2017.05.18

Umowa inwestycyjna – poradnik dla startupów

Gdy młoda firma, start-up, osiąga dojrzałość i sukces, jej twórcy skupieni do tej pory przede wszystkim na biznesie muszą zastanowić się nad jej dalszym rozwojem. Jeśli zdecydują się na współpracę z inwestorem, staną przed wielkim wyzwaniem organizacyjno-prawnym. Jak skonstruować umowę inwestycyjną? Na jakie klauzule zwrócić szczególną uwagę, przygotowując firmę do inwestycji? Jak zorganizować spółkę.

Umowa inwestycyjna – poradnik dla startupów

Niemal każde przedsięwzięcie gospodarcze wymaga nie tylko dobrego biznesplanu i sprawnej organizacji, ale niejednokrotnie też sporych nakładów finansowych. Szczególnie odnosi się to do innowacyjnych rozwiązań pociągających za sobą specjalistyczne badania czy zaawansowaną technologię. Tego typu przedsięwzięcia przybierają z reguły formalno-prawną postać spółki, głównie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i są określane najczęściej jako start-up. Spółka taka powstać może już na wstępnym etapie kształtowania się wizji przedsięwzięcia jak też w późniejszym okresie, kiedy sama idea działalności gospodarczej jest dość mocno skonkretyzowana, a produkt będący przedmiotem działania wchodzi w fazę rozwoju.

Skąd pozyskać finansowanie na rozwój działalności?

W każdej z powyższych sytuacji przedsiębiorca – twórca koncepcji biznesowej, czy też innowacyjnej technologii, zainteresowany jest pozyskaniem środków finansowych odpowiadających waluacji projektu, pozwalających na rozpoczęcie bądź rozwój start-upu. Może to wynikać m.in. z konieczności przeprowadzenia kosztownych badań (np. klinicznych), nabycia konkretnych aktywów (np. serwerownia, narzędzia pracy i różnego rodzaju sprzętu) lub zatrudnienia wysokiej klasy specjalistów. Finansowanie działalności start-upu z własnych źródeł jest rozwiązaniem optymalnym, pozwalającym na zachowanie kontroli nad spółką, jednakże często uzyskiwane w ten sposób środki nie są wystarczające aby projekt osiągnął efekt skali. Powstaje wówczas konieczność pozyskania finansowania zewnętrznego.

Konwencjonalne źródła zewnętrznego finansowania (pożyczka lub kredyt bankowy) mogą się okazać nieosiągalne. Kredyt czy pożyczka będą wiązały się z koniecznością ustanowienia zabezpieczeń, których start-up, zwłaszcza na wstępnym etapie działalności, często nie jest w stanie zapewnić. Podobnie korzystanie z dofinansowania ze środków publicznych (w tym unijnych) obwarowane jest z reguły daleko idącymi wymogami, nie zawsze możliwymi do spełnienia przez początkujący start-up. Szereg programów publicznych jest zresztą przygotowany do wykorzystania za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Dofinansowanie nie jest tu udzielane w bezpośredniej relacji instytucja – start-up w tym znaczeniu, że organizacją całej procedury zajmuje się wspomniany fundusz występujący z jednej strony jako wspólnik start-upu, a z drugiej jako przedstawiciel czynnika państwowego.

Dlatego dla wielu firm na pewnym etapie rozwoju najlepszym wyjściem okazuje się znalezienie inwestora. Ważne jednak, aby na każdym etapie – od negocjacji, aż po podpisanie umowy – zadbać o interesy dotychczasowych wspólników i pracowników.

Jak przygotować się do negocjacji z potencjalnym inwestorem?

W naszej pracy bardzo często spotykamy się z licznymi pytaniami o to, w jaki sposób startup ma przygotować się na podjęcie negocjacji z potencjalnym inwestorem. Niestety liczne przykłady z branży pokazują jasno, jak trudne bywa zabezpieczenie swoich interesów podczas czasochłonnego i skomplikowanego procesu inwestycyjnego. Z tego powodu, jako kancelaria zrzeszająca ekspertów w dziedzinie umów inwestycyjnych, postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą z przedstawicielami środowiska start-upowego. Prezentowany podręcznik jest wynikiem naszych wieloletnich doświadczeń i jego celem jest zwrócenie uwagę na najbardziej newralgiczne aspekty opisywanego procesu. W jego treści zawarliśmy między innymi informacje związane z poprawnym kształtowaniem struktury korporacyjnej oraz ze sposobami zabezpieczenia IP spółki. Ponadto, w podręczniku przedstawiamy przykładowe klauzule, które powszechnie stosowane są podczas podpisywania umów inwestycyjnych. Mamy nadzieję, że niniejszy podręcznik pomoże czytelnikowi w zrozumieniu opisywanych zagadnień, a w przyszłości zaowocuje pomyślnymi i bezpiecznymi negocjacjami z inwestorem.

Tomasz Snażyk i Artur Granicki
Partnerzy Zarządzający kancelarii Trio Legal Snażyk Granicki

 • Szansa na rozwój startupów są programy akceleracyjne. Jesteśmy głównym partnerem programu akceleracyjnego dla startupów prowadzonego przez MIT Enterprise Forum Poland, w którym Bank patronuje dedykowanej ścieżce fintechowej o nazwie „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Umożliwia on pozyskanie nowej wiedzy i doświadczeń oraz bliski kontakt ze światem nauki i biznesu działającego w obszarze rozwijanych przez start-upy technologii. W ramach prowadzonych działań udostępniamy cały pakiet wsparcia, do którego należą takie korzyści jak: pomoc przy stworzeniu lub weryfikacji modelu biznesowego, wsparcie mentorów, porady ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych i ochrony własności intelektualnej, a wreszcie testy w środowisku klienckim w Oddziałach Laboratoryjnych Banku. Stanowi to unikalną szansę na zweryfikowanie pomysłów i ocenę ich wartości zarówno dla klientów, jak i dla biznesu. Mamy możliwość udostępniania i dostosowania własnej infrastruktury IT na potrzeby start-upów, co daje szansę rozwoju firmom z rozwiązaniami związanymi z technologiami informatycznymi.

  Grzegorz Pawlicki
  Dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta
  w PKO Banku Polskim

Partnerem poradnika Umowa inwestycyjna? O czym pamiętać? przygotowanego przez Kancelarię Trio Legal Snażyk Granicki  jest PKO Bank Polski.

Handbook do pobrania (PDF)

 • KREDYT OBROTOWY MSP

  • Na dowolny cel związany z bieżącą działalnością firmy
  • Okres kredytowania nawet do 36 miesięcy
  • Możliwość wyboru waluty kredytu: PLN, USD, EUR, CHF

  Wypełnij formularz - oddzwonimy

Czytaj także:

Rozwiń szybciej start-up w programie akceleracji „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

Masz pomysł? Załóż start-up!

  • Bankofirma

   02017.08.01

   Masz firmę? Weź to w leasing. On-line! Bo możesz!

   W leasing możesz wziąć nie tylko auto! PKO Turboleasing to innowacyjny produkt umożliwiający wykorzystanie zalet leasingu przy zakupie wszelkich niezbędnych dla przedsiębiorców przedmiotów i urządzeń dostępnych w sklepach internetowych. Rozwiązanie jest skierowane do firm, które chcą w szybki i łatwy sposób uzyskać leasing na rower, sprzęt IT, urządzenia gastronomiczne, fotele masujące, maszyny budowalne, urządzenia kosmetyczne lub na co tylko chcą!

   więcej
  • Bankofirma

   02017.07.20

   Blisko 40 proc. małych i średnich firm wybiera PKO Bank Polski

   Wg badania Centrum Badań Marketingowych INDICATOR – około 40 proc. małych i średnich firm wybiera PKO Bank Polski jako podstawowy. Tymczasem bank wprowadza kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców. Od 7 lipca br. małe i średnie przedsiębiorstwa zyskały możliwość samodzielnego zamawiania oraz obsługi kart kredytowych, wydawanych na zasadach uproszczonych, za pomocą serwisu transakcyjnego iPKO. Podpisanie umowy następuje całkowicie online, z wykorzystaniem kodów autoryzacyjnych. Jednocześnie klienci mogą samodzielnie zmienić warunki umowy w zakresie przyznanego limitu, np. podwyższyć lub obniżyć jego kwotę oraz aneksować lub anulować umowę w procesie analogicznym, jak przy wydawaniu samej karty. Liczba wydanych kart kredytowych dla małych i średnich firm w banku rośnie najszybciej na rynku.

   więcej
  • Bankofirma

   02017.07.19

   Pełna wirtualizacja karty kredytowej PKO Euro Biznes dla firm

   PKO Bank Polski wprowadza kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców. Od 7 lipca br. małe i średnie przedsiębiorstwa zyskały możliwość samodzielnego zamawiania oraz obsługi kart kredytowych, wydawanych na zasadach uproszczonych, za pomocą serwisu transakcyjnego iPKO. Podpisanie umowy następuje całkowicie online, z wykorzystaniem kodów autoryzacyjnych. Jednocześnie klienci mogą samodzielnie zmienić warunki umowy w zakresie przyznanego limitu, np. podwyższyć lub obniżyć jego kwotę oraz aneksować lub anulować umowę w procesie analogicznym, jak przy wydawaniu samej karty.

   więcej
  • Bankofirma

   02017.07.11

   Planujesz rozpoczęcie własnej działalności? Z PKO Bankiem Polskim to proste!

   Profil Zaufany (eGO), zakładany za pomocą serwisu iPKO, daje szerokie możliwości nie tylko dla osób indywidualnych. Klienci prowadzący własną działalność, bądź ją rozpoczynający mają możliwość sprawnego załatwiania swoich spraw urzędowych online. Profil Zaufany umożliwia zarejestrowanie działalności gospodarczej w serwisie CEIDG bez wychodzenia z domu! A jeżeli dodatkowo klient otrzyma bezpłatne konto, bezpłatne przelewy internetowe, platformę do prowadzenia księgowości on-line oraz 100 zł za otwarcie konta firmowego to okazuje się, że założenie działalności razem z PKO Bankiem Polskim jest nie tylko łatwe, ale również opłacalne.

   więcej
  • Bankofirma

   02017.06.22

   Scorpion Eyewear - czasem trzeba spojrzeć na świat przez różowe okulary

   „Najważniejszy jest pomysł, chęci i motywacja” mówi Tomasz Urban, właściciel firmy Scorpion Eyewear. To właśnie te trzy czynniki oraz współpraca z PKO Bankiem Polskim przyczyniły się do tego, że marka  jest obecnie liderem na rynku producentów oprawek okularowych

   więcej
  • Bankofirma

   02017.06.21

   Outsourcing kadr IT

   Dziś firma nie musi zatrudniać zespołu IT, by móc korzystać z pracy doskonałych programistów. Body leasing IT oferuje usługę tymczasowego najmu fachowców o różnych kompetencjach w tej dziedzinie. Wszystkimi formalnościami zajmuje się wyspecjalizowana firma – mówi Sławomir Facon, dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem w PKO Finat

   więcej
  Pokaż więcej