2018.02.13

Ekonomia na bank. II edycja projektu edukacji ekonomicznej PKO Banku Polskiego i Uniwersytetu Śląskiego

Zarządzanie własnym budżetem, prowadzenie biznesu czy ubezpieczenia – wiedza z zakresu edukacji ekonomicznej, bez której trudno dziś sobie poradzić, jest szczególnie potrzebna młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie. Dlatego istotne, by przekazywali ją praktycy, jakimi są doświadczeni pracownicy banku. Rozpoczęła się II edycja projektu edukacyjnego Ekonomia na bank realizowanego przez PKO Bank Polski oraz Uniwersytet Śląski. 

Podejmowanie mądrych decyzji dotyczących osobistych finansów to umiejętność bezcenna. Stąd pomysł, aby – korzystając z wiedzy i doświadczenia pracowników PKO Banku Polskiego – ułatwić studentom Uniwersytetu Śląskiego zdobycie wiedzy z dziedziny ekonomii oraz znajomości produktów bankowych i usług finansowych. Na stronie internetowej projektu edukacyjnego pojawiła się już pierwsza lekcja. Składa się ona z materiałów wideo i audio oraz artykułu. Kolejne będą publikowane co miesiąc aż do czerwca. Każdy z bloków tematycznych będzie dotyczył innego tematu z zakresu podstawowej wiedzy ekonomicznej i bankowości. 

Eksperci PKO Banku Polskiego podzielą się swoją wiedzą ekspercką również podczas rozmów w Studenckim Studio Radiowym Egida. Będą tam odpowiadali na pytania przesłane wcześniej mailem. W planach są również wykłady obejmujące wiedzę z tematyki projektu. W realizację projektu edukacyjnego Ekonomia na bank zaangażowani są – podobnie jak w ubiegłym roku – pracownicy PKO Banku Polskiego z regionu katowickiego.


Co miesiąc na uczestników czeka quiz z nagrodami. Na prymusów na zakończenie projektu przewidziano nagrody pieniężne w wysokości 1 tys. zł lub płatne praktyki w PKO Banku Polskim.
 
Płatność za jeden uśmiech 

Pierwsza lekcja trwającej edycji programu odbyła się pod hasłem Hajs, mamona, siano, cash – co Ty o tym wiesz? Przedstawicielki PKO Banku Polskiego – Anna Chmielorz-Koza z Oddziału 1 w Kaletach oraz Katarzyna Nowak z Oddziału 1 w Tarnowskich Górach – opowiadają w nim historię pieniądza. Przypominają, czym były płacidła. Wyjaśniają również, skąd się bierze i na czym polega inflacja i tłumaczą co to właściwie jest MiFID. Ostrzegają także przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty. Studenci mogą również wysłuchać ciekawej dyskusji o przyszłości – czy monety i banknoty mają szansę przetrwać w starciu z płatnościami wykorzystującymi nowe technologie. 

Podczas kolejnych lekcji przedstawiciele PKO Banku Polskiego opowiedzą m.in. o tym, jak optymalizować wydatki, co to jest psychologia zakupów i jak sklepy przygotowują się do walki o klienta. Będzie mowa także o tym, jak płacić i oszczędzać w obcej walucie oraz jakie są zalety i pułapki ubezpieczeń. Podpowiedzą również w kilku krokach, jak założyć własną działalność gospodarczą. 

W każdym wieku 
Projekt Ekonomia na bank skierowany jest nie tylko do studentów Uniwersytetu Śląskiego. Obu edycjom programu edukacji ekonomicznej towarzyszą także wykłady i zajęcia adresowane do słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UŚ i dla dzieci ze szkoły podstawowej, z którą uczelnia nawiązała współpracę dydaktyczno-naukową.
 
Korzyść dla wszystkich

Pomysłodawcy i uczestnicy programu edukacji ekonomicznej Ekonomia na bank podzielili się swoimi opiniami na temat projektu: 

Arkadiusz Socha, dyrektor ds. sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Katowicach:

– Efekty I edycji projektu przerosły nasze oczekiwania. Zyskali uczestnicy i uczelnia, czego dowodem było uhonorowanie Banku Laurem studenta w kategorii Instytucja przyjazna studentom. Natomiast dla naszych pracowników, zaangażowanych w Ekonomię na bank, było to inspirujące zadanie rozwojowe. Wykorzystywali posiadaną już wiedzę praktyczną i łączyli dobrą zabawę z promocją produktów i usług finansowych, a jednocześnie naszego Banku. W bieżącej edycji pozostawiamy bez zmian generalną formułę programu, ale zmieniamy zagadnienia. Naszym celem jest oczywiście podniesienie poziomu realizacji projektu.  

Dr Marzena Ponicka, koordynator przedsięwzięcia ze strony Uniwersytetu Śląskiego: 

– Ekonomia na bank uświadamia studentom, że wiedza z zakresu finansów i ekonomii jest niezbędna w codziennym życiu bez względu na wykształcenie. Jedocześnie projekt kształtuje dojrzałe postawy podczas korzystania z usług bankowych i instrumentów finansowych. Rozwija praktyczne umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska studenckiego. Najlepiej chyba obrazuje to fakt, że uczestnicy pierwszej edycji bardzo chętnie „wrócili do gry” i przystąpili do drugiej edycji projektu. 

Artur Gamoń, student UŚ i uczestnik obu edycji programu: 

To projekt, dzięki któremu po raz pierwszy mogę korzystać z wiedzy osób na co dzień zajmujących się finansami. Co więcej podana jest ona w taki sposób, że łatwo wchodzi do głowy.Bankowi eksperci skupiają się na faktach i mówią zrozumiałym językiem. Często po odsłuchaniu audycji radiowej przeglądam z ciekawości strony internetowe, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Forma, w jakiej przekazywane są informacje to super alternatywa dla tradycyjnych wykładów. 

Beata Kubica, studentka UŚ, uczestniczka I i II edycji projektu: 

– Zostaliśmy wyposażeni w wiele praktycznych wskazówek, a zdobyta wiedza pomaga nam w dorosłym życiu. Zagadnienia ekonomiczne przestały być dla nas „czarną magią”.  

Kinga Bednarska, absolwentka wydziału filologii UŚ, praktykantka w PKO Banku Polskim: 

 Praktyki zmieniły moją, trochę stereotypową opinię, jak wygląda praca w banku. Pomogły jednocześnie podjąć decyzje o kierunku mojej ścieżki zawodowej. Utwierdziły w przekonaniu że dalszą edukację będę realizowała na wydziale rachunkowości – dodaje z kolei. 

Tymoteusz Pyda, praktykant zarówno w jednostkach zapleczowych PKO Banku Polskiego, jak i tych „z pierwszej linii” obsługi klienta: 

 Pomimo humanistycznego wykształcenia możliwość przyglądania się pracy działów - takich jak analiza ryzyka kredytowego, obsługa hipotek, windykacja i restrukturyzacja, marketing, HR, czy praca w oddziale  - dała mi cenne doświadczenie, a także umożliwiła poznanie ciekawych i niezwykle serdecznych ludzi 

Także dla Łukasza Tomaszka praktyki, które pozwoliły na poznanie banku „od środka” i m.in. obserwację procesów wspierających obsługę klienta oraz działań marketingowych banku - były rozwijającym doświadczeniem. Za szczególnie cenne uważa możliwość rozmowy z doświadczonymi pracownikami banku.

 
PKO Bank Polski współpracuje z uczelniami śląskimi także na innych płaszczyznach. Na przełomie listopada i grudnia ub. roku uczestniczył w Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Największe śląskie uczelnie oraz samo miasto Katowice przygotowały stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady, których celem było pokazanie, że nauka może być interesująca i inspirująca. Świat bankowości przybliżał podczas festiwalu PKO Bank Polski. Na stoisku można było zapoznać się m.in. z nowościami technologicznymi, które wdraża bank. Goście mogli sprawdzić, jak wygląda stanowisko biometryczne oraz zobaczyć i zrozumieć, dlaczego ta technologia pozwoli pozbyć się wszelkich dokumentów potwierdzających tożsamość w trakcie dokonywania operacji bankowych. 
 

Lidia Sosnowska 
ekspert w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

PKO Bank Polski podpisał umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską 

PKO Bank Polski na Absolvent Talent Days – nowoczesny i otwarty pracodawca 

Preferencyjny kredyt studencki – dobry sposób na studencki start

Pliki do pobrania

  • Z Banku

   02018.05.25

   Platynowa karta kredytowa PKO Banku Polskiego najtańsza na rynku

   Platynowa karta kredytowa od zawsze kojarzyła się z luksusem i produktem przeznaczonym dla najbogatszych. Dziś możesz mieć ja również ty! PKO Bank Polski obniżył cenę dla nowo wydawanych platynowych kart kredytowych do 250 zł rocznie, przy jednoczesnym zachowaniu bogatego zestawu usług dodatkowych dostępnych dla posiadaczy tych kart.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.25

   Data scientist – matematyk, programista i biznesmen w jednym

   Czym jest Big Data w bankowości, jakie cechy posiada specjalista data science oraz co trzeba zrobić, aby dołączyć do zespołu Banku? Na takie pytania odpowiedzi uzyskali studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, którzy 23 maja wzięli udział w warsztacie „Big Data w PKO Banku Polskim”.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.25

   „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” – szansa rozwoju dla innowacyjnych przedsiębiorców

   „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” to autorski program akceleracyjny skierowany do start-upów oferujących nowatorskie podejście do tradycyjnych rozwiązań finansowych. Bank poszukuje również młodych firm chętnych do współpracy przy testowaniu środowiska API, które niedługo będzie służyć rozwojowi całego rynku usług fintech w Polsce. Młode firmy biorące udział w „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” otrzymają wsparcie w postaci zaplecza technologicznego i wiedzy. Start-upy, które przejdą proces rekrutacji, mogą także liczyć na wsparcie banku w procesie skalowania ich biznesu.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.24

   PKO Bank Polski otrzymał statuetkę „Lamparta 2018” za budowanie wizerunku marki nowoczesnego banku. Głosami oddanymi przez konkurencję w badaniu Kantar TNS zajął 2 miejsce.

   Celem działań PKO Banku Polskiego – zarówno biznesowych jak i społecznych – jest utrwalanie wizerunku marki jako polskiej, przyjaznej i godnej zaufania instytucji finansowej. Bank od lat rozwija relacje z otoczeniem, prowadząc aktywne działania na rzecz społeczeństwa i z jego udziałem. Wspiera wydarzenia i projekty edukacyjne, obywatelskie, kulturalne i charytatywne. W każdym obszarze działania PKO Bank Polski wykorzystuje najnowsze technologie. Tworząc i rozbudowując nowoczesne platformy komunikacji zwiększa dynamikę oraz efektywność dialogu, wzmacnia wizerunek i umacnia pozycję lidera polskiej bankowości.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.23

   Wciąż się uczę

   Za swój największy sukces zawodowy uważa zespół, którym kieruje. Ludzi zaangażowanych, godnych zaufania, kreatywnych i otwartych na zmiany. Iwona Michalska, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Dąbrowie Górniczej i jednocześnie trener wewnętrzny, w banku pracuje od 23 lat. Swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarządzania ludźmi chętnie dzieli się z innymi profesjonalistami z branży HR.

   więcej
  • Z Banku

   02018.05.22

   Dobry start w 2018 rok. Najlepsze wyniki wśród banków

   PKO Bank Polski rozpoczął ten rok doskonałymi wynikami finansowymi. Zysk netto za I kw. 2018 r. wzrósł o ponad 44 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Przyczynił się do tego dalszy dynamiczny rozwój działalności biznesowej.

   więcej
  Pokaż więcej