2017.10.03

Małe firmy na start-up! Konta i kredyty dla firm w PKO Banku Polskim

Start-upy są dziś rekordowo popularne. Młodzi przedsiębiorcy, stawiający pierwsze kroki w prowadzeniu działalności gospodarczej, szukają przede wszystkim źródeł finansowania. Jak wygląda praktyka? Jakie problemy napotkają na starcie?

Własna działalność daje pole do popisu. Pozwala realizować marzenia i pomysły, zapewnia poczucie niezależności oraz odpowiedzialności za rozwój biznesu. Start‑up to organizacja, która intensywnie poszukuje swojego modelu biznesowego. Bardzo często nie jest jeszcze nawet oficjalnie zarejestrowana. To wydaje się idealnym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców. Początkowo, tworzeniem start-upu można zajmować się „po godzinach”. Gdy pomysł zaczyna przybierać konkretny kształt – należy postawić pierwsze kroki w kierunku otwarcia działalności.

Dobry pomysł na start

Wielokrotnie zdarza się, że start-up to próba sił. Właściciele mają pomysł i próbują go wypromować lub sprzedać. Takie przedsiębiorstwa mogą powstać w dowolnej branży.
Co charakteryzuje start‑upy? Niskie koszty rozpoczęcia działalności, wysokie ryzyko, ale i wyższy w stosunku do standardowych przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

Ważną kwestią jest świadome podjęcie decyzji o uruchomieniu biznesu. W trakcie zakładania działalności gospodarczej niezbędne będzie między innymi określenie formy rozliczenia: opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy i zryczałtowane formy opodatkowania. Na tym etapie warto skonsultować się z księgowym, który wskaże optymalny sposób dla prognozowanych przychodów i kategorii działalności.

Następnym krokiem będzie założenie konta firmowego. Oddzielenie prywatnych i „służbowych” środków pomaga utrzymać przejrzystość w finansach oraz zapanować nad środkami firmy.

PKO Bank Polski każdemu przedsiębiorcy (także wykonawcom wolnego zawodu) oferuje darmowe konto dla firm i 30 darmowych przelewów krajowych przez internet. Można także skorzystać z pomocy biura księgowego.

W zakresie przedsiębiorczości oferta banku jest kompleksowa. Zakładając konto firmowe, użytkownik otrzymuje 6-miesięczny darmowy dostęp do platformy szybkafaktura.pl. Można dzięki niej szybko wystawić fakturę i znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe w swoim mieście.

Wystartowali!

Po uporaniu się ze wszystkimi formalnościami zostaje „jedynie” przekuć pasję w sprawnie funkcjonujący biznes. Realnie nie zawsze się to udaje – praktyka wskazuje na to, że tylko jeden na dziesięć start‑upów przetrwa. Jest kilka najczęstszych powodów takiego stanu rzeczy: zły model biznesowy, nieodpowiedni produkt, zbyt powolna akwizycja użytkowników, oraz... brak funduszy. Start‑upy mogą jednak skorzystać z pomocy w doskonaleniu, biorąc udział w programach akceleracyjnych.

PKO Bank Polski jest partnerem głównym akceleratora MIT EF Poland oraz programu Bridge to Masschallenge Warsaw, do którego aktualnie trwa nabór. Start‑upy biorące udział w tych programach mogą liczyć na wsparcie mentorów z różnych dziedzin, co pozwala już na wczesnym etapie wyeliminować niektóre błędy oraz zwiększyć szansę na odniesienie sukcesu na rynku. Udział w programach ułatwia także znalezienie inwestora.

Jeżeli przedsiębiorca jest przekonany o tym, że ma produkt, który naprawdę ma szansę zdominować rynek, ale chce w przyszłości posiadać nad nim całkowitą kontrolę, warto rozważyć kredyt dla firm.

PKO Bank Polski proponuje przedsiębiorcom kilka ich form. Pierwsza to pożyczka MSP. Może ona wynieść nawet 500 tys. złotych i zostać przeznaczona na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Okres spłaty zobowiązania to maksymalnie 5 lat. Drugim z produktów w ofercie PKO BP jest kredyt obrotowy w różnych formach: kredytu w rachunku bieżącym albo kredytu odnawialnego lub nieodnawialnego. Młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać także z kredytu inwestycyjnego nawet na 20 lat, a nawet z pożyczki hipotecznej. Istnieje też oferta związana z programami europejskimi, jak choćby kredyt inwestycyjny przeznaczony na finansowanie inwestycji współfinansowanych ze środków pomocowych UE. Co równie ważne bank zapewnia ubezpieczenie spłaty pożyczki na wypadek czasowej niezdolności lub przestoju w działalności.

Alternatywa = leasing

Leasing jest optymalną formą finansowania rozwoju biznesu. Klient ma dostęp do wybranego produktu bez konieczności wykładania pełnej kwoty na zakup. Rata leasingowa jest w całości kosztem uzyskania przychodu. Oznacza to, że przedsiębiorca ma możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od rat leasingowych. Dodatkowo w miesięczne raty może być wliczone ubezpieczenie majątkowe, które chroni przedmioty leasingu przez cały okres umowy. Już od października klienci, którzy właśnie rozpoczęli działalność, mogą u swojego doradcy w PKO Banku Polskim podpisać umowę leasingową.

W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku, w PKO Leasing działa proces stacjonarny oraz internetowy, który pozwala szybko i efektywnie realizować transakcje leasingowe online – również te o mniejszych wartościach. Produkt jest dostępny w sklepach internetowych, a także w placówkach partnerskich programu PKO Turboleasing.


Decyzja o wyborze tego narzędzia, nie wymaga bezpośredniego spotkania z handlowcem. Wniosek leasingu on-line można składać o każdej porze, przez siedem dni w tygodniu. Decyzja kredytowa jest błyskawiczna – zapada nawet w kwadrans od złożenia aplikacji. Oferta leasingowa obejmuje dowolnie wybrany przedmiot dla zamówień o wartości powyżej 2 tys. zł netto.

PKO Bank Polski wprowadza również kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców. Od 7 lipca tego roku małe i średnie przedsiębiorstwa zyskały możliwość samodzielnego zamawiania oraz obsługi kart kredytowych, wydawanych na zasadach uproszczonych za pomocą serwisu transakcyjnego iPKO. Podpisanie umowy następuje całkowicie online. Jednocześnie klienci mogą samodzielnie zmienić warunki umowy w zakresie przyznanego limitu, np. podwyższyć lub obniżyć jego kwotę oraz aneksować lub anulować umowę w procesie analogicznym, jak przy wydawaniu samej karty.

Spółki PKO Banku Polskiego, PKO Leasing oraz PKO Faktoring, zapewniają firmom alternatywne formy finansowania. Zarówno inwestycyjnego, w formie leasingu, gdzie źródło spłaty częściowo może zapewnić jego przedmiot, jak i obrotowego – w formie faktoringu, gdzie źródło spłaty jest oparte na wiarygodności dłużnika faktoranta.

Szansa dla start-upów

MassChallenge jest jednym z największych na świecie akceleratorów, posiadającym bogatą historię wspierania start-upów w budowie i rozwijaniu ich biznesu. Wraz z PKO Bankiem Polskim szuka 200 najbardziej innowacyjnych start-upów z regionu CEE. Zainteresowane start-upy mogą złożyć swoją aplikację za pośrednictwem strony www.pkobp.pl/fintech/bridge-to-masschallenge-warsaw. Rekrutacja do programu potrwa do 6 października. Program skierowany jest do start-upów działających już na rynku. Orientacyjna „górna” granica to roczne przychody nieprzekraczające 2 mln dolarów i zebrane finansowanie, oparte o udziały, nieprzekraczające 1 mln dolarów. Organizatorzy szacują, że do programu z całego regionu CEE zgłosi się maksymalnie 200 start-upów, gotowych na rozwój oraz zwiększenie skali swojej działalności. 25 finalistów weźmie udział w bootcampie w Warszawie. Najlepsza dziesiątka poleci w lutym na 4-dniowy Bootcamp do Bostonu.

Marcel Hopper

  • Bankofirma

   02019.06.13

   Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

   Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.11

   Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

   PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.07

   Grupa Magnum – hurtownia z materiałami do montażu stolarki dla Polski i Europy

   Przed laty Tadeusz Romański prowadził hurtownię kwiatów, na której stracił duże pieniądze. To był moment, w którym zmienił sposób myślenia. Przebranżowił się, odnalazł swoją pasję i otworzył w Tarnowie Grupę Magnum – hurtownię z materiałami do profesjonalnego montażu stolarki, a także zakład produkcyjny dodatków do okien – moskitier i rolet. Dzięki sprzedaży przez internet, obsługuje dziś firmy z całej Polski i Europy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.07

   Zakład Beaty Golińskiej. Dbają o zieleń we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

   Zakład Usługowo-Handlowy Beata Golińska to firma z Korzeńska, która od 2010 r. zajmuje się zakładaniem i konserwacją zieleni miejskiej we Wrocławiu i regionie. Zatrudnieni w niej pilarze, kosiarze i ogrodnicy terenów zieleni nieprzerwanie realizują zadania wskazane przez Zarząd Zieleni Miejskiej i prywatnych zleceniodawców. Firma świetnie się rozwija, a jej właścicielce zależy, by wkrótce stała się znana w całej Polsce, a może i nawet w Europie.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.04

   Firma Orbud. Warto postawić wszystko na jedną kartę

   Kiedy przedsiębiorstwo, w któryn pracujesz, zmierza upadkowi, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i założyć swoje. Z takiego założenia wyszedł Andrzej Orzeł, który w 2001 r. stworzył firmę budowlaną Orbud. Przedsiębiorstwo świetnie się rozwija, a dzięki własnemu parkowi maszynowemu jest w pełni elastyczne i gotowe do natychmiastowej realizacji zamówień klientów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.05.31

   Cukiernia Baccate w Gdańsku – ich produkty to prawdziwa uczta dla podniebienia

   Właściciel cukierni Baccate w Gdańsku Robert Antonowicz działa w branży od 25 lat. Dzięki swojej wiedzy, pasji i odwadze w podejmowaniu ryzyka, stworzył firmę, która dba o zaspokojenie smaków wielu mieszkańców Pomorza. Bywają weekendy, w których dostaje zamówienia na 20 tortów ślubnych. Niektóre z nich w ekspresowym tempie dostarcza nawet na dystansie 100 km. W rozmowie z Bankomanią zdradza, jaki jest jego przepis na sukces.

   więcej
  Pokaż więcej