2016.02.25

Uczniowie dowiedzą się, jak w 6 sekund przyciągnąć swoim CV uwagę rekrutera

Przygotowanie przejrzystego, wiarygodnego i estetycznego CV nie jest zwykłą formalnością. Od sposobu pokazania ścieżki zawodowej i posiadanych umiejętności niejednokrotnie zależy, czy pracodawca zwróci uwagę na daną aplikację, czy też odłoży ją na stos tych odrzuconych. PKO Bank Polski – jako partner skierowanego do szkół ponadgimnazjalnych projektu Szkolna Internetowa Gra Giełdowa – postanowił wesprzeć uczniów także w trudnej sztuce pisania CV.

Jak w 6 sekund przyciągnąć swoim CV uwagę rekrutera

W pilotażowych lekcjach przygotowania CV – na przełomie stycznia i lutego – wzięli udział uczniowie z 86 Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu „Zośka” na warszawskiej Woli oraz 3 Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Wykładowcami byli pracownicy naszego Banku, na co dzień pracujący w obszarze HR.

Inwestycja w siebie

Zajęcia odbyły się w ramach przedmiotu „Przedsiębiorczość”. Prezentacji oraz pracy warsztatowej uczniów przyglądali się koordynatorzy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG) – nauczyciele wspomnianego przedmiotu: Piotr Kur z Warszawy, Jacek Brzeziński z Gdańska, a także Aleksandra Gęsiarz – project manager z Fundacji im. Lesława Pagi. – Zależy nam, żeby młodzi ludzie, dowiedzieli się nie tylko, jak inwestować na giełdzie, ale także w siebie i jak o tym napisać w CV, żeby zainteresować potencjalnego pracodawcę – podkreśla Jolanta Jakóbczyk, dyrektor Biura Rozwoju Zasobów Ludzkich, jedna z prowadzących zajęcia w liceum na warszawskiej Woli.

Pierwsza część zajęć opierała się na prezentacji zatytułowanej „Jak w 6 sekund przyciągnąć swoim CV
uwagę rekrutera?”. Zawierała wskazówki, na co zwracają szczególną uwagę osoby zajmujące się pozyskiwaniem kandydatów do pracy. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego należy stosować odwróconą chronologię, używać popularnych rodzajów czcionek i czemu klauzula zawierająca zgodę na przetwarzanie danych osobowych jest taka istotna. Prowadzący podkreślali znaczenie dostosowania zakresu informacji do danej oferty pracy, przedstawili strukturę prawidłowego CV. Omawiając poszczególne zagadnienia oraz odpowiadając na pytania uczniów, bazowali na własnych doświadczeniach związanych z procesami rekrutacyjnymi, m.in. zwracali uwagę, jak bardzo rażą błędy ortograficzne, pomyłki w nazwie firmy, do której kieruje się aplikację czy niewłaściwe zastosowanie sformułowań potocznych lub żargonowych. – CV musi zawierać konkretne informacje, na przykład precyzyjne daty dotyczące okresów zatrudnienia. Kandydat nie powinien mylić faktów z fantazjami na temat swoich osiągnięć – podkreśla Iwona Borzym, partner biznesowy, prowadząca lekcję w Gdańsku.

Nie ma to jak praktyka

Podczas drugiej części zajęć uczestnicy mogli wykorzystać zdobytą wiedzę. Zostali podzieleni na grupy, z których każda otrzymała fikcyjne ogłoszenie nt. praktyki w oddziale Banku, opis kandydatki oraz formularz CV. Po zapoznaniu się z materiałami, uczniowie mieli około 20 minut, żeby przygotować idealny dokument aplikacyjny. Na koniec grupy wymieniły się swoimi pracami i nawzajem je oceniły. Licealiści zwracali uwagę na wiarygodność, profesjonalizm czy dokładność zawartych informacji. Mieli również możliwość przedyskutować, które elementy przysporzyły im najwięcej trudności i nad czym chcieliby jeszcze popracować. Uczestnicy pilotażowych lekcji najczęściej wskazywali, że największym wyzwaniem jest dla nich nadanie swojemu CV wyjątkowości. W opinii gdańskich licealistów przedstawienie siebie jako najlepszego, a jednocześnie wyjątkowego kandydata, nie jest łatwym zadaniem, ale za to bardzo ciekawym.

Doświadczenia zdobyte podczas pilotażowych lekcji zostaną wykorzystane podczas podobnych zajęć w innych liceach w całej Polsce.

Od bieżącego roku PKO Bank Polski wprowadził praktyki przeznaczone również dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli 18 lat.

Anna Ciechanowicz-Lewkowicz
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

10 pytań, które prawdopodobnie usłyszysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Praktyki: analityk biznesowy

Pliki do pobrania