2018.06.29

Awek – nie jesteśmy najwięksi, dlatego staramy się bardziej

Minie jeszcze wiele pokoleń, zanim papier zostanie całkowicie wyparty z przestrzeni biurowej – twierdzi Waldemar Kołtonowski, właściciel firmy Awek. Nie boi się rozwoju technologicznego, bo jego zdaniem pozwoli on jego przedsiębiorstwu odnaleźć nowe gałęzie rynku i pomysły na to, w jakiego rodzaju towar wyposażać biura.

 

Waldemar Kołtonowski – właściciel firmy Awek, która dostarcza artykuły biurowe oraz materiały eksploatacyjne do drukarek i urządzeń. W trakcie kilkunastoletniej działalności opracował szereg rozwiązań umożliwiających realizowanie dostaw do najbardziej wymagających odbiorców, tworząc, a następnie udostępniając, zaawansowaną technologicznie platformę zamówień elektronicznych. Dziś prężnie rozwija działalność pozyskując kolejnych klientów oraz kontrahentów z największych firm na świecie. 

 

Państwa hasłem firmowym jest „Nie jesteśmy najwięksi, dlatego staramy się bardziej”. Czy to właśnie wysoka jakość usług jest dziś kluczem do sukcesu?

Bez jakości żadna firma długo nie utrzyma się na rynku. Klucz do sukcesu stanowi raczej szeroki asortyment, dostępność towarów i szybkość reakcji na potrzeby klienta. Nasze motto „Nie jesteśmy najwięksi, dlatego staramy się bardziej” jest z nami od początku działalności. Nigdy nie pretendowaliśmy do stworzenia wielkiej firmy, co nie przeszkadza w podejmowaniu współpracy z największymi korporacjami na świecie. Dla przykładu w 2007 r. zostaliśmy oficjalnym dystrybutorem materiałów eksploatacyjnych do drukarek i urządzeń IBM na całą Polskę i do dzisiaj jesteśmy związani z tymi produktami.

 

Czy w dobie nowych technologii, poczty elektronicznej, tabletów, smartfonów i laptopów biura wciąż korzystają z artykułów papierniczych?

Rynek rządzi się swoimi prawami i chociaż dawno zapowiadano spadek zużycia takich produktów jak papier ksero, to będziemy musieli jeszcze długo poczekać, aż digitalizacja wyprze typowe artykuły biurowe. Są one nadal niezbędne do pracy w biurach, urzędach i bankach. Globalny rynek rośnie rok do roku, obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na mobilność, dużo spraw można załatwić dziś online, ale forma papierowa jest wymagana w niektórych procesach obrotu dokumentami. Moim zdaniem potrzeba jeszcze wielu pokoleń, aby można było mówić o braku zapotrzebowania na artykuły biurowe.

 

Jak wiele firm korzysta z Państwa usług? Czy posiadacie w swoim portfolio duże przedsiębiorstwa, czy raczej skupiacie się na pozyskaniu mniejszych?

Na początku działalności udało nam się rozpocząć współpracę z dużym bankiem, który dopiero wchodził na rynek Polski. Mieliśmy nadzieję, że ten klient będzie zawsze korzystał z naszych usług, bo przecież nic nie można było nam zarzucić, obsługa była perfekcyjna. W chwili zakończenia kontraktu nasza stabilność została wystawiona na poważną próbę. Szybko odrobiliśmy lekcję i wiemy, że nawet najlepsze, najbardziej dochodowe kontrakty, mogą się z różnych powodów skończyć. W związku z czym trzeba utrzymać taką bazę klientów, by – gdy zabraknie kilku z nich – nie przyniosło dramatycznych skutków dla firmy. Obecnie współpracujemy z całym spektrum firm, począwszy od małych, lokalnych, znajdujących się blisko naszej siedziby, przez duże wielooddziałowe korporacje, aż po eksport towarów.    

 

Poza dostarczaniem artykułów potrzebnych biurom, specjalizujecie się Państwo również sprzedaży nośników danych.

Od zawsze firmy musiały archiwizować dane i nieważne, czy było to na początku w formie papierowej, potem na dyskietkach i pamięciach USB. Obowiązujące obecnie przepisy oraz wielkość przetwarzanych danych skutkują tym, że sporo firm korzysta z serwerów, a te tworzą backupy z najważniejszymi danymi. Ponieważ posiadamy wieloletnie doświadczenie, naturalnym ruchem było podjęcie się bezpośredniego importu oraz dystrybucji taśm do streamerów (urządzenia do przenoszenia danych z systemów komputerowych na taśmę magnetyczną w celu archiwizacji – przyp. red.).

 

Dziś zakupów w Państwa sklepie można dokonywać online. Czy wdrożenie systemu zamówień oraz przestawienie się na nową formę było dużym wyzwaniem? Czy wciąż pojawiają się klienci, którzy wolą kontakt bezpośredni i zamówienia np. przez telefon?

Nie wyobrażam sobie, żeby firma – wyłączając działalności jednoosobowe – nie posiadała platformy sprzedaży w systemie B2B lub B2C, o stronie www nie wspominając. Wybierając taką formę współpracy należy przeanalizować wiele czynników, m.in. kompatybilność programu fakturowo-magazynowego, na którym się pracuje. Dedykowane rozwiązanie dopasowane do obecnie stosowanych systemów pozwala uniknąć wielu dodatkowych kosztów, starty czasu i nerwów. Zawsze szukamy rozwiązań, które usprawnią współpracę z klientem i zapewniamy możliwość korzystania z nowych technologii, jakimi są sklepy online. Korzyści są obopólne, bo np. osoba używająca takiej platformy może tworzyć własne koszyki zamówień, pracować na ulubionych artykułach, generować raporty, obserwować łańcuch dostaw, zarządzać zamówieniami jako manager wielu oddziałów oraz korzystać z wielu innych pomocnych narzędzi. Oczywiście zawsze będzie istnieć grupa klientów, która nie chce z różnych powodów korzystać z e-handlu i właśnie w tej grupie są między innymi kontrahenci, którzy cenią sobie ponad wszystko kontakt bezpośredni. Ja sam uwielbiam rozmowy. Dlatego warto, aby firma miała e-sklep, ale nie należy odcinać się od bezpośredniego kontaktu z klientem.  

 

Od kiedy współpracujecie Państwo z PKO Bankiem Polskim? Czy jego wsparcie okazało się kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstwa?

Nie można dziś, prowadząc firmę, działać nie posiadając konta rozliczeniowego. Nie sztuką jest otworzyć rachunek i z niego korzystać, płacąc prowizje za transakcje, dokonując opłat za utrzymanie itp. Bank powinien być
partnerem w biznesie. Moja firma na początku swojej działalności korzystała równolegle z usług kilku banków, m.in. PKO Banku Polskiego, i wtedy przyszedł moment na podjęcie decyzji o zakupie nieruchomości w Warszawie na siedzibę naszej firmy. Na naszej drodze spotkaliśmy wyjątkowo kompetentne osoby, umiejące dostrzec potrzeby firmy, posiadające nietuzinkową kulturę osobistą, które zaangażowały się w projekt tak, jak by to ich osobiście dotyczyło. W PKO Banku Polskim nie byliśmy traktowani jak kolejny numer statystyczny. W efekcie przenieśliśmy wszystkie transakcje, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, do jednego rachunku i przy pomocy Banku zrealizowaliśmy zakup nieruchomości. Zawsze, gdy potrzebujemy wsparcia, wiemy, że możemy rozmawiać i szukamy rozwiązań, nierzadko trudnych, ale nie niemożliwych. Postawienie na współpracę wyłącznie z PKO Bankiem Polskim to była świetna decyzja.

 

Z jakich produktów bankowych korzysta firma?

Począwszy od standardowych produktów, czyli platformy pozwalającej na dokonanie przelewów, przez usługi pozwalające na samodzielny zakup walut obcych, bez potrzeby negocjowania ceny po firmowe karty debetowe ułatwiających zakupy bez angażowania gotówki z kasy. Do tego dochodzi leasing w PKO Leasing, który jest szyty na naszą miarę z możliwością zakupu różnych produktów przy wsparciu tej metody finasowania.

 

Firma Awek jest klientem PKO Banku Polskiego od wielu lat. Jej właściciele są również klientami bankowości osobistej. Awek korzysta z licznych produktów bankowych. Firma jest otwarta na nowe rozwiązania i produkty przygotowywane przez Bank. Zależy nam na kompleksowej współpracy i wzajemnym budowaniu długofalowych relacji opartych na zaufaniu i zrozumieniu. W tym przypadku to się udało. Myślę, że każdy doradca życzy sobie współpracować z takimi klientami. To profesjonalni, rzetelni i doświadczeni przedsiębiorcy, którzy rozwijają swoją firmę niezależnie od sytuacji rynkowej i gospodarczej. Umiejętne zarządzanie i efektywne wykorzystanie finansowania pozwala im z roku na rok zdecydowanie umacniać pozycję firmy na rynku. Mam nadzieję, że współpraca nadal będzie rozwijała się i my, jako PKO Bank Polski, chociaż w niewielkim stopniu będziemy mogli czuć się współtwórcami sukcesów firmy Awek.

Małgorzata Markowska, starszy doradca w PKO Banku Polskim, Oddział 8 w Warszawie

 

 

Bartłomiej Pobocha

 

Czytaj także:

Gracz na rynku budowlanym i na polu golfowym – Krzysztof Bednarek

Rodzinne firmy wchodzą w świat nowych technologii

Simply4net - zawsze krok przed innymi

Pliki do pobrania

    • Bankofirma

      02019.04.19

      AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

      Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.04.18

      Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

      Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.04.03

      Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

      Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.03.19

      e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

      Klienci segmentu MSP otrzymają pilotażowo dostęp do nowej usługi w kanałach zdalnych: e-Prawnika. Narzędzie opracowane przez startup TuPrawnik i dostosowane do potrzeb klientów banku pozwala na całkowicie zdalne, szybkie i kompleksowe rozwiązanie problemu prawnego. Usługa wpisuje się w scenariusz digitalizacji, zarówno oferty banku, jak i otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują nasi klienci.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.03.13

      Cztery asy biznesu. Prowadź firmę, korzystając z najlepszych produktów Banku

      Formalności już za nami. Wszystko załatwione. Teraz firma może się rozwijać bez problemów. Jakie narzędzia pomogą w zarządzaniu biznesem? Z czego warto skorzystać, aby łatwiej wejść na rynek? PKO Bank Polski ma kilka dobrych pomysłów. Pomogą one także rozpocząć transformację cyfrową.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.02.27

      Nina Wiśniewska. O piękno warto zabiegać

      Trzeba wielkiej determinacji i ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces w tej branży. Nina Wiśniewska, dermatolog i ekspert medycyny estetycznej, doskonale wie jak to zrobić. W tych wysiłkach wspiera ją PKO Bank Polski.

      więcej
    Pokaż więcej