2018.02.13

Ekonomia na bank. II edycja projektu edukacji ekonomicznej PKO Banku Polskiego i Uniwersytetu Śląskiego

Zarządzanie własnym budżetem, prowadzenie biznesu czy ubezpieczenia – wiedza z zakresu edukacji ekonomicznej, bez której trudno dziś sobie poradzić, jest szczególnie potrzebna młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie. Dlatego istotne, by przekazywali ją praktycy, jakimi są doświadczeni pracownicy banku. Rozpoczęła się II edycja projektu edukacyjnego Ekonomia na bank realizowanego przez PKO Bank Polski oraz Uniwersytet Śląski. 

Podejmowanie mądrych decyzji dotyczących osobistych finansów to umiejętność bezcenna. Stąd pomysł, aby – korzystając z wiedzy i doświadczenia pracowników PKO Banku Polskiego – ułatwić studentom Uniwersytetu Śląskiego zdobycie wiedzy z dziedziny ekonomii oraz znajomości produktów bankowych i usług finansowych. Na stronie internetowej projektu edukacyjnego pojawiła się już pierwsza lekcja. Składa się ona z materiałów wideo i audio oraz artykułu. Kolejne będą publikowane co miesiąc aż do czerwca. Każdy z bloków tematycznych będzie dotyczył innego tematu z zakresu podstawowej wiedzy ekonomicznej i bankowości. 

Eksperci PKO Banku Polskiego podzielą się swoją wiedzą ekspercką również podczas rozmów w Studenckim Studio Radiowym Egida. Będą tam odpowiadali na pytania przesłane wcześniej mailem. W planach są również wykłady obejmujące wiedzę z tematyki projektu. W realizację projektu edukacyjnego Ekonomia na bank zaangażowani są – podobnie jak w ubiegłym roku – pracownicy PKO Banku Polskiego z regionu katowickiego.


Co miesiąc na uczestników czeka quiz z nagrodami. Na prymusów na zakończenie projektu przewidziano nagrody pieniężne w wysokości 1 tys. zł lub płatne praktyki w PKO Banku Polskim.
 
Płatność za jeden uśmiech 

Pierwsza lekcja trwającej edycji programu odbyła się pod hasłem Hajs, mamona, siano, cash – co Ty o tym wiesz? Przedstawicielki PKO Banku Polskiego – Anna Chmielorz-Koza z Oddziału 1 w Kaletach oraz Katarzyna Nowak z Oddziału 1 w Tarnowskich Górach – opowiadają w nim historię pieniądza. Przypominają, czym były płacidła. Wyjaśniają również, skąd się bierze i na czym polega inflacja i tłumaczą co to właściwie jest MiFID. Ostrzegają także przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty. Studenci mogą również wysłuchać ciekawej dyskusji o przyszłości – czy monety i banknoty mają szansę przetrwać w starciu z płatnościami wykorzystującymi nowe technologie. 

Podczas kolejnych lekcji przedstawiciele PKO Banku Polskiego opowiedzą m.in. o tym, jak optymalizować wydatki, co to jest psychologia zakupów i jak sklepy przygotowują się do walki o klienta. Będzie mowa także o tym, jak płacić i oszczędzać w obcej walucie oraz jakie są zalety i pułapki ubezpieczeń. Podpowiedzą również w kilku krokach, jak założyć własną działalność gospodarczą. 

W każdym wieku 
Projekt Ekonomia na bank skierowany jest nie tylko do studentów Uniwersytetu Śląskiego. Obu edycjom programu edukacji ekonomicznej towarzyszą także wykłady i zajęcia adresowane do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UŚ i dla dzieci ze szkoły podstawowej, z którą uczelnia nawiązała współpracę dydaktyczno-naukową.
 
Korzyść dla wszystkich

Pomysłodawcy i uczestnicy programu edukacji ekonomicznej Ekonomia na bank podzielili się swoimi opiniami na temat projektu: 

Arkadiusz Socha, dyrektor ds. sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Katowicach:

– Efekty I edycji projektu przerosły nasze oczekiwania. Zyskali uczestnicy i uczelnia, czego dowodem było uhonorowanie Banku Laurem studenta w kategorii Instytucja przyjazna studentom. Natomiast dla naszych pracowników, zaangażowanych w Ekonomię na bank, było to inspirujące zadanie rozwojowe. Wykorzystywali posiadaną już wiedzę praktyczną i łączyli dobrą zabawę z promocją produktów i usług finansowych, a jednocześnie naszego Banku. W bieżącej edycji pozostawiamy bez zmian generalną formułę programu, ale zmieniamy zagadnienia. Naszym celem jest oczywiście podniesienie poziomu realizacji projektu.  

Dr Marzena Ponicka, koordynator przedsięwzięcia ze strony Uniwersytetu Śląskiego: 

– Ekonomia na bank uświadamia studentom, że wiedza z zakresu finansów i ekonomii jest niezbędna w codziennym życiu bez względu na wykształcenie. Jedocześnie projekt kształtuje dojrzałe postawy podczas korzystania z usług bankowych i instrumentów finansowych. Rozwija praktyczne umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska studenckiego. Najlepiej chyba obrazuje to fakt, że uczestnicy pierwszej edycji bardzo chętnie „wrócili do gry” i przystąpili do drugiej edycji projektu. 

Artur Gamoń, student UŚ i uczestnik obu edycji programu: 

To projekt, dzięki któremu po raz pierwszy mogę korzystać z wiedzy osób na co dzień zajmujących się finansami. Co więcej podana jest ona w taki sposób, że łatwo wchodzi do głowy.Bankowi eksperci skupiają się na faktach i mówią zrozumiałym językiem. Często po odsłuchaniu audycji radiowej przeglądam z ciekawości strony internetowe, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Forma, w jakiej przekazywane są informacje to super alternatywa dla tradycyjnych wykładów. 

Beata Kubica, studentka UŚ, uczestniczka I i II edycji projektu: 

– Zostaliśmy wyposażeni w wiele praktycznych wskazówek, a zdobyta wiedza pomaga nam w dorosłym życiu. Zagadnienia ekonomiczne przestały być dla nas „czarną magią”.  

Kinga Bednarska, absolwentka wydziału filologii UŚ, praktykantka w PKO Banku Polskim: 

 Praktyki zmieniły moją, trochę stereotypową opinię, jak wygląda praca w banku. Pomogły jednocześnie podjąć decyzje o kierunku mojej ścieżki zawodowej. Utwierdziły w przekonaniu że dalszą edukację będę realizowała na wydziale rachunkowości – dodaje z kolei. 

Tymoteusz Pyda, praktykant zarówno w jednostkach zapleczowych PKO Banku Polskiego, jak i tych „z pierwszej linii” obsługi klienta: 

 Pomimo humanistycznego wykształcenia możliwość przyglądania się pracy działów - takich jak analiza ryzyka kredytowego, obsługa hipotek, windykacja i restrukturyzacja, marketing, HR, czy praca w oddziale  - dała mi cenne doświadczenie, a także umożliwiła poznanie ciekawych i niezwykle serdecznych ludzi 

Także dla Łukasza Tomaszka praktyki, które pozwoliły na poznanie banku „od środka” i m.in. obserwację procesów wspierających obsługę klienta oraz działań marketingowych banku - były rozwijającym doświadczeniem. Za szczególnie cenne uważa możliwość rozmowy z doświadczonymi pracownikami banku.

 
PKO Bank Polski współpracuje z uczelniami śląskimi także na innych płaszczyznach. Na przełomie listopada i grudnia ub. roku uczestniczył w Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Największe śląskie uczelnie oraz samo miasto Katowice przygotowały stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady, których celem było pokazanie, że nauka może być interesująca i inspirująca. Świat bankowości przybliżał podczas festiwalu PKO Bank Polski. Na stoisku można było zapoznać się m.in. z nowościami technologicznymi, które wdraża bank. Goście mogli sprawdzić, jak wygląda stanowisko biometryczne oraz zobaczyć i zrozumieć, dlaczego ta technologia pozwoli pozbyć się wszelkich dokumentów potwierdzających tożsamość w trakcie dokonywania operacji bankowych. 
 

Lidia Sosnowska 
ekspert w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

PKO Bank Polski podpisał umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską 

PKO Bank Polski na Absolvent Talent Days – nowoczesny i otwarty pracodawca 

Preferencyjny kredyt studencki – dobry sposób na studencki start

Pliki do pobrania

  • Bankofinanse

   02018.10.17

   Autoryzacja transakcji kodem SMS dostępna w oddziałach PKO Banku Polskiego

   Klienci mogą już potwierdzać w placówkach wybrane dyspozycje kodem sms wysłanym na ich numer telefonu. W ten sposób autoryzują płatności oraz transakcje dotyczące lokat, pożyczki gotówkowej czy karty kredytowej. Taka forma autoryzacji dostępna jest we wszystkich oddziałach PKO Banku Polskiego w Warszawie i jej okolicach oraz wybranych oddziałach w Krakowie, Poznaniu i Toruniu.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.16

   Bądź ostrożny! Nie daj się nabrać oszustom

   Oszuści podejmują kolejne próby wyłudzania pieniędzy, głównie od osób starszych. Manipulują na wiele sposobów – np. podając się przez telefon za policjanta z CBŚ, który rozpracowuje grupę przestępczą. Proszą o przekazanie pieniędzy na akcję policji, obiecując, że te zostaną później zwrócone.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.15

   Wszędzie dobrze, a w domach coraz lepiej

   Mieszkanie czy dom? Przed takim wyborem staje wiele polskich rodzin, decydujących się na zakup własnego lokum. Polacy coraz chętniej budują domy, a statystyki pokazują, że tak dużej liczby rozpoczętych budów nie obserwowano od lat. Według danych GUS w I połowie 2018 r. oddano do użytku 33 tys. domów – to 40 proc. wszystkich mieszkań oddanych w tym czasie do użytku. Jednocześnie wydano kolejnych 46,5 tys. pozwoleń na budowę domów.

   więcej
  • Z Banku

   02018.10.12

   Zbieramy pamiątki na 100-lecie PKO Banku Polskiego

   Zbliża się setna rocznica istnienia PKO Banku Polskiego. Zachęcamy was do nadsyłania pamiątek związanych z Bankiem, np. archiwalnych fotografii czy dokumentów. Osoby, których materiały zostaną wykorzystane przy okazji świętowania jubileuszu, otrzymają bankowe upominki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.12

   Dobry zwyczaj: Pożyczaj z głową!

   Prawie połowa dorosłych Polaków spłaca kredyt – wynika z danych zgromadzonych przez Związek Banków Polskich. Łączna wartość wszystkich zobowiązań wyniosła na koniec 2017 r. prawie 553 mld zł. Za taką kwotę można by zbudować w co trzecim polskim mieście stadion wielkości PGE Narodowego!

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.11

   Giełdowe ABECADŁO

   Giełda – dla jednych to sposób na zdobycie kapitału na rozwój biznesu, dla innych metoda na pomnożenie oszczędności, a jeszcze inni traktują ją jak zabawę w ryzykowną grę.

   więcej
  Pokaż więcej