2017.09.04

Budynki przyjazne dla środowiska

To jak dużym obciążeniem dla środowiska będzie powstający obiekt, zależy od technologii wykorzystanych przy jego budowie. Przekonanie, że powinniśmy następnym pokoleniom zostawić naszą planetę w możliwie najlepszym stanie skłoniło właścicieli poznańskiej firmy Proeko do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą tworzyć możliwie najbardziej energooszczędne instalacje we wszelakiego rodzaju budynkach.

- Czujemy się odpowiedzialni za skutki naszych działań w przyszłości. Wierzymy w sens ograniczania wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne. Dlatego tak projektujemy i wykonujemy nasze instalacje, aby budynek zużywał jak najmniej energii oraz emitował jak najmniej szkodliwych substancji do atmosfery, oczywiście nie zapominamy przy tym o komforcie jego mieszkańców - deklaruje Wojciech Grobelny, członek zarządu spółki Proeko Zarządzamy Energią.

Budowanie marki

Proeko istnieje od 1997 roku jako firma projektowa. Kilka lat temu rozszerzyła swój profil o usługi związane z realizacją instalacji HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning), a od 5 lat działa jako Proeko Zarządzamy Energią oferując opiekę nad wyposażeniem instalacyjnym budynku od etapu koncepcji po serwisowanie, ze szczególnym naciskiem na energooszczędność.

- Początki były trudne. Nie dysponowaliśmy dużym potencjałem finansowym – wspomina Wojciech Grobelny. Właściciele postawili do dyspozycji firmy swoje oszczędności, wspierali się też kredytami kupieckimi - mozolnie budowali markę. Stopniowo powiększała się oferta spółki, m.in. poprzez zbudowanie działu automatyki, serwisu, a w końcowym etapie działu IT z naciskiem na uruchomienie własnej platformy BMS (system zarządzania budynkami). Tak szerokie spektrum działalności pozwala na stworzenie energooszczędnej instalacji dla konkretnego budynku oraz zapewnienie kompleksowej obsługi klienta. Na początku działalności Proeko wykonywało rocznie 2-3 układy energooszczędne (zatrudniając 5-6 pracowników), obecnie - 60-70 na terenie całego kraju i zatrudnia 40 osób (a z siłami firm współpracujących ok. 120 osób). W sumie ma na swym koncie udział w projektowaniu instalacji w kilkuset budynkach oraz wykonawstwo ponad dwustu energooszczędnych systemów.

Inteligentna instalacja

Współpraca zaczyna się od wywiadu z klientem i zaprojektowania instalacji optymalnej do jego wymagań. Następnym etapem jest realizacja - stworzenie algorytmów działania instalacji dla konkretnego budynku i uruchomienie jej przez dział automatyki. Firma oferuje opiekę serwisową z regulacją instalacji (dla uzyskania optymalnych efektów użytkowych oraz energooszczędnych) oraz zdalną obserwację pracy układu i reagowanie na życzenia klienta przy użyciu aplikacji BMS.  - Dzięki autorskiemu systemowi "inteligentnej instalacji" dowiadujemy się o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu instalacji zaraz po ich powstaniu, dlatego często wcześniej potrafimy zdefiniować i zlikwidować dysfunkcję pracy układu nim zostanie ona zauważona przez użytkownika – wyjaśnia Wojciech Grobelny. Kolejnym etapem rozwoju spółki ma być zaprojektowanie, produkcja i wdrożenie własnego sterownika pozwalającego zarządzać procesami technologiami w pomieszczeniu lub grupie pomieszczeń.

Na pytanie, co uważa za największy sukces spółki, Wojciech Grobelny odpowiada, że trudno wskazać jeden – jest ich wiele. Wymienia stały wzrost i harmonijny rozwój, niską rotację kadr średniego i wyższego szczebla i oczywiście to, że firma jest dobrą marką zarówno w obszarze usług jak i rzetelności płatniczej.

Od 2011 roku w realizacji planów rozwojowych spółkę Proeko Zarządzamy Energią wspiera PKO Bank Polski. Jest finansowym partnerem firmy w zakresie kredytów w rachunku, inwestycyjnych czy obsługi leasingowej.

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Piotr Pawlak, kierownik zespołu, Oddział 4 w Poznaniu

Firmę Proeko Zarządzamy Energią współtworzą i rozwijają wspólnicy, którzy postawili sobie wyjątkowo ambitne zadanie. Ich celem jest  minimalizowanie poziomu zużycia energii i emisji szkodliwych substancji do atmosfery poprzez odpowiednio zaprojektowane w budynkach systemy instalacyjne. Firma może liczyć na nasze wsparcie od blisko sześciu lat. Jej dynamiczny rozwój jest inspirujący, a współpraca z takim klientem jest wyzwaniem, któremu z satysfakcją stawiamy czoła.

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png