2017.05.18

Umowa inwestycyjna – poradnik dla startupów

Gdy młoda firma, start-up, osiąga dojrzałość i sukces, jej twórcy skupieni do tej pory przede wszystkim na biznesie muszą zastanowić się nad jej dalszym rozwojem. Jeśli zdecydują się na współpracę z inwestorem, staną przed wielkim wyzwaniem organizacyjno-prawnym. Jak skonstruować umowę inwestycyjną? Na jakie klauzule zwrócić szczególną uwagę, przygotowując firmę do inwestycji? Jak zorganizować spółkę.

Umowa inwestycyjna – poradnik dla startupów

Niemal każde przedsięwzięcie gospodarcze wymaga nie tylko dobrego biznesplanu i sprawnej organizacji, ale niejednokrotnie też sporych nakładów finansowych. Szczególnie odnosi się to do innowacyjnych rozwiązań pociągających za sobą specjalistyczne badania czy zaawansowaną technologię. Tego typu przedsięwzięcia przybierają z reguły formalno-prawną postać spółki, głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i są określane najczęściej jako start-up. Spółka taka powstać może już na wstępnym etapie kształtowania się wizji przedsięwzięcia jak też w późniejszym okresie, kiedy sama idea działalności gospodarczej jest dość mocno skonkretyzowana, a produkt będący przedmiotem działania wchodzi w fazę rozwoju.

Skąd pozyskać finansowanie na rozwój działalności?

W każdej z powyższych sytuacji przedsiębiorca – twórca koncepcji biznesowej, czy też innowacyjnej technologii, zainteresowany jest pozyskaniem środków finansowych odpowiadających waluacji projektu, pozwalających na rozpoczęcie bądź rozwój start-upu. Może to wynikać m.in. z konieczności przeprowadzenia kosztownych badań (np. klinicznych), nabycia konkretnych aktywów (np. serwerownia, narzędzia pracy i różnego rodzaju sprzętu) lub zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów. Finansowanie działalności start-upu z własnych źródeł jest rozwiązaniem optymalnym, pozwalającym na zachowanie kontroli nad spółką, jednakże często uzyskiwane w ten sposób środki nie są wystarczające aby projekt osiągnął efekt skali. Powstaje wówczas konieczność pozyskania finansowania zewnętrznego.

Konwencjonalne źródła zewnętrznego finansowania (pożyczka lub kredyt bankowy) mogą się okazać nieosiągalne. Kredyt czy pożyczka będą wiązały się z koniecznością ustanowienia zabezpieczeń, których start-up, zwłaszcza na wstępnym etapie działalności, często nie jest w stanie zapewnić. Podobnie korzystanie z dofinansowania ze środków publicznych (w tym unijnych) obwarowane jest z reguły daleko idącymi wymogami, nie zawsze możliwymi do spełnienia przez początkujący start-up. Szereg programów publicznych jest zresztą przygotowany do wykorzystania za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Dofinansowanie nie jest tu udzielane w bezpośredniej relacji instytucja – start-up w tym znaczeniu, że organizacją całej procedury zajmuje się wspomniany fundusz występujący z jednej strony jako wspólnik start-upu, a z drugiej jako przedstawiciel czynnika państwowego.

Dlatego dla wielu firm na pewnym etapie rozwoju najlepszym wyjściem okazuje się znalezienie inwestora. Ważne jednak, aby na każdym etapie – od negocjacji, aż po podpisanie umowy – zadbać o interesy dotychczasowych wspólników i pracowników.

Jak przygotować się do negocjacji z potencjalnym inwestorem?

W naszej pracy bardzo często spotykamy się z licznymi pytaniami o to, w jaki sposób startup ma przygotować się na podjęcie negocjacji z potencjalnym inwestorem. Niestety liczne przykłady z branży pokazują jasno, jak trudne bywa zabezpieczenie swoich interesów podczas czasochłonnego i skomplikowanego procesu inwestycyjnego. Z tego powodu, jako kancelaria zrzeszająca ekspertów w dziedzinie umów inwestycyjnych, postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą z przedstawicielami środowiska start-upowego. Prezentowany podręcznik jest wynikiem naszych wieloletnich doświadczeń i jego celem jest zwrócenie uwagę na najbardziej newralgiczne aspekty opisywanego procesu. W jego treści zawarliśmy między innymi informacje związane z poprawnym kształtowaniem struktury korporacyjnej oraz ze sposobami zabezpieczenia IP spółki. Ponadto, w podręczniku przedstawiamy przykładowe klauzule, które powszechnie stosowane są podczas podpisywania umów inwestycyjnych. Mamy nadzieję, że niniejszy podręcznik pomoże czytelnikowi w zrozumieniu opisywanych zagadnień, a w przyszłości zaowocuje pomyślnymi i bezpiecznymi negocjacjami z inwestorem.

Tomasz Snażyk i Artur Granicki
Partnerzy Zarządzający kancelarii Trio Legal Snażyk Granicki

 • Szansa na rozwój startupów są programy akceleracyjne. Jesteśmy głównym partnerem programu akceleracyjnego dla startupów prowadzonego przez MIT Enterprise Forum Poland, w którym Bank patronuje dedykowanej ścieżce fintechowej o nazwie „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Umożliwia on pozyskanie nowej wiedzy i doświadczeń oraz bliski kontakt ze światem nauki i biznesu działającego w obszarze rozwijanych przez start-upy technologii. W ramach prowadzonych działań udostępniamy cały pakiet wsparcia, do którego należą takie korzyści jak: pomoc przy stworzeniu lub weryfikacji modelu biznesowego, wsparcie mentorów, porady ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych i ochrony własności intelektualnej, a wreszcie testy w środowisku klienckim w Oddziałach Laboratoryjnych Banku. Stanowi to unikalną szansę na zweryfikowanie pomysłów i ocenę ich wartości zarówno dla klientów, jak i dla biznesu. Mamy możliwość udostępniania i dostosowania własnej infrastruktury IT na potrzeby start-upów, co daje szansę rozwoju firmom z rozwiązaniami związanymi z technologiami informatycznymi.

  Grzegorz Pawlicki
  Dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta
  w PKO Banku Polskim

Partnerem poradnika Umowa inwestycyjna? O czym pamiętać? przygotowanego przez Kancelarię Trio Legal Snażyk Granicki  jest PKO Bank Polski.

Handbook do pobrania (PDF)

 • KREDYT OBROTOWY MSP

  • Na dowolny cel związany z bieżącą działalnością firmy
  • Okres kredytowania nawet do 36 miesięcy
  • Możliwość wyboru waluty kredytu: PLN, USD, EUR, CHF

  Wypełnij formularz - oddzwonimy

Czytaj także:

Rozwiń szybciej start-up w programie akceleracji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

Masz pomysł? Załóż start-up!

  • Bankofirma

   02018.04.17

   Wspieramy firmy od startu! Najnowsza kampania PKO Banku Polskiego dla firm

   Dla początkującego przedsiębiorcy jednym z najważniejszych etapów rozpoczęcia działalności jest wybór odpowiedniej oferty finansowania. W odpowiedzi na te potrzeby PKO Bank Polski wspólnie z PKO Leasing, w nowej kampanii reklamowej zachęca przedsiębiorców do skorzystania z konkretnych produktów: Pożyczki na Start do 100 tys. zł na dowolny cel oraz leasingu do 120 tys. zł na pojazdy do 3,5t!

   więcej
  • Bankofirma

   02018.04.11

   Ufać znaczy kontrolować. Daj pracownikowi kartę debetową

   Paliwo do służbowego auta, biznesowy lunch czy kilkudniowa delegacja – musisz zapewnić swojemu pracownikowi fundusze na ten cel. Trzymanie i rozliczanie gotówki w firmie rodzi mnóstwo problemów z kontrolą finansową – skorzystaj więc z karty do firmowego konta. A ponieważ ufać znaczy kontrolować, zamiast kredytowej wybierz kartę debetową.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.03.20

   Rodzinne firmy wchodzą w świat nowych technologii

   Rodzinne firmy, które powstawały w pierwszym etapie rodzącej się w Polsce przedsiębiorczości, czyli na początku lat 90., trafiają dziś poprzez sukcesję w ręce kolejnego pokolenia. Młodzi ludzie starają się modernizować biznesy zarządzane przez rodziców lub dziadków.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.03.20

   Na fali przedsiębiorczości. Weź udział w konkursie Gdyński Biznesplan

   Podobno w biznesie nie ma miejsca na spontaniczność. Działalność powinna być dobrze zaplanowana. Przed rozpoczęciem inwestowania wypadałoby zrobić rozeznanie rynku, określić szanse i zagrożenia. Wielu młodych przedsiębiorców doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jednak brakuje im pieniędzy, know-how lub wsparcia w rozpoczęciu działania.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.03.13

   Pożyczaj i rozwijaj firmę – kredyty dla firm szansą na rozwój

   Polska gospodarka rośnie w tempie najszybszym od blisko dekady. Inwestycje w ostatnim kwartale 2017 r. przyspieszyły aż o 11 proc. Koszty kredytów dla firm pozostają na niskim poziomie, dlatego trudno wyobrazić sobie lepszy moment na zrealizowanie perspektywicznego i dochodowego projektu.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.03.08

   W ZenCard można płacić gotówką

   ZenCard, należące do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, wprowadziło nowe rozwiązanie, dzięki któremu z programów lojalnościowych mogą korzystać także klienci dokonujący płatności gotówkowych, a nie tylko kartą.

   więcej
  Pokaż więcej