2017.10.03

Małe firmy na start-up! Konta i kredyty dla firm w PKO Banku Polskim

Start-upy są dziś rekordowo popularne. Młodzi przedsiębiorcy, stawiający pierwsze kroki w prowadzeniu działalności gospodarczej, szukają przede wszystkim źródeł finansowania. Jak wygląda praktyka? Jakie problemy napotkają na starcie?

Własna działalność daje pole do popisu. Pozwala realizować marzenia i pomysły, zapewnia poczucie niezależności oraz odpowiedzialności za rozwój biznesu. Start‑up to organizacja, która intensywnie poszukuje swojego modelu biznesowego. Bardzo często nie jest jeszcze nawet oficjalnie zarejestrowana. To wydaje się idealnym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców. Początkowo, tworzeniem start-upu można zajmować się „po godzinach”. Gdy pomysł zaczyna przybierać konkretny kształt – należy postawić pierwsze kroki w kierunku otwarcia działalności.

Dobry pomysł na start

Wielokrotnie zdarza się, że start-up to próba sił. Właściciele mają pomysł i próbują go wypromować lub sprzedać. Takie przedsiębiorstwa mogą powstać w dowolnej branży.
Co charakteryzuje start‑upy? Niskie koszty rozpoczęcia działalności, wysokie ryzyko, ale i wyższy w stosunku do standardowych przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

Ważną kwestią jest świadome podjęcie decyzji o uruchomieniu biznesu. W trakcie zakładania działalności gospodarczej niezbędne będzie między innymi określenie formy rozliczenia: opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy i zryczałtowane formy opodatkowania. Na tym etapie warto skonsultować się z księgowym, który wskaże optymalny sposób dla prognozowanych przychodów i kategorii działalności.

Następnym krokiem będzie założenie konta firmowego. Oddzielenie prywatnych i „służbowych” środków pomaga utrzymać przejrzystość w finansach oraz zapanować nad środkami firmy.

PKO Bank Polski każdemu przedsiębiorcy (także wykonawcom wolnego zawodu) oferuje darmowe konto dla firm i 30 darmowych przelewów krajowych przez internet. Można także skorzystać z pomocy biura księgowego.

W zakresie przedsiębiorczości oferta banku jest kompleksowa. Zakładając konto firmowe, użytkownik otrzymuje 6-miesięczny darmowy dostęp do platformy szybkafaktura.pl. Można dzięki niej szybko wystawić fakturę i znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe w swoim mieście.

Wystartowali!

Po uporaniu się ze wszystkimi formalnościami zostaje „jedynie” przekuć pasję w sprawnie funkcjonujący biznes. Realnie nie zawsze się to udaje – praktyka wskazuje na to, że tylko jeden na dziesięć start‑upów przetrwa. Jest kilka najczęstszych powodów takiego stanu rzeczy: zły model biznesowy, nieodpowiedni produkt, zbyt powolna akwizycja użytkowników, oraz... brak funduszy. Start‑upy mogą jednak skorzystać z pomocy w doskonaleniu, biorąc udział w programach akceleracyjnych.

PKO Bank Polski jest partnerem głównym akceleratora MIT EF Poland oraz programu Bridge to Masschallenge Warsaw, do którego aktualnie trwa nabór. Start‑upy biorące udział w tych programach mogą liczyć na wsparcie mentorów z różnych dziedzin, co pozwala już na wczesnym etapie wyeliminować niektóre błędy oraz zwiększyć szansę na odniesienie sukcesu na rynku. Udział w programach ułatwia także znalezienie inwestora.

Jeżeli przedsiębiorca jest przekonany o tym, że ma produkt, który naprawdę ma szansę zdominować rynek, ale chce w przyszłości posiadać nad nim całkowitą kontrolę, warto rozważyć kredyt dla firm.

PKO Bank Polski proponuje przedsiębiorcom kilka ich form. Pierwsza to pożyczka MSP. Może ona wynieść nawet 500 tys. złotych i zostać przeznaczona na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Okres spłaty zobowiązania to maksymalnie 5 lat. Drugim z produktów w ofercie PKO BP jest kredyt obrotowy w różnych formach: kredytu w rachunku bieżącym albo kredytu odnawialnego lub nieodnawialnego. Młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać także z kredytu inwestycyjnego nawet na 20 lat, a nawet z pożyczki hipotecznej. Istnieje też oferta związana z programami europejskimi, jak choćby kredyt inwestycyjny przeznaczony na finansowanie inwestycji współfinansowanych ze środków pomocowych UE. Co równie ważne bank zapewnia ubezpieczenie spłaty pożyczki na wypadek czasowej niezdolności lub przestoju w działalności.

Alternatywa = leasing

Leasing jest optymalną formą finansowania rozwoju biznesu. Klient ma dostęp do wybranego produktu bez konieczności wykładania pełnej kwoty na zakup. Rata leasingowa jest w całości kosztem uzyskania przychodu. Oznacza to, że przedsiębiorca ma możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od rat leasingowych. Dodatkowo w miesięczne raty może być wliczone ubezpieczenie majątkowe, które chroni przedmioty leasingu przez cały okres umowy. Już od października klienci, którzy właśnie rozpoczęli działalność, mogą u swojego doradcy w PKO Banku Polskim podpisać umowę leasingową.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku, w PKO Leasing działa proces stacjonarny oraz internetowy, który pozwala szybko i efektywnie realizować transakcje leasingowe online – również te o mniejszych wartościach. Produkt jest dostępny w sklepach internetowych, a także w placówkach partnerskich programu PKO Turboleasing.


Decyzja o wyborze tego narzędzia, nie wymaga bezpośredniego spotkania z handlowcem. Wniosek leasingu on-line można składać o każdej porze, przez siedem dni w tygodniu. Decyzja kredytowa jest błyskawiczna – zapada nawet w kwadrans od złożenia aplikacji. Oferta leasingowa obejmuje dowolnie wybrany przedmiot dla zamówień o wartości powyżej 2 tys. zł netto.

PKO Bank Polski wprowadza również kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców. Od 7 lipca tego roku małe i średnie przedsiębiorstwa zyskały możliwość samodzielnego zamawiania oraz obsługi kart kredytowych, wydawanych na zasadach uproszczonych za pomocą serwisu transakcyjnego iPKO. Podpisanie umowy następuje całkowicie online. Jednocześnie klienci mogą samodzielnie zmienić warunki umowy w zakresie przyznanego limitu, np. podwyższyć lub obniżyć jego kwotę oraz aneksować lub anulować umowę w procesie analogicznym, jak przy wydawaniu samej karty.

Spółki PKO Banku Polskiego, PKO Leasing oraz PKO Faktoring, zapewniają firmom alternatywne formy finansowania. Zarówno inwestycyjnego, w formie leasingu, gdzie źródło spłaty częściowo może zapewnić jego przedmiot, jak i obrotowego – w formie faktoringu, gdzie źródło spłaty jest oparte na wiarygodności dłużnika faktoranta.

Szansa dla start-upów

MassChallenge jest jednym z największych na świecie akceleratorów, posiadającym bogatą historię wspierania start-upów w budowie i rozwijaniu ich biznesu. Wraz z PKO Bankiem Polskim szuka 200 najbardziej innowacyjnych start-upów z regionu CEE. Zainteresowane start-upy mogą złożyć swoją aplikację za pośrednictwem strony www.pkobp.pl/fintech/bridge-to-masschallenge-warsaw. Rekrutacja do programu potrwa do 6 października. Program skierowany jest do start-upów działających już na rynku. Orientacyjna „górna” granica to roczne przychody nieprzekraczające 2 mln dolarów i zebrane finansowanie, oparte o udziały, nieprzekraczające 1 mln dolarów. Organizatorzy szacują, że do programu z całego regionu CEE zgłosi się maksymalnie 200 start-upów, gotowych na rozwój oraz zwiększenie skali swojej działalności. 25 finalistów weźmie udział w bootcampie w Warszawie. Najlepsza dziesiątka poleci w lutym na 4-dniowy Bootcamp do Bostonu.

Marcel Hopper

  • Bankofirma

   02018.12.20

   Faktoring – pieniądze zawsze na czas

   Wykonujesz swoją pracę i chcesz dostać za nią należne wynagrodzenie – bez kłopotów i bez zwłoki. Z kontrahentami jednak bywa różnie. Zdarzają się nierzetelni właściciele firm, którzy albo zwlekają z uregulowaniem należności, albo popadają w kłopoty finansowe uniemożliwiające opłacenie faktury. Przed takimi sytuacjami uchroni nas usługa faktoringu w PKO Faktoring, spółki należącej do Grupy PKO Banku Polskiego – proste i szybkie finansowanie obrotowe twojej firmy.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.18

   E-sklep szyty na miarę

   Kompleksowe rozwiązania to wygoda, której tak bardzo potrzebujemy w naszym biznesie. Zarządzanie firmą ma być przecież łatwe i szybkie. PKO Konto Firmowe daje zdecydowanie więcej – możliwość zaprojektowania oraz uruchomienia własnego sklepu internetowego, czyli przeniesienia swojej działalności do globalnej sieci.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady. Stworzyli Bjorkowo – niepowtarzalne miejsce rodzinnego wypoczynku

   Mirosław Szulc i Joanna Zwolińska-Szulc porzucili korporacyjną karierę w konsultingu. Dwa lata temu postanowili, że się usamodzielnią. „Po okresie fascynacji miastami i pracą w wielkim biznesie przyszedł czas na zmiany. Na zbliżenie się do natury. Poszukiwanie wewnętrznego spokoju, czystego powietrza i powrotu do sportu” – wspominają w rozmowie z Bankomanią. Przy wsparciu PKO Banku Polskiego zbudowali Bjorkowo – swoje miejsce na ziemi w sercu Bieszczad, do którego zapraszają dziś gości z całego kraju (i nie tylko).

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Księgowość w firmie – tradycyjnie czy online?

   Utrzymywanie porządku w dokumentach finansowych i należyte wywiązywanie się obowiązków wobec fiskusa to poważne wyzwania stojące przed każdym przedsiębiorcą. Początkujący właściciele firm zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie księgowego na etat, więc są szczególnie narażeni na błędy rachunkowe, które mogą słono kosztować. Sposobem na uniknięcie problemów jest skorzystanie ze wsparcia księgowego online lub powierzenie firmowych rozliczeń specjalistom z biura rachunkowego na zasadach outsourcingu.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.22

   Rusza szał przedświątecznych zakupów – nie odsyłaj swoich klientów z kwitkiem!

   Mikołaje na sklepowych witrynach, dekoracje na ulicach i w galeriach handlowych, do tego świąteczne promocje w sklepach i coraz większe tłumy – ruszył bardzo gorący okres w handlu. Świąteczna atmosfera zaczyna się w Polsce z roku na rok coraz wcześniej i to już nikogo nie dziwi. Coraz bardziej dziwi natomiast informacja, że sklep nie przyjmuje płatności kartą lub telefonem.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.21

   Zaczyna się już na plantacjach ziemniaków. Poznaj Super Anioła z Łomży

   Produkują skrobię ziemniaczaną, syrop glukozowy czy grysik – grupa PEPEES jest łomżyńskim Super Aniołem. Firma została nagrodzona podczas lokalnego plebiscytu, którego sponsorem jest PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej