2017.05.18

Umowa inwestycyjna – poradnik dla startupów

Gdy młoda firma, start-up, osiąga dojrzałość i sukces, jej twórcy skupieni do tej pory przede wszystkim na biznesie muszą zastanowić się nad jej dalszym rozwojem. Jeśli zdecydują się na współpracę z inwestorem, staną przed wielkim wyzwaniem organizacyjno-prawnym. Jak skonstruować umowę inwestycyjną? Na jakie klauzule zwrócić szczególną uwagę, przygotowując firmę do inwestycji? Jak zorganizować spółkę.

Umowa inwestycyjna – poradnik dla startupów

Niemal każde przedsięwzięcie gospodarcze wymaga nie tylko dobrego biznesplanu i sprawnej organizacji, ale niejednokrotnie też sporych nakładów finansowych. Szczególnie odnosi się to do innowacyjnych rozwiązań pociągających za sobą specjalistyczne badania czy zaawansowaną technologię. Tego typu przedsięwzięcia przybierają z reguły formalno-prawną postać spółki, głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i są określane najczęściej jako start-up. Spółka taka powstać może już na wstępnym etapie kształtowania się wizji przedsięwzięcia jak też w późniejszym okresie, kiedy sama idea działalności gospodarczej jest dość mocno skonkretyzowana, a produkt będący przedmiotem działania wchodzi w fazę rozwoju.

Skąd pozyskać finansowanie na rozwój działalności?

W każdej z powyższych sytuacji przedsiębiorca – twórca koncepcji biznesowej, czy też innowacyjnej technologii, zainteresowany jest pozyskaniem środków finansowych odpowiadających waluacji projektu, pozwalających na rozpoczęcie bądź rozwój start-upu. Może to wynikać m.in. z konieczności przeprowadzenia kosztownych badań (np. klinicznych), nabycia konkretnych aktywów (np. serwerownia, narzędzia pracy i różnego rodzaju sprzętu) lub zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów. Finansowanie działalności start-upu z własnych źródeł jest rozwiązaniem optymalnym, pozwalającym na zachowanie kontroli nad spółką, jednakże często uzyskiwane w ten sposób środki nie są wystarczające aby projekt osiągnął efekt skali. Powstaje wówczas konieczność pozyskania finansowania zewnętrznego.

Konwencjonalne źródła zewnętrznego finansowania (pożyczka lub kredyt bankowy) mogą się okazać nieosiągalne. Kredyt czy pożyczka będą wiązały się z koniecznością ustanowienia zabezpieczeń, których start-up, zwłaszcza na wstępnym etapie działalności, często nie jest w stanie zapewnić. Podobnie korzystanie z dofinansowania ze środków publicznych (w tym unijnych) obwarowane jest z reguły daleko idącymi wymogami, nie zawsze możliwymi do spełnienia przez początkujący start-up. Szereg programów publicznych jest zresztą przygotowany do wykorzystania za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Dofinansowanie nie jest tu udzielane w bezpośredniej relacji instytucja – start-up w tym znaczeniu, że organizacją całej procedury zajmuje się wspomniany fundusz występujący z jednej strony jako wspólnik start-upu, a z drugiej jako przedstawiciel czynnika państwowego.

Dlatego dla wielu firm na pewnym etapie rozwoju najlepszym wyjściem okazuje się znalezienie inwestora. Ważne jednak, aby na każdym etapie – od negocjacji, aż po podpisanie umowy – zadbać o interesy dotychczasowych wspólników i pracowników.

Jak przygotować się do negocjacji z potencjalnym inwestorem?

W naszej pracy bardzo często spotykamy się z licznymi pytaniami o to, w jaki sposób startup ma przygotować się na podjęcie negocjacji z potencjalnym inwestorem. Niestety liczne przykłady z branży pokazują jasno, jak trudne bywa zabezpieczenie swoich interesów podczas czasochłonnego i skomplikowanego procesu inwestycyjnego. Z tego powodu, jako kancelaria zrzeszająca ekspertów w dziedzinie umów inwestycyjnych, postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą z przedstawicielami środowiska start-upowego. Prezentowany podręcznik jest wynikiem naszych wieloletnich doświadczeń i jego celem jest zwrócenie uwagę na najbardziej newralgiczne aspekty opisywanego procesu. W jego treści zawarliśmy między innymi informacje związane z poprawnym kształtowaniem struktury korporacyjnej oraz ze sposobami zabezpieczenia IP spółki. Ponadto, w podręczniku przedstawiamy przykładowe klauzule, które powszechnie stosowane są podczas podpisywania umów inwestycyjnych. Mamy nadzieję, że niniejszy podręcznik pomoże czytelnikowi w zrozumieniu opisywanych zagadnień, a w przyszłości zaowocuje pomyślnymi i bezpiecznymi negocjacjami z inwestorem.

Tomasz Snażyk i Artur Granicki
Partnerzy Zarządzający kancelarii Trio Legal Snażyk Granicki

  • Szansa na rozwój startupów są programy akceleracyjne. Jesteśmy głównym partnerem programu akceleracyjnego dla startupów prowadzonego przez MIT Enterprise Forum Poland, w którym Bank patronuje dedykowanej ścieżce fintechowej o nazwie „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Umożliwia on pozyskanie nowej wiedzy i doświadczeń oraz bliski kontakt ze światem nauki i biznesu działającego w obszarze rozwijanych przez start-upy technologii. W ramach prowadzonych działań udostępniamy cały pakiet wsparcia, do którego należą takie korzyści jak: pomoc przy stworzeniu lub weryfikacji modelu biznesowego, wsparcie mentorów, porady ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych i ochrony własności intelektualnej, a wreszcie testy w środowisku klienckim w Oddziałach Laboratoryjnych Banku. Stanowi to unikalną szansę na zweryfikowanie pomysłów i ocenę ich wartości zarówno dla klientów, jak i dla biznesu. Mamy możliwość udostępniania i dostosowania własnej infrastruktury IT na potrzeby start-upów, co daje szansę rozwoju firmom z rozwiązaniami związanymi z technologiami informatycznymi.

    Grzegorz Pawlicki
    Dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta
    w PKO Banku Polskim

Partnerem poradnika Umowa inwestycyjna? O czym pamiętać? przygotowanego przez Kancelarię Trio Legal Snażyk Granicki  jest PKO Bank Polski.

Handbook do pobrania (PDF)

  • KREDYT OBROTOWY MSP

    • Na dowolny cel związany z bieżącą działalnością firmy
    • Okres kredytowania nawet do 36 miesięcy
    • Możliwość wyboru waluty kredytu: PLN, USD, EUR, CHF

    Wypełnij formularz - oddzwonimy

Czytaj także:

Rozwiń szybciej start-up w programie akceleracji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

Masz pomysł? Załóż start-up!

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png