2016.04.21

Badanie ekosystemu start-upów w Polsce

PKO Bank Polski wspólnie z Deloitte i pozostałymi partnerami zbadają ekosystem start-upów w Polsce. Zachęcamy do włączenia się w projekt i wypełnienie krótkiej ankiety.

Badanie ekosystemu start-upów w Polsce
Fot. shutterstock.com

Polska gospodarka stoi w obliczu poważnego wyzwania, jakim jest wyrwanie się z pułapki średniego dochodu. Aby pozostać na ścieżce szybkiego rozwoju, coraz większą rolę musi odgrywać tworzenie innowacyjnej gospodarki, czemu sprzyja powstawanie młodych i pełnych pomysłów start-upów.

Jesteśmy zdania, że to między innymi odpowiedni ekosystem wspierania takich start-upów może stanowić istotną siłę naszego regionu w przyszłości. Dlatego pragniemy go dobrze poznać. PKO Bank Polski wspólnie z Deloitte, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, T-Mobile, Startup Poland, Startup Hub Poland oraz AIP prowadzi badanie ekosystemu startupów w Polsce, którego rezultatem będzie specjalistyczny raport.

W celu przygotowania raportu uruchomiono ankietę badającą takie aspekty działalności start-upów jak: przychody, zatrudnienie czy obszar działalności. Ankieta dostępna jest w języku polskim oraz angielskim, a jej wypełnienie nie zajmuje więcej niż 10 minut.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety oraz udostępniania jej innym przedstawicielom start-upów.

Badanie wpływu start-upów na gospodarkę to kolejna już inicjatywa wspierająca wzrost innowacyjności, w którą włączył się PKO Bank Polski. Jesteśmy również partnerem głównym programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland skierowanego do start-upów, którego jednym z podstawowych celów jest ułatwienie skutecznej komercjalizacji technologii opracowywanych przez młodych polskich przedsiębiorców i wynalazców. W grudniu ubiegłego roku Bank był współorganizatorem D-RAFT Corporate Demo Day „FinTech & Mobile”, podczas którego duże firmy i młodzi przedsiębiorcy mogli wymienić się zdobytymi doświadczeniami. PKO podejmuje także bezpośrednią współpracę z polskimi naukowcami – w ubiegłym roku we współpracy z Politechniką Gdańską rozpoczęte zostały prace nad kompleksowym rozwiązaniem biometrycznym.

Szymon Pinderak
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

PKO Bank Polski i start-upy przy jednym stole

Ruszył Campus Warsaw − centrum dla start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej

  • Bankofirma

   02018.07.11

   ZenCard: Walczymy o skalę

   Spółka fintechowa ZenCard od początku 2017 r. jest częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. W pełni zintegrowała się technicznie z siecią terminali eService i ma już na koncie dwa duże projekty z ogólnopolskimi sieciami handlowymi – kampanię promocyjną dla Visy i MAKRO, a także współpracę z siecią drogerii SuperPharm. Technologia ZenCard została już również udostępniona klientom firmowym Banku. Zapytaliśmy Krzysztofa Klimczaka – prezesa ZenCard – o dotychczasową współpracę z Bankiem, priorytety i plany na przyszłość.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.07.09

   Masz Profil Zaufany? Złóż online wniosek o zaświadczenie o podatkach

   Przedsiębiorcy mogą online złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub też stwierdzające stan zaległości. Dokument można otrzymać bez konieczności wizyty w urzędzie i odbierania go w wersji papierowej. Jeżeli posiadasz Profil Zaufany, możesz zawnioskować o nie drogą elektroniczną.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.07.02

   5 pytań o split payment

   1 lipca przedsiębiorcy w Polsce zyskali możliwość dokonywania płatności w ramach split payment, czyli mechanizmu podzielonej płatności. Oznacza to, że płatność za towary lub usługi zostaje podzielona na dwie kwoty: kwotę netto oraz kwotę pokrywającą podatek VAT. Podziału płatności automatycznie dokonuje bank. Nowe rozwiązanie ma zapobiegać unikaniu płacenia podatku VAT oraz zapewnia większą stabilność wpływów do budżetu państwa z tytułu tego podatku.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.06.29

   Awek – nie jesteśmy najwięksi, dlatego staramy się bardziej

   Minie jeszcze wiele pokoleń, zanim papier zostanie całkowicie wyparty z przestrzeni biurowej – twierdzi Waldemar Kołtonowski, właściciel firmy Awek. Nie boi się rozwoju technologicznego, bo jego zdaniem pozwoli on jego przedsiębiorstwu odnaleźć nowe gałęzie rynku i pomysły na to, w jakiego rodzaju towar wyposażać biura.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.06.01

   Gdynia przyciąga biznes – Gdyński Biznesplan 2018

   4 czerwca odbędzie się gala finałowa 16. edycji konkursu Gdyński Biznesplan. Na zwycięzcę czeka 30 tys. zł i inne cenne nagrody. Konkurs na biznesplan to nie tylko szansa dla młodych ludzi na szybszy i lepszy rozwój ich firmy. To również ciekawy pomysł na przyciągnięcie biznesu do Gdyni.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.05.22

   Lokal dla nowego przedsiębiorstwa z kredytem na rozpoczęcie działalności gospodarczej

   Pierwsze wydatki przedsiębiorców, którzy rozpoczynają przygodę w biznesie, często są związane z przystosowaniem lokalu do działalności gospodarczej. Pomieszczenia z reguły wymagają odnowienia, remontów, odpowiednich dostosowań. Przy okazji trzeba zakupić wyposażenie. Warto zastanowić się nad pozyskaniem środków na ten cel z banku.

   więcej
  Pokaż więcej