2018.01.10

PKO Bank Polski podpisał umowę o współpracy z Politechniką Rzeszowską

PKO Bank Polski rozpoczyna współpracę z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. Podpisana 9 stycznia umowa przewiduje m.in. wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, organizację staży i praktyk studenckich oraz realizację szkoleń, seminariów i warsztatów poświęconych tematyce finansowej.

Na zdjęciu (od lewej): prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek, dziekan WEiI, Danuta Selwa,I Regionalne Centrum Korporacyjne PKO Banku Polskiego w Lublinie,  dr inż. Dominik Strzałka, prodziekan WEiI ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką,dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prorektor PRz ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką, Andrzej Leszczyński, dyr. Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO Banku Polskiego, Katarzyna Motelska, dyrektor biura w Departamencie Zarządzania Personelem i Efektywnością PKO Banku Polskiego, Sławomir Facon, dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w PKO Finat, dr inż. Marek Śnieżek WEiI, dr hab. Marian Wysocki, kierownik katedry Informatyki i Automatyki WEiI

Dla PKO Banku Polskiego współpraca z rzeszowską uczelnią ma szczególne znaczenie w obszarze pozyskiwania specjalistów z branży IT. Politechnice ułatwi ona przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy oraz pomoże w wyznaczaniu kierunków kształcenia odpowiadających oczekiwaniom biznesu.

PKO Bank Polski wysoko ocenia poziom wykształcenia absolwentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej, którzy są zatrudnieni w Banku. Osoby te pracują przy centralnym systemie bankowym, który obsługuje 9 mln klientów i ponad 20 proc. transakcji finansowych w Polsce. Szczególnie ważna jest ich umiejętność obsługi systemów MainFrame, co wyróżnia absolwentów Politechniki Rzeszowskiej spośród innych uczelni – podkreśla Andrzej Leszczyński, dyrektor Pionu Eksploatacji i Infrastruktury PKO Banku Polskiego. W dobie wyzwań, jakie przynosi rozwój nowych technologii, dla Banku współpraca z ważnym ośrodkiem naukowym oznacza także możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń.

Warto dodać, że cenieni są także absolwenci Politechniki Rzeszowskiej zatrudnieni w sieci sprzedaży oraz Contact Center PKO Banku Polskiego. – Współpraca z biznesem to jeden z ważnych obszarów rozwoju naszej uczelni. Podpisana dziś umowa jest wynikiem wysokiej oceny naszych absolwentów, którzy pracują w PKO Banku Polskim – mówi prof. Mariusz Oleksy, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką Politechniki Rzeszowskiej.

Efektem podpisanej umowy będzie współpraca w zakresie organizacji praktyk i staży studenckich, szkoleń, seminariów i warsztatów o tematyce finansowej oraz udział pracowników Banku w wydarzeniach realizowanych na Politechnice. W planach jest także wspólne prowadzenie analiz teoretycznych, badań eksperymentalnych oraz współpraca badawcza i udział przedstawicieli Banku w projektach naukowych. Obie strony będą też promować wspólne przedsięwzięcia, a także efekty prac w krajowych oraz zagranicznych środowiskach przemysłowych i naukowo-badawczych.

– Umowa jest kolejnym krokiem PKO Banku Polskiego w kierunku zacieśniania współpracy z najbardziej prężnymi ośrodkami akademickimi. Bank od lat realizuje wspólne projekty m.in. z SGH, Uniwersytetem Łódzkim, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Politechniką Wrocławską, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Bankowi eksperci prowadzą wykłady i warsztaty tematyczne na tych uczelniach – zauważa Katarzyna Motelska, dyrektor Biura Doświadczeń Pracownika w Departamencie Zarządzania Personelem i Efektywnością.

Wspólnie z fundacjami i stowarzyszeniami branżowymi działającymi na rzecz młodych ludzi zainteresowanych branżą finansową, informatyką czy analizą danych (np. Fundacja Rozwoju Zawodowego Quantitative Finance), organizuje konkursy, funduje stypendia dla studentów. Od lat wspiera też drużyny studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego startujące w mistrzostwach programowania zespołowego – zarówno na poziomie krajowym, regionalnym, jak i światowym.

Bank organizuje również praktyki i staże w całej Polsce. Szeroka oferta oraz duża skala działania Banku umożliwiają uczniom, studentom i absolwentom sprawdzenie się w wieluinterdyscyplinarnych zespołach projektowych oraz udział w interesujących przedsięwzięciach. Mogą oni uczestniczyć w projektach strategicznych, pracować na dużych zbiorach danych (np. program Akademia Analityka Danych), poznawać tajniki cyberbezpieczeństwa. Najlepsi otrzymują propozycję pracy w PKO Banku Polskim i możliwość budowania marki osobistej, przede wszystkim jako profesjonalisty w danej dziedzinie.

Działania te są doceniane, co odzwierciedla wysoka pozycja, jaką PKO Bank Polski zajmuje w rankingach najbardziej pożądanych pracodawców. W tym roku w badaniu Antal „Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów 2016” zajął drugie miejsce w branży bankowość. Otrzymał także tytuł Solidnego Pracodawcy Roku 2017 w branży bankowość. W rankingu „Pracodawca Roku 2016” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC miał piątą pozycję i był jedyną polską firmą w pierwszej piątce. W rankingu najbardziej atrakcyjnych pracodawców, powstałym na podstawie badania Universum Talent Research, w kategorii biznes PKO Bank Polski uplasował się na czwartym miejscu, poprawiając ubiegłoroczny wynik.

Tradycje Politechniki Rzeszowskiej sięgają 1951 r., kiedy utworzono Wieczorową Szkołę Inżynierską.  Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza została powołana w 1974 r. Wydział Elektrotechniki i Informatyki powstał w 2000 roku w wyniku przekształcenia utworzonego w 1965 roku Wydziału Elektrycznego. Dziś Politechnika Rzeszowska – najstarsza na Podkarpaciu uczelnia – kształci na 7 wydziałach ponad 14 tys. studentów. W tym – jako jedyna w kraju uczelnia techniczna – pilotów lotnictwa cywilnego. Za swoje osiągnięcia otrzymała wiele nagród, m.in. Diamenty Forbesa 2012, certyfikat Uczelnia Liderów 2012 i wyróżnienie PRIMUS. Studenci PRz są zdobywcami stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia, tytułu „Studenckiego Nobla” oraz laureatami konkursów m.in. na esej „Wizja targów do roku 2020”, Ogólnopolskiego Konkursu Logistycznego.

Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim 

Czytaj także:

Akademia Analityka Danych – korzyść dla obu stron

Rekruterzy PKO Banku Polskiego w warszawskiej SGH!

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego Mistrzami Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym

 

Pliki do pobrania

  • Bankofinanse

   02019.03.20

   PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

   Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.19

   IKO to najlepszy mobilny bank

   Od 2013 r. aplikacja IKO pozwala zarządzać kontem z telefonu. Można m.in. wykonywać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatów, skanować i opłacać faktury, złożyć wniosek o otwarcie konta czy płacić zbliżeniowo.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Sto lat śmiałych decyzji

   Jesteśmy już liderem bankowej ekstraklasy, ale cały czas szlifujemy formę przed kolejnymi rozgrywkami, ćwiczymy nowe zagrania. Bo jest jeszcze wiele pucharów do zdobycia w kraju i… za granicą. Wierzę, że w kolejnych dekadach wygramy niejedne mistrzostwa – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.18

   #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

   Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.18

   Siódma edycja konferencji CEE Capital Markets

   W Londynie rozpoczyna się siódma edycja konferencji CEE Capital Markets. 18 i 19 marca czterdzieści spółek z Polski i innych krajów z regionu EŚW spotka się z ponad czterdziestoma zagranicznymi inwestorami instytucjonalnymi. Organizatorem konferencji jest PKO Bank Polski. Jest to największe tego typu wydarzenie organizowane poza Polską.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.15

   Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

   Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

   więcej
  Pokaż więcej