2017.10.16

Przedsiębiorco, nadchodzą zmiany! Przygotuj się na Jednolity Plik Kontrolny (JPK)!

Jesteś podatnikiem VAT, prowadzisz małą firmę i zatrudniasz w niej mniej niż 10 osób? Przygotuj się na zmiany! Od nowego roku będziesz składał co miesiąc nowe zeznanie. Chodzi o Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla potrzeb ewidencji VAT.

 

Czym jest JPK_VAT od kiedy obowiązuje i kogo dotyczy?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zestaw informacji dotyczących wszelkich operacji finansowych przedsiębiorcy. Dotychczas zawarty był on w ewidencji VAT. W skład dokumentu wchodzą dane identyfikujące podatnika i właściwy urząd skarbowy (np. NIP, REGON, kod urzędu skarbowego) oraz dane dotyczące dokumentów sprzedażowych i zakupowych.

Mikroprzedsiębiorcy, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, będą wysyłać JPK_VAT do resortu finansów od stycznia przyszłego roku. JPK_VAT dostarczany jest jedynie w wersji elektronicznej do 25. dnia każdego miesiąca.

Ministerstwo Finansów wyciąga pomocną… aplikację

Resort przygotował ułatwienie – aplikację dedykowaną najmniejszym firmom. Aby elektronicznie złożyć Jednolity Plik Kontrolny VAT (JPK_VAT) musisz posiadać jednak certyfikowany podpis kwalifikowany lub Profil Zaufany, który założysz bez problemu również dzięki bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego.

Można poćwiczyć

Aby łatwiej zrozumieć mechanizmy działania nowych narzędzi rozliczeń, a także by we właściwym okresie nie popełnić żadnego błędu, resort finansów zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz. Dzięki temu mikroprzedsiębiorca otrzyma szybszy zwrot podatku VAT za październik, listopad i grudzień tego roku. Ponadto będzie to okazja do sprawdzenia czy złożone JPK_VAT są wypełnione poprawnie.

Jak składać JPK_VAT?

Jeśli nie korzystasz ze specjalistycznych programów finansowo-księgowych:

  1. Ministerstwo Finansów udostępnia bezpłatne narzędzie do utworzenia i wysyłania JPK_VAT. Aby go przesłać, należy odwiedzić stronę www.jpk.mf.gov.pl i pobrać tabelę w formacie arkusza kalkulacyjnego (csv), a następnie wypełnić ją danymi z rejestru VAT (ewidencja zakupów i sprzedaży za dany okres).
  2. Należy również pobrać aplikację Klient JPK 2.0 ze strony www.jpk.mf.gov.pl.
  3. Na koniec, wypełnioną tabelę trzeba wysłać przy pomocy bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego, a następnie pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) pliku JPK_VAT.

Jeśli korzystasz z komercyjnych programów finansowo-księgowych:

  1. Należy sprawdzić, czy program ma funkcję wysyłki plików JPK_VAT lub czy można bezpośrednio pobrać z programu dane do aplikacji JPK 2.0.
  2. W przypadku otrzymania informacji o niezgodnościach w wysłanym JPK_VAT (e-mailem lub wiadomością SMS), należy skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym.

Korzyści płynące z wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK)

JPK jest przede wszystkim ułatwieniem dla organów podatkowych. Pozwala on na ujednolicenie i zautomatyzowanie weryfikacji danych podatkowych oraz szybsze wykonywanie czynności kontrolnych.

Nowa forma rozliczeń pozytywnie wpływa również na funkcjonowanie przedsiębiorstw – pozwala na prowadzenie wewnętrznych audytów i stały monitoring ksiąg, a także na wykrycie nieprawidłowości w jak najkrótszym czasie. Dodatkowym atutem jest także fakt, że audyty zewnętrzne będą prowadzone przez organy skarbowe poza siedzibą firmy. Gdy audyt będzie miał pozytywne wyniki, organy podatkowe nie będą już w żaden sposób ingerowały w funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

PKO BP pomoże Ci

Sfinalizowanie składania Jednolitego Pliku Kontrolnego na potrzeby VAT wymaga potwierdzenia tożsamości. Można to zrobić za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub Profil Zaufany (eGO). Posiadacze rachunków w PKO Banku Polskim oraz Inteligo mogą bezpłatnie założyć Profil Zaufany przez serwis bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu się do konta wystarczy przejść do zakładki e-Urząd i wybrać opcję „załóż Profil Zaufany”. Następnie sprawdzić poprawność danych oraz nadać login potrzebny do korzystania z Profilu Zaufanego. Na koniec należy potwierdzić operację kodem z narzędzia autoryzacyjnego. Na podany we wniosku adres e-mail zostanie wysłana wiadomość z potwierdzeniem założenia Profilu Zaufanego.

WARTO WIEDZIEĆ

PKO Bank Polski rok temu jako pierwszy w Polsce udostępnił klientom opcję założenia Profilu Zaufanego. Był to przełom w upowszechnianiu usług e-administracji, a także istotne ułatwienie dla milionów obywateli i firm. Profil Zaufany umożliwia dostęp do wielu urzędów online, bez potrzeby ich osobistego odwiedzania. Do tej pory przez serwisy transakcyjne banku założono ponad 180 tys. Profili Zaufanych.

PRZYDATNE LINKI

Więcej informacji o Jednolitym Pliku Kontrolnym: http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/jpk

Więcej informacji na temat Profilu Zaufanego PKO Banku Polskiego: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/e-urzad/profil-zaufany/

Tekst ustawy regulującej procedury Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) - http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160000710

Joanna Fatek
specjalista w PKO Banku Polskim

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png