2013.06.26

Skąd pozyskać środki na założenie firmy?

Jesteś zdecydowany, by założyć własną firmę. Masz dobry pomysł, przeanalizowałeś wszystkie argumenty „za” i „przeciw”, być może znalazłeś nawet rynkową niszę. Brakuje tylko jednego – pieniędzy, bo pożyczka od rodziny i znajomych nie wystarczy.

Jednym z najbardziej oczywistych źródeł, z których można sfinansować pierwsze miesiące działania nowopowstałej firmy, są własne oszczędności. Owszem, w dzisiejszych czasach można otworzyć pierwszy biznes nie mając nawet jednej złotówki (piszemy o tym poniżej), ale wkład własny znacząco ułatwia rozmowy, których celem jest uzyskanie dofinansowania lub przyznanie kredytu czy pożyczki na rozruch interesu. Czasami stanowi wręcz warunek konieczny.

Inwestując swoje pieniądze w otwarcie własnej firmy dajemy drugiej stronie jasny sygnał, że myślimy poważnie o odniesieniu sukcesu na rynku. Potrafiąc zgromadzić trochę gotówki we własnym zakresie pokazujemy również, że jesteśmy zaradni i przedsiębiorczy.

Zobacz także: Jak budować kapitał, mając niewielkie środki?

Dotacja z Urzędu Pracy

Bezzwrotną dotację na założenie firmy można otrzymać z Urzędu Pracy. Warunki są następujące: status osoby bezrobotnej, nie prowadzenie działalności gospodarczej i nie posiadanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz niekaralność za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w okresie dwóch lat przed złożeniem wniosku o dotację. Osoba ubiegająca się o dotację musi oczywiście przedstawić dobry biznes plan, a przez ostatnie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie powinna odmówić przyjęcia oferty pracy, szkolenia czy stażu bez uzasadnionej przyczyny.

  • Jest się o co bić, bo Urzędy Pracy przyznają dotacje nawet w wysokości sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (tj. ponad 22 tys. zł).

Z otrzymanych pieniędzy trzeba się jednak skrupulatnie rozliczyć, a założona firma musi działać przez co najmniej 12 miesięcy. Co więcej – otrzymanej dotacji nie można przeznaczyć na dowolny cel (np. przejęcie firmy rodzinnej czy założenie firmy związanej z transportem osobowym, a kiedy chcesz otworzyć sklep, ani jednej złotówki z otrzymanej dotacji nie możesz przeznaczyć na kupno papierosów czy alkoholu).

Wsparcie ze środków UE

Dobrym sposobem na rozpoczęcie własnej działalności są środki unijne. Bezzwrotne wparcie w wysokości nawet 40 tys. zł można otrzymać dzięki Programowi Operacyjnemu Kapitał Ludzki, działanie 6.2. Żeby je otrzymać, trzeba przedstawić dobry biznes plan, a w roku poprzedzającym złożenie wniosku o dofinansowanie nie można mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej. Teoretycznie unijne pieniądze może otrzymać każdy, ale często skierowane są one do pewnych grup (np. długotrwale bezrobotni, osoby do 25 i po 50 roku życia, kobiety chcące powrócić do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim, niepełnosprawni, mieszkańcy wsi, osoby z niskim wykształceniem). Dodatkowe i aktualne informacje znajdziemy na stronach internetowych wszystkich Wojewódzkich Urzędów Pracy.

  • To już ostatni moment na zdobycie tego typu dofinansowania. Wiele wskazuje na to, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020, osoby chcące założyć własną firmę nie dostaną bezzwrotnych dotacji, a nisko oprocentowane pożyczki. Takie stanowisko prezentuje wiele wpływowych osób w Brukseli licząc na to, że dzięki temu unijne pieniądze powrócą do wspólnej unijnej kasy.

Kredyt bankowy

Rozpoczęcie własnej przygody z biznesem ułatwiają również banki. Żeby otrzymać trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Najważniejszy jest jasny cel finansowania. Jeśli dopiero zaczynasz działalność najłatwiejszym sposobem będzie uzyskanie jednego z dwóch rodzajów kredytów: inwestycyjnego (długoterminowy, przyznawany nawet na 20 lat) albo obrotowego (przyznawany zwykle na maksymalnie 12 miesięcy). Możesz też starać się o kredyt hipoteczny. W tym ostatnim przypadku nieruchomość, będąca zabezpieczeniem kredytu, nie musi być twoją własnością.

Jeżeli interesuje cię kredyt w znacznie mniejszej wysokości, możesz wystąpić do banku o przyznanie kredytu gotówkowego lub kredytu w rachunku bieżącym. Pamiętaj, że kredytu z pewnością nie otrzymasz, kiedy biznes plan będzie kiepski, albo gdy posiadasz „złą” historię kredytową. To dlatego nie tylko nie możesz zalegać z żadnymi płatnościami, ale również powinieneś mieć „czystą kartę” w Biurze Informacji Kredytowej.

A przy uczelniach...

Młodzi ludzie mogą skorzystać z pomocy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które działają przy 31 uczelniach w całej Polsce. Ich misję stanowi pomoc w zakładaniu i rozwijaniu start-upów. W inkubatorach funkcjonuje obecnie ponad 1400 rozwijających się firm. Dzięki nim można pozyskać kapitał w wysokości nawet 100 tys. zł na rozwój dobrego, innowacyjnego pomysłu na biznes.

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png