2016.05.25

Gwarancje kredytowe dla innowacyjnych przedsiębiorstw dostępne w PKO Banku Polskim

Brak prowizji za udzielenie gwarancji, minimum formalności i szybki dostęp do środków z kredytu. To najważniejsze zalety dostępnych w PKO Banku Polskim gwarancji de minimis ze środków FG POIG.

Gwarancje kredytowe dla innowacyjnych przedsiębiorstw dostępne w PKO Banku Polskim
Fot. shutterstock.com

Gwarancje dla innowacyjnych firm to bardzo korzystna oferta na małych i średnich przedsiębiorców. W PKO Banku Polskim dostępne są bez opłat prowizyjnych, na prostych zasadach znanych od marca 2013 roku z programu gwarancji de minimis. Gwarancje z funduszy POIG zabezpieczą spłatę 60 proc. wartości kredytu, przy czym wysokość jednostkowej gwarancji nie może przekroczyć 3,5 mln zł. Maksymalny okres ich udzielenia to 27 miesięcy dla kredytu obrotowego i 99 miesięcy dla kredytu inwestycyjnego.

Aby skorzystać z nowych gwarancji, przedsiębiorca powinien spełniać przynajmniej jeden z siedmiu podstawowych warunków:

  1. Zgłosić do ochrony lub posiadać prawa wyłączne w zakresie wynalazku objętego ochroną patentową lub wzoru użytkowego objętego prawem ochronnym, lub wzoru przemysłowego objętego prawem rejestracji.
  2. Firma powinna być zlokalizowana i prowadzić działalność w parku technologicznym.
  3. Uzyskać i prawidłowo wykorzystać wsparcie typu venture capital lub od „anioła biznesu”, bądź zrealizować projekt z wykorzystaniem kredytu technologicznego.
  4. W ciągu ostatnich 3 lat otrzymać i prawidłowo wykorzystać grant, pożyczkę lub gwarancję w ramach jednego z europejskich, krajowych lub regionalnych programów wspierania badania i rozwoju lub innowacji.
  5. Środki z kredytu przedsiębiorca przeznaczy na przedsięwzięcie skutkujące wprowadzeniem na rynek nowego/ulepszonego wyrobu, usługi lub procesu, którego komercjalizacja ma zwiększyć średnioroczne obroty o 30 proc.
  6. W co najmniej jednym roku z trzech ostatnich lat przeznaczyć na działalność badawczo-rozwojową co najmniej 10 proc. kosztów operacyjnych lub, w przypadku przedsiębiorstwa rozpoczynającego działalność bez historii finansowej, powinno się to stać w bieżącym okresie podatkowym.
  7. W ciągu ostatnich 3 lat zanotować wzrost przychodów o średnio 10 proc. rocznie.

Program de minimis BGK – na bazie którego udzielone są gwarancję dla innowacyjnych firm – jest jednym z najważniejszych instrumentów wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uruchomiono go wiosną 2013 roku. Jego celem było wsparcie mikro-, małych i średnich firm w sytuacji spowolnienia gospodarczego. Początkowo obejmował tylko kredyty obrotowe. Przedsiębiorcy mogli przeznaczyć środku pozyskane z kredytu na finansowanie bieżących wydatków firmy związanych między innymi z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą, zapłatą składek ZUS czy wypłatą wynagrodzeń dla pracowników. Dzięki rozszerzeniu programu gwarancji, od listopada 2013 przedsiębiorcy mogą także liczyć na wsparcie kredytów inwestycyjnych, które umożliwiają rozwój firmy.

Więcej szczegółów i informacji na temat gwarancji POIG oraz oferty skierowanej do małych i średnich firm dostępnych jest w placówkach PKO Banku Polskiego i na stronie internetowej www.pkobp.pl.

Michał Zwoliński
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Promocyjna oferta prostej pożyczki dla firm w PKO Banku Polskim

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png