2018.03.12

Na wszelki wypadek: ubezpieczenie NNW!

Mówi się, że „wypadki chodzą po ludziach” i niestety to powtarzane od lat powiedzenie jest prawdziwe. Zdarza się bowiem, że w wyniku pechowego zbiegu okoliczności, nasze dziecko zrzuci z półki w sklepie coś wartościowego, a przy okazji zrobi krzywdę stojącym obok ludziom. Gdy dzieją się nieprzewidziane wypadki, ostatnim, o co chcesz się martwić, są pieniądze. Kup odpowiednie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW), a będziesz mógł spać spokojniej.

Polisa NNW to taki rodzaj ubezpieczenia, które daje pewność, że gdy ulegniesz wypadkowi – niezależnie czy będzie to twoja wina, czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności, w domu czy w pracy – otrzymasz pieniądze na leczenie i życie.

Wypadek i problemy finansowe

Każdy wypadek może spowodować, że przez jakiś czas nie będziesz mógł pracować. Złamanie nogi może wyeliminować cię z pracy na okres np. trzech miesięcy. O ile jesteś pracownikiem etatowym i przysługuje ci zwolnienie lekarskie na dany okres oraz wypłata w wysokości np. 80 proc. wynagrodzenia, nie będzie to bardzo uciążliwe. Jeśli pracujesz na umowie-zleceniu czy w ramach innego stosunku pracy, twoje zarobki mogą zostać „zamrożone”. To duży problem – szczególnie jeśli nie masz zbyt wielu oszczędności. Kłopot mogą mieć również drobni przedsiębiorcy i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy nie odprowadzają odpowiednich składek zdrowotnych, lub mają w nich zaległości. Najtrudniejsza sytuacja czeka cię jednak, gdy będzie to poważny wypadek. Wtedy zbawieniem może okazać się odszkodowanie z NNW.  

– Dobrze i świadomie zawarte ubezpieczenie NNW jest rozwiązaniem, z którego warto korzystać, tym bardziej że z każdego z zawartych ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków otrzymamy niezależne świadczenia – dopuszczalna jest tutaj kumulacja – czyli mówiąc praktycznie, ile posiadamy umów NNW, tyle otrzymamy pieniędzy – zauważa radca prawny Aleksander Daszewski, współpracujący z Biurem Rzecznika Ubezpieczonych.

Kto powinien wykupić NNW? Co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Najczęściej ubezpieczenie NNW wykupują kierowcy, a obejmuje ono także współpasażerów, przy czym liczą się też szkody związane z wsiadaniem do samochodu i wysiadaniem z niego, załadunkiem bądź rozładunkiem pojazdu. Wypłata odszkodowania z NNW nastąpi również wtedy, gdy szkoda będzie miała miejsce podczas naprawy auta w trasie i przebywania w pojeździe w czasie postoju.

Ubezpieczenie NNW może się okazać szczególnie przydatne dla osób uprawiających sport, dzieci i młodzieży szkolnej oraz wyjeżdżających na wakacje. Zakres polisy jest elastyczny i możesz go bez problemu dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. W razie innych wypadków (nie tylko samochodowych) powstałych niezależnie od naszej woli, towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania na przykład w razie: następstwa zawałów serca i udarów mózgu, nieszczęśliwych wypadków doznanych w związku z uprawianiem sportu, trwałego uszczerbku na zdrowiu, tj. w razie częściowego lub całkowitego inwalidztwa czy pobytu w szpitalu.

Takie ubezpieczenia ma w swojej ofercie również PKO Bank Polski. W ramach Ubezpieczenia Moje Życie24. Najniższa składka to jedynie 6 zł. Maksymalna suma ubezpieczenia to 30 tys. zł. PKO Bank Polski przygotował również ofertę dla wszystkich miłośników podróżowania. Ubezpieczenie Moje Podróże24. Tu możesz skorzystać z szerokiego zakresu ochrony w podróży: ubezpieczenia kosztów leczenia także w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych oraz NNW, a także OC w życiu prywatnym i ubezpieczenia twojego bagażu.

Wyższa składaka = większy spokój

Wysokość składki ubezpieczenia NNW zależy od sumy ubezpieczenia, czyli wypłacanej kwoty, na jaką będziesz mógł liczyć w razie wypadku. Przeważnie 1 proc. uszczerbku na zdrowiu odpowiada 1 proc. sumy ubezpieczenia. Jeśli ubezpieczymy się na 10 tys. zł, zapłacimy składkę w wysokości kilkudziesięciu zł, ale za każdy 1proc. uszczerbku na zdrowiu dostaniemy zaledwie 100 zł. Warto o tym pamiętać. Podwyższenie sumy ubezpieczenia – nawet dwukrotnie – skutkuje zazwyczaj nieznacznym wzrostem wysokości składki. Za to przy wypłacie odszkodowania różnica w jego wysokości może być spora. Wysokość składki ubezpieczenia NNW zależy także od tego, do której grupy ryzyka zostaniemy zakwalifikowani. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują przeważnie trzy grupy: dzieci i młodzież, dorośli niepracujący lub pracujący w biurze, osoby o podwyższonym ryzyku – czyli osoby pracujące fizycznie lub w zawodach o podwyższonym ryzyku (np. górnicy, kaskaderzy).

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Bilety, narty, bagaże i… ubezpieczenie podróży

Ubezpieczenie ochrony prawnej – pomoc prawna dla osób prywatnych i firm

Kup ubezpieczenia - Moje Życie24 lub Mój Dom24 i wygraj opaskę

  • Bankofinanse

   02019.02.21

   Zacznij odkładać już dziś na przyszłoroczne ferie

   Powrót po feriach do pracy jest trudny, ale jeszcze trudniej jest wrócić do finansowej równowagi po wyjeździe, który nadszarpnął domowy budżet. Jak nie wpaść w tarapaty przez kilkudniowy wypad w góry? Pomyśl o tym już dziś i zacznij odkładać na przyszłoroczne ferie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.19

   PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa

   Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Podczas wykładów i warsztatów eksperci PKO Banku Polskiego, którzy na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i walczą z zagrożeniami w sieci, będą dzielić się swoją praktyczną wiedzą ze studentami. Nowy przedmiot to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Musisz dopłacić do podatku? Zrób przelew podatkowy w serwisie „Twój e-PIT”

   Na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów „Twój e-PIT” (podatki.gov.pl) podatnicy mogą zobaczyć już swoje roczne zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 r. Do ich decyzji pozostaje, czy chcą skorzystać z rozliczenia przygotowanego przez administrację skarbową, czy też rozliczyć się samodzielnie. W przypadku wybrania pierwszej opcji i sytuacji gdy jest potrzeba dopłaty podatku, klienci PKO Banku Polskiego oraz Inteligo mogą zlecić przelew podatkowy Paybynet bezpośrednio z serwisu „Twój ePIT”.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.19

   Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”

   Grupą najbardziej narażoną na próby wyłudzenia pieniędzy z rachunków bankowych są osoby starsze. W wielu miastach pracownicy naszych oddziałów, we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa, uczestniczą w szkoleniach, które mają uczulić seniorów na tego typu zagrożenia. W ostatnim czasie takie seminaria,, odbyły się w Zwoleniu i Lipsku. Kolejne, już niebawem, w Kozienicach.

   więcej
  • Z Banku

   02019.02.15

   40. rocznica wybuchu w Rotundzie. Pamiętamy!

   W 1979 r. w warszawskiej Rotundzie doszło do tragicznego wypadku. Wybuchł gaz, w wyniku czego zginęło 49 osób. Co roku Bank upamiętnia ofiary eksplozji składając kwiaty pod tablicą pamiątkową.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.13

   Henryk Gruber – wizjoner swoich czasów

   W latach trzydziestych XX w. Prezes Henryk Gruber tchnął nowoczesność w PKO. Budował jej markę, zaufanie społeczne, potęgę finansową banku i wolnej Polski. Ten kapitał procentował w późniejszych latach.

   więcej
  Pokaż więcej