2015.10.26

Kapitał na start

Gdybym był bogaty... rzuciłbym etat i założył własną firmę. Nie warto czekać. Dziś jest tak wiele możliwości pozyskania finansowania, że najważniejszy jest dobry pomysł, determinacja i zaangażowanie.

Kapitał na start. Fot. shutterstock.com

Uwielbiasz gotować i marzysz o własnej restauracji? Bieganie jest Twoją pasją i planujesz otworzyć specjalistyczny sklep? Chciałbyś rozwijać własne aplikacje mobilne? A może dostrzegasz inną niszę na rynku? Pamiętajmy, że przedmiot działalności nie musi być rewolucją na miarę odkrycia koła. Już Thomas Edison mówił, że geniusz to 1 proc, natchnienia i 99 proc. wypocenia. Dlatego biznes może być oparty o ciekawe rozwiązania dostrzeżone np. podczas zagranicznych wyjazdów (tak „przywędrowały” do Polski np. salony fryzjerskie dla dzieci), ale równie skuteczne potrafi być zaoferowanie istniejących już usług w lepszy sposób. Takim wyróżnikiem może być cena, wygoda, dostępność, jakość, poziom obsługi. Zawsze należy skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością, tworząc realny biznesplan.

A więc mamy pomysł, dobrze ocenione rynkowe szanse, determinację i zaangażowanie. Gdzie szukać kapitału, który pozwoli na start i rozwój? Dziś możliwości pozyskania finansowania jest bardzo wiele:

  • kredyt bankowy – już dawno minęły czasy, gdy świeżo upieczeni przedsiębiorcy słyszeli w okienkach banków: „proszę przyjść za rok, gdy będą państwo mieli odpowiednią historię kredytową”. Nowoczesne kredyty oferowane przez PKO Bank Polski dostępne są dla wszystkich firm, także tych, które dopiero zaczynają działalność. W zależności od potrzeb, warto zainteresować się kredytem inwestycyjnym, który można sfinansować zakup np. linii produkcyjnej lub kredytem obrotowym, zapewniającym środki na bieżące płatności. Na dowolny cel można przeznaczyć szybką pożyczkę MSP.
  • pożyczka hipoteczna na dowolny cel – to rozwiązanie relatywnie mało znane, a szkoda, gdyż jego atutem jest bardzo atrakcyjne oprocentowanie, możliwe dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu. Opcję tę mogą rozważyć np. przedsiębiorcy, którzy są tak pewni sukcesu (np. mają duży portfel zamówień na kolejne lata), że będą spać spokojnie, pomimo zastawu na posiadanej nieruchomości.
  • dotacja z funduszy UE – środki można uzyskać w ramach wielu programów, zarówno regionalnych, jak i operacyjnych, np. przeznaczonych na innowacje bądź rozwój kapitału ludzkiego. Aktualnych informacji na temat dostępnych form bezzwrotnej pomocy można szukać na stronach PARP, urzędów pracy czy urzędów marszałkowskich, a także w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich.
  • preferencyjna pożyczka z funduszy UE – w nowej perspektywie unijnego finansowania (2014-2020) dominować będą programy zwrotnego finansowania, tak by pomoc mogła objąć większą liczbę beneficjentów. Pożyczki trzeba więc spłacać, ale dobra wiadomość jest taka, że są one bardzo atrakcyjnie oprocentowane, a warunki ich udzielania dostosowane do specyfiki małych i średnich firm, w tym nowo powstających podmiotów. Warto zainteresować się dostępnymi w kilku województwach pożyczkami z inicjatywy unijnej JEREMIE, która bardzo chętnie wspiera właśnie start-upy.
  • anioł biznesu – pomysłem na biznes można „zarazić” zewnętrznego inwestora, który – na określonych warunkach – wyłoży kapitał. W Polsce funkcjonują sieci osób i firm, które zawodowo zajmują się wsparciem – finansowym, ale często także i menedżerskim – start-upów. Rozpostarcie nad naszym biznesem anielskich skrzydeł można zaproponować także bliskim bądź znajomym – zawsze jednak należy bardzo precyzyjnie określić warunki zaangażowania.
  • akademicki inkubator przedsiębiorczości – to bardzo dobra propozycja dla młodych ludzi. Za niewielką opłatą (ok. 250 zł miesięcznie) mogą oni przetestować swój pomysł na biznes bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. W ramach opłaty otrzymują dostęp do obsługi prawnej, księgowej, administracyjnej, a także wspólnej przestrzeni do pracy.
  • finansowanie społecznościowe (ang. crowdfunding) – to ciekawa alternatywa nie tylko dla pasjonatów mediów społecznościowych i internetu oraz żywy dowód na słuszność przysłowia „ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”. Choć miarka to nieadekwatne słowo, gdyż w grę mogą wchodzić nawet miliony dolarów. Dotychczasowy rekord należy do twórcy imprezowej lodówki, któremu mikrowpłaty kilkudziesięciu tysięcy internautów zapewniły ponad 13 mln dolarów.

Małgorzata Remisiewicz

  • – Bez dodatkowego zastrzyku gotówki firmy nie mogą się prężnie rozwijać. PKO Bank Polski od lat intensywnie wspiera polską przedsiębiorczość, która jest ważnym motorem wzrostu gospodarczego naszego kraju. PKO Bank Polski oferuje małym i średnim firmom rozwiązania odpowiadające na szerokie spektrum potrzeb przedsiębiorców, zarówno w zakresie bieżącego finansowania jak i dostępu do kredytów inwestycyjnych – Anna Podgórska, dyrektor Biura Produktów Kredytowych MSP.

Czytaj także:

Kapitał na rozwój

Finansowanie sektora MSP

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png