2018.08.05

Split payment – przedsiębiorcy zapłata, państwu podatek

Od 1 lipca 2018 r., od kiedy pozwala na to znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług, przedsiębiorcy mogą korzystać z mechanizmu podzielonej płatności tzw. split payment. Podatnik-nabywca towaru lub usługi, który się nim posłuży, nie ponosi solidarnej odpowiedzialności z podatnikiem-sprzedawcą za wpływ VAT do kasy państwa. Na zagrożenie utratą płynności finansowej podatnika-sprzedawcy rozwiązaniem może być kredyt VAT.

Przedsiębiorca korzystający z mechanizmu podzielonej płatności (split payment) dokonuje jednej płatności za fakturę, ale po drodze kwota podatku oddziela się (z angielskiego split – oddzielać) od kwoty zapłaty netto. Pierwsza trafia na specjalny rachunek VAT kontrahenta, a druga na jego rachunek bieżący.

Rachunek VAT

Każdy klient instytucjonalny PKO Banku Polskiego posiadający jeden albo kilka rachunków rozliczeniowych w złotych polskich ma również rachunek VAT. Służy on do wykonywania transakcji płatniczych z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Pieniądze z tego rachunku mogą być wykorzystywane wyłącznie do realizacji operacji określonych w ustawie prawo bankowe, czyli m.in. do wykonywania i otrzymywania płatności split payment oraz przelewów podatku od towarów i usług do urzędu skarbowego.

Przelew podzielonej płatności nieco się różni od zwykłego przelewu. Jest on realizowany z rachunku bieżącego firmy, ale trzeba wybrać typ przelewu „Split Payment”, wpisać w formularzu kwotę podatku VAT, ID dostawcy towaru lub usługi i numer faktury.

Otwarcie i prowadzenie rachunku VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy, jest zwolnione z opłaty za otwarcie i prowadzenie, a zgromadzone na nim środki pieniężne nie są procentowane.

Rozliczenie przedsiębiorcy z podatku VAT w Urzędzie Skarbowym odbywa się tak jak wcześniej, poprzez formularz przelewu do urzędu. Realizacja przelewu do urzędu następuje za pośrednictwem rachunku rozliczeniowego z wykorzystaniem dostępnych środków na powiązanym rachunku VAT.

A może i kredyt VAT?

To przedsiębiorca, który nabywa towar lub usługę decyduje, czy zapłata będzie realizowana z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. Od niego zależy zatem, ile pieniędzy wpłynie na rachunek przedsiębiorcy sprzedającego towary lub usługi. Państwo zachęca do korzystania ze split payment, ale przedsiębiorcy-sprzedający obawiają się kłopotów z utrzymaniem płynności finansowej. Receptą na takie zagrożenie może być kredyt VAT oferowany przez PKO Bank Polski.

Jest on udzielany w formie kredytu obrotowego odnawialnego i pozwala na finansowanie bieżących zobowiązań związanych z prowadzoną działalnością, w tym zapłaty podatku VAT. Można z niego korzystać w dowolnych terminach, po przedstawieniu deklaracji VAT 7, określającej kwotę należnego zwrotu podatku. Wysokość kwoty kredytu nie może być większa niż kwoty zwrotu podatku, wynikającej ze złożonej deklaracji. Musi się też mieścić w ramach udzielonego limitu.

Kredyt VAT może być dla firmy ratunkiem przed utratą płynności finansowej spowodowaną długim oczekiwaniem na zwrot przez urząd skarbowy nadpłaconego podatku od towarów i usług. Kredyt ten spłacany jest właśnie ze zwrotów dokonywanych przez US. Każda spłata powoduje odnowienie udzielonego limitu, ale na koniec okresu kredytowania konieczna jest całkowita jego spłata.

Zakres zabezpieczeń dla kredytu VAT wymaganych przez PKO Bank Polski jest niewielki. Może to być tylko weksel in blanko i klauzula potrącenia wierzytelności z rachunku kredytobiorcy. Bank stosuje uproszczoną ocenę zdolności kredytowej klienta. Jego wymagania wobec kredytobiorcy co do składanej dokumentacji są minimalne, a wniosek kredytowy jest szybko rozpatrywany. Przedsiębiorcom Bank oferuje długi, nawet 18-miesięczny okres kredytowania.

Reguła określająca maksymalną wysokość kredytu jest prosta: nie może ona przekraczać kwoty trzykrotnej średniej nadwyżki naliczonego podatku VAT nad podatkiem należnym z okresu ostatnich 12 miesięcy. Podstawą do jej określenia są deklaracje VAT-7. Czasami limit trzeba wyliczyć inaczej. Przyjmuje się wtedy mniejszą z dwóch wartości:

  • 50 proc. średniomiesięcznej sprzedaży z ostatniego roku obrotowego,
  • 50 proc. średniomiesięcznych wpływów na rachunek bieżący kredytobiorcy z ostatnich 12 miesięcy.

W umownym okresie kredytowania wysokość oprocentowania jest zmienna, przy czym w przypadku kredytów udzielanych na okres do 12 miesięcy wysokość oprocentowania może być stała. Stopa procentowa jest równa wysokości stawki referencyjnej powiększonej o marżę banku.

Bogdan Kowalski

Czytaj także:

Masz Profil Zaufany? Złóż online wniosek o zaświadczenie o podatkach

Lokal dla nowego przedsiębiorstwa z kredytem na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Załóż firmę i konto w okienku komputera

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png