2016.03.07

Targi pracy i kontaktów

Jeżeli jesteś studentem i poszukujesz interesującej oferty pracy czy stażu lub chcesz nawiązać relacje biznesowe, to koniecznie odwiedź targi pracy. Ale najpierw przeczytaj, jak przygotować się, aby z targów wyjść z torbą pełną cennych kontaktów, a nie jedynie kolorowych gadżetów.

Targi pracy i kontaktów

Przejrzenie katalogu wystawców czy planu hali w dniu targów, to trochę za mało, aby taka wyprawa zakończyła się sukcesem. Warto wcześniej posurfować po sieci i znaleźć informacje na temat firm, biorących udział w wydarzeniu, zwłaszcza tych, których profil szczególnie cię interesuje.

Przygotuj się!

Odwiedź stronę wybranych pracodawców, prześledź zakładkę „Kariera” zawierającą informacje nt. wymagań danej firmy, procesu rekrutacyjnego, organizacji staży czy praktyk. Podchodząc do stoiska danej firmy, powinieneś wiedzieć, czym się zajmuje (a przynajmniej, w jakiej działa branży), a najlepiej mieć już pomysł, o czym chcesz porozmawiać i o co konkretnie zapytać. Na pewno zaoszczędzisz czas sobie i ewentualnemu przyszłemu pracodawcy – a dodatkowo zrobisz lepsze wrażenie – jeśli zamiast pytać o sprawy ogólne, dostępne w internecie, spróbujesz się dowiedzieć, jakie firma ma oferty staży dla osób studiujących np. metody statystyczne. Warto też podczas takiej rozmowy robić notatki. Twoje własne uwagi mogą zawierać dodatkowe elementy, których nie znajdziesz w rozdawanych ulotkach, np. na temat kultury organizacyjnej.

Pamiętaj też o… wygodnym obuwiu. Efektywne odwiedzenie interesujących stoisk może wymagać kilometrowych spacerów.

Sieć kontaktów

Dołączanie kolejnych profili na portalu społecznościowym to jeszcze nie jest budowa sieci kontaktów. Warto mieć rzeczywisty kontakt na przykład z pracownikami zajmującymi się procesami rekrutacyjnymi w wybranej firmie. Taką możliwość dają właśnie targi. Na pewno zostaniesz lepiej zapamiętany, jeśli oprócz zadawania przemyślanych pytań, zaprezentujesz się podobnie, jak na… spotkaniu rekrutacyjnym. Ze względu na ogromną liczbę uczestników, nie będzie prawdopodobnie szansy na długą rozmowę, ale możesz próbować nawiązać kontakt. Pomocny może się okazać ubiór w stylu biznesowym – pokazujący, że poważnie traktujesz te rozmowę. Przygotuj też swoje CV (zrób kilka kopii na wszelki wypadek), wizytówkę lub kartkę i długopis, żeby zanotować adres lub numer telefonu do działu rekrutacji czy nawet do konkretnej osoby. Warto pamiętać, żeby nie próbować na siłę zostawiać wersji papierowej dokumentów aplikacyjnych, jeśli firma akceptuje wyłącznie dokumenty elektroniczne.

Nie zrażaj się, jeśli przed danym stoiskiem kłębi się tłum. Często warto cierpliwie zaczekać, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób złożyć CV i poznać oczekiwania wobec kandydatów. Nie musisz czekać na sygnał od przedstawiciela firmy, sam możesz rozpocząć autoprezentację, co zwróci uwagę na twoje umiejętności interpersonalne. Przygotuj zwięzłe, ale zawierające konkrety, wystąpienie, przećwicz je wcześniej w domu lub przed znajomymi.  

Zgodnie z zasadami savoir vivre’u

Lepsze wrażenie zrobisz, jeśli do danego stoiska podejdziesz sam, a nie z całą grupą znajomych. Koleżanki czy koledzy zamiast pomóc, często psują wizerunek osoby naprawdę zainteresowanej tematem niepotrzebnymi żartami czy komentarzami.

Jeżeli musisz zrobić przerwę i coś zjeść przed dalszym ciągiem marszu, zrób to na spokojnie, najlepiej w przeznaczonym ku temu miejscu, np. w barku czy kawiarni. Nie rozpoczynaj rozmowy na stoisku potencjalnego pracodawcy z kanapką i kubkiem w ręku! Utrudniają swobodną konwersację, a jeden nieostrożny ruch może być przyczyną np. zalania materiałów przygotowanych przez dostawców. Uszanuj osoby, które przez wiele godzin stoją, rozdając ulotki i starają się w sposób uprzejmy i kompetentny przekazać informacje setkom osób. Na pewno nie zostanie zapamiętany pozytywnie kandydat żujący gumę i trzymający ręce w kieszeniach.

Jeśli oferta lub ulotka, którą otrzymałeś, nie spotka się z twoim zainteresowaniem, nie wyrzucaj jej pochopnie. Być może w domu, po przejrzeniu na spokojnie, znajdziesz w tych materiałach jednak coś interesującego.

I na koniec pamiętaj, że targi pracy to miejsce wymiany nie tylko materiałów reklamowych czy uśmiechów, ale przede wszystkim informacji o pracodawcach i kandydatach. Zadbaj o swój wizerunek i pokaż się z najlepszej strony!

Anna Ciechanowicz-Lewkowicz

 • PKO Bank Polski na targach pracy, praktyk i staży – wiosna 2016

  Jesteś zainteresowany pracą w Banku? Zastanawiasz się, jak mógłbyś się u nas rozwijać zawodowo? Sprawdź, kogo szukamy, co oferujemy i jak do nas dołączyć. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz przedstawimy oferty pracy, praktyk i staży w Banku.

  Terminy targów, na których znajdziesz stoisko PKO Banku Polskiego

  Dni Kariery AIESEC:

  • Lublin, 10 marca 2016
  • Katowice, 21 marca 2016

  Absolvent Talent Days

  • Warszawa, 10 marca 2016
  • Kraków, 15 marca 2016
  • Łódź, 7 kwietnia 2016

  III Akademickie Targi Pracy – Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska

  • Rzeszów, 13 kwietnia 2016

  Targi Career Expo

  • Wrocław, 14 kwietnia 2016
Czytaj także:

Uczniowie dowiedzą się, jak w 6 sekund przyciągnąć swoim CV uwagę rekrutera

loaderek.gifoverlay.png