2019.06.04

Firma Orbud. Warto postawić wszystko na jedną kartę

Kiedy przedsiębiorstwo, w któryn pracujesz, zmierza upadkowi, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i założyć swoje. Z takiego założenia wyszedł Andrzej Orzeł, który w 2001 r. stworzył firmę budowlaną Orbud. Przedsiębiorstwo świetnie się rozwija, a dzięki własnemu parkowi maszynowemu jest w pełni elastyczne i gotowe do natychmiastowej realizacji zamówień klientów.

Przedsiębiorstwo z wielkimi prespektywami

Jak wyglądały początki działalności firmy Orbud?

Sięgają 2001 r. Zakład pracy, w którym poprzednio pracowałem, przeżywał ogromne trudności. Widziałem, że chyli się ku upadkowi. To był moment, w którym podjąłem ostateczną decyzję o przejściu na własny rozrachunek. Postawiłem wszystko na jedną kartę. Miałem wieloletnie doświadczenie w branży oraz wiedzę i wiarę w siebie. Bez tego na pewno nie ruszyłbym z miejsca.

Co stanowiło dla Pana największe wyzwanie?

Największym wyzwaniem było zdobycie klientów i odnalezienie się w biurokracji związanej z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Dla początkującej firmy naprawdę nie było to łatwe.

Rozwój biznesu od początku opierał Pan na pasji?

Budownictwo zawsze było dziedziną, którą się interesowałem, jednak pasja przychodzi razem z wiedzą. Po 20 latach pracy w tej branży niewątpliwie mogę powiedzieć, że praca jest również moją pasją.

Wasza firma świadczy usługi budowlane w bardzo szerokim zakresie. Które cieszą się największą popularnością?

Najważniejszą gałęzią działalności, która pozwoliła mi rozwinąć firmę, było – i do tej pory jest – budownictwo przemysłowe. To właśnie nawiązanie kontaktów z dużymi zakładami stanowi podstawę naszej działalności. Świadczymy różne usługi, także w zakresie budownictwa mieszkaniowego, lecz traktujemy to raczej wspomagająco. Główni odbiorcy naszych usług to duże zakłady przemysłowe, dla których budujemy i remontujemy hale produkcyjne, magazynowe oraz biura.

Z perspektywy wielu lat działalności firmy, z czego jest Pan najbardziej dumny?

Największą satysfakcją jest fakt, że nasi pierwsi klienci do dziś z nami współpracują. Co więcej, chętnie polecają nasz zakład swoim znajomym i kontrahentom. Świadczy to o ich zaufaniu do firmy Orbud i zadowoleniu z całokształtu współpracy. Odczuwamy też dumę, gdy patrzymy na wybudowane przez nas obiekty. W działalności korzystamy z wielu nowoczesnych narzędzi. Przez cały czas śledzimy nowe technologie i staramy się je wdrażać w swojej działalności w myśl znanego powiedzenia: kto nie idzie naprzód, ten się cofa.

Jak rozwija się branża budowlana w Wielkopolsce? Czy nadal jest miejsce dla nowych firm?

Branża budowlana rozwija się w Wielkopolsce bardzo dynamicznie i nowe firmy cały czas mają możliwość zaistnienia. Widzimy, że popyt na nasze usługi nie maleje, a wręcz odwrotnie – ciągle rośnie.  

Co doradziłby Pan osobom, które stawiają pierwsze kroki w biznesie?

Przede wszystkim nie należy przejadać zysków, tylko ciągle inwestować w rozwój firmy i własne narzędzia, ponieważ daje to niezależność i dyspozycyjność. Kiedy dysponujemy własnym sprzętem, nie musimy czekać na jego dostępność w wypożyczalni albo płacić za wynajem. Zapewniam, że w przypadku obsługi dużych zakładów przemysłowych to bardzo ważna sprawa.

Dokąd zmierza firma Orbud?

Firma zmierza ku nieustannemu rozwojowi. Wraz z bardzo szybkim postępem nowych technologii poszerzamy swój park maszynowy. Nieustannie szkolimy nowych fachowców. Chętnie zatrudniamy też pracowników z kwalifikacjami i doświadczeniem. W przyszłość patrzymy optymistycznie, obserwując dynamiczny rozwój sektora budowlanego w naszym regionie. Jednocześnie nie zapominamy o tym, że kluczem do sukcesu zawsze będą profesjonalnie obsłużeni i zadowoleni klienci.

Współpracujecie z PKO Bankiem Polskim, który jest Waszym partnerem w biznesie. Z jakich produktów korzystacie? Jak oceniacie współpracę?

Bardzo sobie cenię współpracę z PKO Bankiem Polskim. Korzystamy z wielu produktów: rachunku bieżącego, kredytu w rachunku, leasingu. Nasz doradca, pani Marzena Wasielewska, zawsze ma dla nas czas oraz korzystną ofertę, którą otrzymujemy w krótkim czasie po złożeniu zapytania. Cenimy sobie również fachowe i profesjonalne doradztwo w zakresie finansowania oraz obsługi bankowej naszej firmy.

Marek Wiśniewski

 

Marzena Wasielewska, doradca PKO Banku Polskiego, Oddział 5 w Poznaniu

Firma Orbud s.c. jest firmą rodzinną, działającą w branży budowlanej. Współpracę z PKO Bankiem Polskim rozpoczęła w 2010 r. od założenia rachunku bieżącego dla spółki. Możemy powiedzieć, że od dziewięciu lat Bank uczestniczy i wspiera dynamiczny rozwój firmy. Klient korzysta z szerokiego wachlarza usług i produktów bankowych, przede wszystkim z produktów leasingowych, kredytu obrotowego i rachunku bieżącego.

Należy podkreślić, że z uwagi na bardzo dobrą współpracę i wzajemne relacje, Bank obsługuje również wspólników firmy jako osoby prywatne oraz podmioty powiązane klienta. Siłą firmy jest Pan Andrzej Orzeł. Jego wieloletnie doświadczenie, rzetelność, uczciwość, profesjonalizm i charyzma stanowią o sukcesie firmy, mając pozytywny wpływ na relacje i współpracę z Bankiem.

Spółka postrzegana jest przez Bank jako wiarygodny partner biznesowy. Ważną cechą właścicieli firmy jest gotowość do współpracy. To właśnie ona pozwala na rozwój firmy, zapobiegając stagnacji. Cieszę się, że Pan Andrzej i jego Synowie należą do grona naszych klientów.

Czytaj także:

Firma „Bliźniak” ze Słupska. Zaczynali w garażach, dziś działają również zagranicą

Firmowe dane dobrze podane. Aktualizacja danych w banku i w CEIDG

Cukiernia Baccate w Gdańsku – ich produkty to prawdziwa uczta dla podniebienia

Pliki do pobrania

  • Bankofirma

   02019.07.04

   Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

   Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.04

   Przejdź płynnie do faktoringu

   Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.01

   Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

   Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.28

   Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

   Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.13

   Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

   Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.11

   Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

   PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

   więcej
  Pokaż więcej