moje Życie24 lub Mój Dom24 i wygraj opaskę