2018.01.10

PKO Bank Polski podpisał umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską

PKO Bank Polski rozpoczyna współpracę z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Podpisana 9 stycznia umowa przewiduje m.in. wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, organizację staży i praktyk studenckich oraz realizację szkoleń, seminariów i warsztatów poświęconych tematyce finansowej.

Na zdjęciu (od lewej): prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek, dziekan WEiI, Danuta Selwa,I Regionalne Centrum Korporacyjne PKO Banku Polskiego w Lublinie,  dr inż. Dominik Strzałka, prodziekan WEiI ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką,dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prorektor PRz ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, Andrzej Leszczyński, dyr. Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO Banku Polskiego, Katarzyna Motelska, dyrektor biura w Departamencie Zarządzania Personelem i Efektywnością PKO Banku Polskiego, Sławomir Facon, dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w PKO Finat, dr inż. Marek Śnieżek WEiI, dr hab. Marian Wysocki, kierownik katedry Informatyki i Automatyki WEiI

Dla PKO Banku Polskiego współpraca z rzeszowską uczelnią ma szczególne znaczenie w obszarze pozyskiwania specjalistów z branży IT. Politechnice ułatwi ona przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy oraz pomoże w wyznaczaniu kierunków kształcenia odpowiadających oczekiwaniom biznesu.

PKO Bank Polski wysoko ocenia poziom wykształcenia absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, którzy są zatrudnieni w Banku. Osoby te pracują przy centralnym systemie bankowym, który obsługuje 9 mln klientów i ponad 20 proc. transakcji finansowych w Polsce. Szczególnie ważna jest ich umiejętność obsługi systemów MainFrame, co wyróżnia absolwentów Politechniki Rzeszowskiej spośród innych uczelni – podkreśla Andrzej Leszczyński, dyrektor Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO Banku Polskiego. W dobie wyzwań, jakie przynosi rozwój nowych technologii, dla Banku współpraca z ważnym ośrodkiem naukowym oznacza także możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń.

Warto dodać, że cenieni są także absolwenci Politechniki Rzeszowskiej zatrudnieni w sieci sprzedaży oraz Contact Center PKO Banku Polskiego. – Współpraca z biznesem to jeden z ważnych obszarów rozwoju naszej uczelni. Podpisana dziś umowa jest wynikiem wysokiej oceny naszych absolwentów, którzy pracują w PKO Banku Polskim – mówi prof. Mariusz Oleksy, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką Politechniki Rzeszowskiej.

Efektem podpisanej umowy będzie współpraca w zakresie organizacji praktyk i staży studenckich, szkoleń, seminariów i warsztatów o tematyce finansowej oraz udział pracowników Banku w wydarzeniach realizowanych na Politechnice. W planach jest także wspólne prowadzenie analiz teoretycznych, badań eksperymentalnych oraz współpraca badawcza i udział przedstawicieli Banku w projektach naukowych. Obie strony będą też promować wspólne przedsięwzięcia, a także efekty prac w krajowych oraz zagranicznych środowiskach przemysłowych i naukowo-badawczych.

– Umowa jest kolejnym krokiem PKO Banku Polskiego w kierunku zacieśniania współpracy z najbardziej prężnymi ośrodkami akademickimi. Bank od lat realizuje wspólne projekty m.in. z SGH, Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Politechniką Wrocławską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Bankowi eksperci prowadzą wykłady i warsztaty tematyczne na tych uczelniach – zauważa Katarzyna Motelska, dyrektor Biura Doświadczeń Pracownika w Departamencie Zarządzania Personelem i Efektywnością.

Wspólnie z fundacjami i stowarzyszeniami branżowymi działającymi na rzecz młodych ludzi zainteresowanych branżą finansową, informatyką czy analizą danych (np. Fundacja Rozwoju Zawodowego Quantitative Finance), organizuje konkursy, funduje stypendia dla studentów. Od lat wspiera też drużyny studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego startujące w mistrzostwach programowania zespołowego – zarówno na poziomie krajowym, regionalnym, jak i światowym.

Bank organizuje również praktyki i staże w całej Polsce. Szeroka oferta oraz duża skala działania Banku umożliwiają uczniom, studentom i absolwentom sprawdzenie się w wieluinterdyscyplinarnych zespołach projektowych oraz udział w interesujących przedsięwzięciach. Mogą oni uczestniczyć w projektach strategicznych, pracować na dużych zbiorach danych (np. program Akademia Analityka Danych), poznawać tajniki cyberbezpieczeństwa. Najlepsi otrzymują propozycję pracy w PKO Banku Polskim i możliwość budowania marki osobistej, przede wszystkim jako profesjonalisty w danej dziedzinie.

Działania te są doceniane, co odzwierciedla wysoka pozycja, jaką PKO Bank Polski zajmuje w rankingach najbardziej pożądanych pracodawców. W tym roku w badaniu Antal „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów 2016” zajął drugie miejsce w branży bankowość. Otrzymał także tytuł Solidnego Pracodawcy Roku 2017 w branży bankowość. W rankingu „Pracodawca Roku 2016” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC miał piątą pozycję i był jedyną polską firmą w pierwszej piątce. W rankingu najbardziej atrakcyjnych pracodawców, powstałym na podstawie badania Universum Talent Research, w kategorii biznes PKO Bank Polski uplasował się na czwartym miejscu, poprawiając ubiegłoroczny wynik.

Tradycje Politechniki Rzeszowskiej sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską.  Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w 1974 r. Wydział Elektrotechniki i Informatyki powstał w 2000 roku w wyniku przekształcenia utworzonego w 1965 roku Wydziału Elektrycznego. Dziś Politechnika Rzeszowska – najstarsza na Podkarpaciu uczelnia – kształci na 7 wydziałach ponad 14 tys. studentów. W tym – jako jedyna w kraju uczelnia techniczna – pilotów lotnictwa cywilnego. Za swoje osiągnięcia otrzymała wiele nagród, m.in. Diamenty Forbesa 2012, certyfikat Uczelnia Liderów 2012 i wyróżnienie PRIMUS. Studenci PRz są zdobywcami stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia, tytułu „Studenckiego Nobla” oraz laureatami konkursów m.in. na esej „Wizja targów do roku 2020”, Ogólnopolskiego Konkursu Logistycznego.

Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

Akademia Analityka Danych – korzyść dla obu stron

Rekruterzy PKO Banku Polskiego w warszawskiej SGH!

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego Mistrzami Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

 

Pliki do pobrania

  • Bankofinanse

   02019.06.18

   Nie daj się cyberprzestępcom na wakacjach. Sprawdź, jak być bezpiecznym

   Wakacje to wymarzony czas dla cyberprzestępców. Jesteśmy zrelaksowani, skupieni na wypoczynku i to, niestety, usypia naszą czujność. Zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a liczba pułapek zastawionych w sieci jest na tyle duża, że łatwo w którąś wpaść i zepsuć sobie długo wyczekiwany wypoczynek. Są jednak zasady, których przestrzeganie znacznie utrudni zadanie cyberprzestępcom. Do najważniejszych należą: unikanie publicznych sieci wi-fi, dbanie o swój sprzęt, niekorzystanie z kafejek internetowych oraz ogólnodostępnych komputerów, a także dokładne weryfikowanie, komu przesyłamy albo pożyczamy pieniądze.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.17

   Stawiamy klienta w centrum zainteresowania

   Nastała era klienta, w której musimy działać zwinnie. Dla klientów kluczowe jest doświadczenie. Jeżeli chcemy, aby korzystali z naszych produktów, muszą one być łatwo dostępne i wywoływać pozytywne skojarzenia. W PKO Banku Polskim robimy to m.in. w ramach Transformacji Cyfrowej.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski laureatem dwóch Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

   PKO Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii Przełomowe Rozwiązanie 2019, w której wyróżniane są najbardziej innowacyjne firmy w Polsce. Kapituła Nagród Gospodarczych Polskiego Radia doceniła Bank za dynamiczny rozwój bankowości internetowej, m.in. za szybkie przelewy oraz usługę e-Prawnik dla firm. W kategorii Ambasador Biznesu RP 2019, Bank zajął drugie miejsce za nowoczesność i ekspansję zagraniczną.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.14

   Blik, obywatel świata

   Użytkownicy BLIKA będą mogli wkrótce płacić zbliżeniowo nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Mastercard i Polski Standard Płatności ogłosiły strategiczną współpracę. Za rok będą nim również płacić w Emiratach Arabskich.

   więcej
  • Z Banku

   02019.06.14

   PKO Bank Polski rozwija kompetencje w zakresie tokenizacji i smart kontraktów

   PKO Bank Polski rozpoczął prace badawcze nad usługami tokenizacji oraz usługami wykorzystującymi smart kontrakty. Projekt ma charakter badawczo-rozwojowy. Jego celem jest przede wszystkim zdobycie specjalistycznej wiedzy i wypracowanie rozwiązań, które mogłyby zostać wykorzystane w przyszłości. Projekt potrwa 30 miesięcy i będzie realizowany wspólnie z Politechniką Warszawską. Jego wartość wynosi 13,4 mln zł, z czego 6,6 mln zł to środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.06.13

   Mobilne bankomaty – wakacyjny gadżet

   Pusty portfel może nas zaskoczyć wszędzie. Co wtedy? Do akcji wkracza bankomat! W czasie wakacji jest ich więcej, szczególnie w miejscach, gdzie odpoczywamy, a turystów przybywa. Specjalne mobilne urządzenia już czekają na urlopowiczów.

   więcej
  Pokaż więcej