2016.06.28

III Kongres „Polska Chemia”. PKO Bank Polski partnerem głównym wydarzenia

Kongres „Polska Chemia” to jedno z najważniejszych wydarzeń kongresowych w branży chemicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku partnerem głównym wydarzenia był PKO Bank Polski.

Polska Chemia, kongres
Fot. kongrespolskachemia.pl

Kongres „Polska Chemia” to wiodąca platforma wymiany doświadczeń, prezentacji pomysłów oraz strategii dla branży chemicznej w Polsce. Sukces dwóch poprzednich edycji Kongresu pokazał, jak potrzebne dla polskiego sektora chemicznego jest stworzenie platformy do dyskusji osób zaangażowanych w działanie i rozwój branży.

Tematyka tegorocznego Kongresu „Polska Chemia” objęła najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowania i rozwoju polskiego przemysłu chemicznego: perspektywy sektora na tle gospodarki światowej, kwestie dotyczące nowych technologii, rolę dystrybucji i transportu, politykę klimatyczno-energetyczną, badania i innowacje, inwestycje, compliance, funkcje wsparcia i rozwój kadr. Istotnym elementem Kongresu był panel o finansowaniu inwestycji w przemyślę chemicznym, w którym wzięła udział Ilona Wołyniec, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów.

  • Obserwujemy skłonność banków do finansowania branży chemicznej. Po pierwsze, inwestycje w tym przemyśle mają charakter modernizacyjno-odtworzeniowy, co oznacza dla nas dość stabilne perspektywy w zakresie generowania środków pieniężnych.

    Po drugie, nowe regulacje prawne szeroko rozumianej polityki klimatycznej UE i ochrony środowiska narzucają na branżę obowiązek inwestowania w proekologiczne rozwiązania. A to coś, co banki lubią, stąd też zaangażowanie się instytucji finansowych w branżę chemiczną.

    Po trzecie, opłaca się nam finansować sektor chemiczny, bo wiele z realizowanych inwestycji wydłuża łańcuch wartości, co będzie skutkowało wyższymi marżami realizowanymi przez spółki tego sektora. A to coś, co banki także lubią, bowiem zwiększa to zdolność finansową podmiotów.

    Sektor chemiczny, obok sektora energetycznego, jest dla nas sektorem pierwszego wyboru i już to samo w sobie pokazuje znaczenie tej branży dla naszej działalności. Fakt ten wiąże się z tym, że chodzi o sektor produkcji, a dla banku współpraca z firmami produkcyjnymi jest istotna.

    W wypadku firm chemicznym posiadamy, jako bank, wyspecjalizowane zespoły, które obsługują tylko ten sektor. Uważamy, że te firmy dają nam bardzo duży potencjał, nie tylko od strony dostarczana im finansowania, ale tak naprawdę ich obsługi rozliczeniowej. Mamy bowiem do czynienia nie tylko z obsługą rozliczeniową między firmą chemiczną a jej odbiorcami, ale też między firmą chemiczną i poszczególnymi spółkami z grupy. Zajmujemy się również obsługą na linii firmy chemiczne – rolnicy, którzy są przecież odbiorcami nawozów. Jednym słowem, mamy możliwość zaoferowania wszystkich produktów z obszaru cash management, zaoferowania cash pool i pomagania firmie chemicznej w efektywnym zarządzaniu nadwyżkami i niedoborami finansowymi.

    W konsekwencji wszystkie te produkty rozliczeniowe budują między nami a firmami chemicznymi długoterminową więź. Jeśli już przygotujemy taki ściśle oprzyrządowany system do rozliczeń z wszystkimi kontrahentami przedsiębiorstwa chemicznego, zarówno z jego dostawcami, jak i odbiorcami, to zarówno taka firma, jak i my uzyskujemy bardzo efektywny poziom współpracy.

    Dodatkowym istotnym aspektem jest to, iż firmy chemiczne dużą część swojej sprzedaży kierują na eksport i w związku z tym rozliczanie transakcji walutowych jest kolejnym obszarem, na którym budowane są relacje między bankiem a firmami chemicznymi.

    Ilona Wołyniec
    Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów w PKO Banku Polskim

Michał Zwoliński
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Pro publico bono

Święto morza w Szczecinie

Pliki do pobrania

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png