2018.01.10

PKO Bank Polski podpisał umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską

PKO Bank Polski rozpoczyna współpracę z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Podpisana 9 stycznia umowa przewiduje m.in. wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, organizację staży i praktyk studenckich oraz realizację szkoleń, seminariów i warsztatów poświęconych tematyce finansowej.

Na zdjęciu (od lewej): prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek, dziekan WEiI, Danuta Selwa,I Regionalne Centrum Korporacyjne PKO Banku Polskiego w Lublinie,  dr inż. Dominik Strzałka, prodziekan WEiI ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką,dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prorektor PRz ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, Andrzej Leszczyński, dyr. Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO Banku Polskiego, Katarzyna Motelska, dyrektor biura w Departamencie Zarządzania Personelem i Efektywnością PKO Banku Polskiego, Sławomir Facon, dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w PKO Finat, dr inż. Marek Śnieżek WEiI, dr hab. Marian Wysocki, kierownik katedry Informatyki i Automatyki WEiI

Dla PKO Banku Polskiego współpraca z rzeszowską uczelnią ma szczególne znaczenie w obszarze pozyskiwania specjalistów z branży IT. Politechnice ułatwi ona przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy oraz pomoże w wyznaczaniu kierunków kształcenia odpowiadających oczekiwaniom biznesu.

PKO Bank Polski wysoko ocenia poziom wykształcenia absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, którzy są zatrudnieni w Banku. Osoby te pracują przy centralnym systemie bankowym, który obsługuje 9 mln klientów i ponad 20 proc. transakcji finansowych w Polsce. Szczególnie ważna jest ich umiejętność obsługi systemów MainFrame, co wyróżnia absolwentów Politechniki Rzeszowskiej spośród innych uczelni – podkreśla Andrzej Leszczyński, dyrektor Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO Banku Polskiego. W dobie wyzwań, jakie przynosi rozwój nowych technologii, dla Banku współpraca z ważnym ośrodkiem naukowym oznacza także możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń.

Warto dodać, że cenieni są także absolwenci Politechniki Rzeszowskiej zatrudnieni w sieci sprzedaży oraz Contact Center PKO Banku Polskiego. – Współpraca z biznesem to jeden z ważnych obszarów rozwoju naszej uczelni. Podpisana dziś umowa jest wynikiem wysokiej oceny naszych absolwentów, którzy pracują w PKO Banku Polskim – mówi prof. Mariusz Oleksy, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką Politechniki Rzeszowskiej.

Efektem podpisanej umowy będzie współpraca w zakresie organizacji praktyk i staży studenckich, szkoleń, seminariów i warsztatów o tematyce finansowej oraz udział pracowników Banku w wydarzeniach realizowanych na Politechnice. W planach jest także wspólne prowadzenie analiz teoretycznych, badań eksperymentalnych oraz współpraca badawcza i udział przedstawicieli Banku w projektach naukowych. Obie strony będą też promować wspólne przedsięwzięcia, a także efekty prac w krajowych oraz zagranicznych środowiskach przemysłowych i naukowo-badawczych.

– Umowa jest kolejnym krokiem PKO Banku Polskiego w kierunku zacieśniania współpracy z najbardziej prężnymi ośrodkami akademickimi. Bank od lat realizuje wspólne projekty m.in. z SGH, Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Politechniką Wrocławską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Bankowi eksperci prowadzą wykłady i warsztaty tematyczne na tych uczelniach – zauważa Katarzyna Motelska, dyrektor Biura Doświadczeń Pracownika w Departamencie Zarządzania Personelem i Efektywnością.

Wspólnie z fundacjami i stowarzyszeniami branżowymi działającymi na rzecz młodych ludzi zainteresowanych branżą finansową, informatyką czy analizą danych (np. Fundacja Rozwoju Zawodowego Quantitative Finance), organizuje konkursy, funduje stypendia dla studentów. Od lat wspiera też drużyny studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego startujące w mistrzostwach programowania zespołowego – zarówno na poziomie krajowym, regionalnym, jak i światowym.

Bank organizuje również praktyki i staże w całej Polsce. Szeroka oferta oraz duża skala działania Banku umożliwiają uczniom, studentom i absolwentom sprawdzenie się w wieluinterdyscyplinarnych zespołach projektowych oraz udział w interesujących przedsięwzięciach. Mogą oni uczestniczyć w projektach strategicznych, pracować na dużych zbiorach danych (np. program Akademia Analityka Danych), poznawać tajniki cyberbezpieczeństwa. Najlepsi otrzymują propozycję pracy w PKO Banku Polskim i możliwość budowania marki osobistej, przede wszystkim jako profesjonalisty w danej dziedzinie.

Działania te są doceniane, co odzwierciedla wysoka pozycja, jaką PKO Bank Polski zajmuje w rankingach najbardziej pożądanych pracodawców. W tym roku w badaniu Antal „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów 2016” zajął drugie miejsce w branży bankowość. Otrzymał także tytuł Solidnego Pracodawcy Roku 2017 w branży bankowość. W rankingu „Pracodawca Roku 2016” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC miał piątą pozycję i był jedyną polską firmą w pierwszej piątce. W rankingu najbardziej atrakcyjnych pracodawców, powstałym na podstawie badania Universum Talent Research, w kategorii biznes PKO Bank Polski uplasował się na czwartym miejscu, poprawiając ubiegłoroczny wynik.

Tradycje Politechniki Rzeszowskiej sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską.  Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w 1974 r. Wydział Elektrotechniki i Informatyki powstał w 2000 roku w wyniku przekształcenia utworzonego w 1965 roku Wydziału Elektrycznego. Dziś Politechnika Rzeszowska – najstarsza na Podkarpaciu uczelnia – kształci na 7 wydziałach ponad 14 tys. studentów. W tym – jako jedyna w kraju uczelnia techniczna – pilotów lotnictwa cywilnego. Za swoje osiągnięcia otrzymała wiele nagród, m.in. Diamenty Forbesa 2012, certyfikat Uczelnia Liderów 2012 i wyróżnienie PRIMUS. Studenci PRz są zdobywcami stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia, tytułu „Studenckiego Nobla” oraz laureatami konkursów m.in. na esej „Wizja targów do roku 2020”, Ogólnopolskiego Konkursu Logistycznego.

Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

Akademia Analityka Danych – korzyść dla obu stron

Rekruterzy PKO Banku Polskiego w warszawskiej SGH!

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego Mistrzami Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

 

Pliki do pobrania

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej