2018.10.24

Zaplanuj swoją karierę w Banku!

Targi pracy to najlepsza okazja, aby osobiście spotkać się z przedstawicielami pracodawców. Można m.in. poznać ofertę stażową, dowiedzieć się, jakie firmy poszukują pracowników, na jakie stanowiska rekrutują i czego oczekują od kandydatów. Tej jesieni PKO Bank Polski bierze udział w imprezach w całym kraju. Bankowi eksperci odpowiadają na pytania i radzą, jak budować swoją karierę.

Stoisko naszego Banku podczas jesiennych Absolvent Talent Days na PGE Narodowym odwiedziło kilkaset osób. Według przedstawicieli Biura Partnerstwa Biznesowego PKO Banku Polskiego, byli to przede wszystkim studenci kierunków bankowość, finanse, rachunkowość, ale pojawiali się także poszukiwani przez Bank młodzi informatycy. – Najczęściej pytali o możliwość odbycia stażu, interesowała ich też perspektywa stałego zatrudnienia. Pytali, jak wygląda staż w Banku oraz w realizacji jakiego rodzaju projektów mogliby uczestniczyć – mówi Tomasz Olejniczak. Bożena Chmielewska dodaje, że dla studentów istotnym argumentem za aplikowaniem na staż w PKO Banku Polskim jest możliwość pogodzenia pracy z nauką (dzięki elastycznemu czasowi pracy), rozwój pod okiem ekspertów oraz atrakcyjne wynagrodzenie. O obszary, w jakich są oferowane staże oraz o wymagane umiejętności pytano Jana Lisickiego z Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Korporacyjnego PKO Banku Polskiego. – Do naszego zespołu poszukujemy przede wszystkim kandydatów, którzy lubią pracować z bazami danych, a jednocześnie znają podstawy języków do ich analizy takich jak R, Python, czy SAS – wyjaśnia Jan Lisicki. Studenci najczęściej interesowali się zdobywaniem wiedzy i doświadczenia m.in. w obszarze audytu i ryzyka oraz IT – coraz więcej osób chciałoby pracować na dużych bazach danych.

Praca dla informatyka

Przedstawiciele Banku zachęcali informatyków do spróbowania swoich sił. – Dla młodych ludzi to dobra okazja, aby zdobyć nowe umiejętności, poznać największy w Polsce bank i zetknąć się z wyzwaniami, jakie stoją przed instytucjami w dobie internetu oraz powszechnej cyfryzacji. Obecnie poszukujemy stażystów do zespołów cyberbezpieczeństwa, którzy będą mogli przekonać się, jak innowacyjne technologie są wykorzystywane w bankowości – mówi Marcin Ganclerz z Departamentu Cyberbezpieczeństwa PKO Banku Polskiego. 

W tym sezonie na odwiedzających stoisko czekało wiele bankowych gadżetów, strefa odpoczynku z dostępem do ładowarek telefonicznych oraz nowa gra, w której z przymrużeniem oka można było sprawdzić, w jakim stopniu odnaleźliby się w strukturach banku.

Szybka decyzja

Wiele osób po wstępnej rozmowie decydowało się złożyć aplikację, korzystając z dostępnego na stoisku tabletu. Mikołaj Halicki jest studentem III roku SGH. Przyznaje, że do PKO Banku Polskiego zachęca go to, że jest to bank największy w Polsce i cieszący się opinią dobrego pracodawcy. Interesuje go praca analityka na dużych bazach danych, a takimi dysponuje właśnie PKO Bank Polski. W perspektywie jest zainteresowany umową o pracę. 

Jadwiga Gula myśli z kolei o wakacyjnym stażu w Banku, ponieważ w ciągu roku akademickiego nie ma za dużo czasu – jest studentką metod ilościowych na SGH i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.  Chciałabym się dowiedzieć, jak funkcjonuje PKO Bank Polski nie tylko ze względu na wykształcenie i zainteresowania. Moja rodzina od kilku pokoleń korzysta z usług tego banku, dlatego poznanie go „od środka” byłoby ciekawym doświadczeniem – tłumaczy.

Terabajty danych 

Bankowi eksperci spotkali się także ze studentami Szkoły Głównej Handlowej, zarówno w czasie dnia promocyjnego „Poradnika kariery”, jak i warsztatów. PKO Bank Polski jako lider na rynku może pochwalić się największymi bazami danych w sektorze, dlatego poszukuje m.in. pracowników odpowiedzialnych za ich przetwarzanie i analizę. Podejmowane przez nich zadania wymagają wiedzy z zakresu programowania, statystyki i biznesowego zrozumienia obszaru, którego dotyczą ich analizy. Przetwarzając terabajty danych, pracownicy poszukują bowiem zależności w otoczeniu biznesowym, które w istotny sposób mogą wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dla studentów, którzy są zainteresowani Big Data w sektorze bankowym, wykorzystaniem analizy sieciowej do wykrywania wyłudzeń oraz przetwarzaniem danych na przykładzie logów aplikacji, Łukasz Huńka, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Klienta MSP i Łukasz Ambroziak, starszy specjalista w tej komórce przeprowadzili warsztaty „Data Science w PKO Banku Polskim”. 

We wrześniu spotkaliśmy się ze studentami m.in. na World Computer Congress w Poznaniu. A na początku października bankowi eksperci odpowiadali na pytania młodych ludzi podczas ATD w Katowicach. – Stoisko cieszyło się dużą popularnością. Wiele młodych osób pytało, jak zacząć pracę w bankowości na stanowiskach w sieci sprzedaży. Już na drugim roku studiów ludzie są zainteresowani zdobywaniem doświadczenia – podsumowuje Dawid Pawłowski z Departamentu Zarządzania Personelem i Efektywnością. 

PKO Bank Polski na jesiennych targach pracy

W tym sezonie wszystkich zainteresowanych stażem w naszym banku zapraszamy jeszcze do:

- Szczecina: Targi Pracy – 24 października

- Krakowa: Absolvent Talent Days – 6 listopada

- Warszawy: HACK YEAH – 24-25 listopada 

Targi pracy to niepowtarzalna okazja do budowania własnej sieci kontaktów biznesowych, nawiązania kontaktu z ludźmi zajmującymi się rekrutacją. Sprawdźcie, kogo szukamy na www.pkobp.pl/kariera

 

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

#dziendobrykariero – Jesienne wydarzenia targowe z PKO Bankiem Polskim

Akademik, własny pokój czy kawalerka? Dylemat studenta po wakacjach

Studenci poznańskich uczelni chcą pracować w PKO Banku Polskim

Pliki do pobrania