2019.02.26

Wszystko jeszcze przed nami. Wywiad z Krzysztofem Pawińskim, prezesem zarządu Grupy Maspex

Gigant w Polsce i jedna z największych firm branży spożywczej w Europie. Od lat współpracuje z PKO Bankiem Polskim przy największych projektach. Maspex – bo o nim mowa – został nagrodzony prestiżowym Wektorem. Chociaż spółka odniosła wielki sukces, to – jak zapewnia jej prezes, Krzysztof Pawiński – wciąż ma apetyt na więcej.

Grupa Maspex zdobyła tegorocznego Wektora, została również uznana przez Agencję ISBnewsza najbardziej wiarygodnego polskiego inwestora zagranicznego. Jak zdobywa się takie nagrody?

Sposób jest prosty. Najpierw trzeba założyć firmę, potem przetrwać na rynku. Kiedy odniesie się sukces w kraju, można myśleć o ekspansji zagranicznej. Kolejne lata to praca nad dalszym rozwojem poprzez umiejętne zarządzanie. To droga do każdej nagrody.

30 lat w branży i wciąż w górę. Dlaczego innym nie idzie tak dobrze. Zna Pan jakąś sekretną formułę?

Pewnie przez 30 lat można było zrobić więcej i być może zajść dużo dalej. Nasza dzisiejsza pozycja na rynku pokazuje jednak, że udało się nam popełnić mniej błędów niż konkurencji.

Jednak jednym się udaje, a innym nie. Gdzie tkwi haczyk?

To pytanie o święty Graal biznesu. Gdyby istniała recepta na sukces, dawno już zostałaby spisana i opracowana. Nie byłoby żadnej tajemnicy. Sukces na rynku stanowiłby pochodną zainwestowanych środków, więc karty rozdawałyby koncerny z dużym zapleczem finansowym, a firmy takie jak nasza nie miałyby w tym starciu żadnej szansy. Na szczęście tak nie jest. Przykład takich firm jak nasza pokazuje, że nie ma takiego przepisu i wszyscy poruszamy się trochę jak we mgle. Oczywiście wykorzystujemy dobre praktyki, ale trajektoria sukcesu nie jest zdefiniowana. Dlatego codziennie jest dobry moment na robienie biznesu. Rockefellerowie budowali swój przez wiele pokoleń, natomiast dziś na topie są firmy, które mają zaledwie 20 lat. To pokazuje jak wszystko bardzo przyspieszyło.

Czyli teraz dobry biznes można zrobić znacznie szybciej?

Tempa nabrała wymiana informacji, czas projektowania i realizacja nowych pomysłów. Mamy do czynienia nie tylko z przyśpieszeniem, ale także z większą zmiennością. Oczywiście nie należy tego oceniać, to fakty, które musimy zaakceptować.

Powiedział Pan kiedyś: Biznes nie musi być wielki, ale powinien być zdrowy! Co to właściwie znaczy?

Oznacza to zdolność generowania dochodu, który umożliwia realizację pomysłów, rozwój firmy i jej ekspansję. Biznes, który nie przynosi zysku i nie wprowadza w życie swoich projektów, nie jest zdrowy. I nie mam tu tylko na myśli wielkich firm. Są przecież podmioty niszowe, mające wąską rzeszę odbiorców i fantastycznie sobie radzące. Dobra kondycja spółki nigdy nie jest przypisana do jej wielkości.

Tak duża firma jak Maspex nie tylko sprzedaje produkty, ale tworzy także trendy konsumencie. Czy jest Pan szczególnie zadowolony z jakiegoś produktu? Być może jego sukces zaskoczył także Pana?

Marzeniem każdej firmy jest kreować trendy, a co za tym idzie – potrzeby konsumentów. To jednak bardzo trudne w branży spożywczej, która jest raczej dość konserwatywna. Nie chcemy, żeby nasz obiad u mamy nagle zaczął smakować inaczej. Z jednej strony jesteśmy ciekawi nowych smaków, z drugiej dość powściągliwi, trzymamy się tego, co znamy, co nam smakuje.

Jeżeli chodzi o kreowanie trendów – zdarzyło się to w naszej historii dwa razy.

W latach 1995-1996 zdecydowaliśmy się wejść w segment soków marchwiowych, kupując podupadły zakład w Olsztynku wraz z lokalną marką Kubuś. Na naszych oczach w ciągu kilku lat z tej niewielkiej niszy powstała duża kategoria rynkowa. Mieliśmy w tym duży udział – dziś Kubuś to synonim soku marchwiowego.

Drugi przykład dotyczy Lubelli. W 2003 r. dostrzegliśmy, że zamiast ziemniaka coraz częściej sięgamy po makaron. Polacy zaczęli podróżować, fascynować się kuchnią śródziemnomorską. Makaron – łatwy w przygotowaniu i smaczny – stał się produktem, który skuteczne zagościł na talerzach Polaków jako składnik drugiego dania. Można jednak powiedzieć, że Kubuś był petardą, która wystrzeliła po dwóch, trzech latach, a w przypadku Lubelli mamy powolny, ale ciągły wzrost. To dziś główny gracz tego segmentu.

O czym Pan jeszcze marzy? Jaki ma Pan plan biznesowy na przyszłość?

Wszyscy w firmie wierzymy, że to co najlepsze jeszcze przed nami. Skala biznesu, który prowadzimy, jest duża, ale na miarę Polski, czy Europy Środkowej. Chcemy, aby była duża na skalę ogólnoeuropejską.  

Czy po 30 latach ciężkiej pracy nie marzy się Panu wcześniejsza emerytura w ciepłych krajach? 

Nie wydaje mi się, że muszę wybierać pomiędzy pracą a wypoczynkiem. To dwa elementy, które się uzupełniają. Praca jest dla mnie wielką przyjemnością, ale nie jest to całe moje życie. Mam swoje pasje, które rozwijam poza nią. Co więcej, nie oczekuję tego też od swoich pracowników – dobrze mieć coś poza pracą, bo to daje energię i odskocznię.

Firma otrzymała Wektora m.in. za inwestowanie w nowe technologie. To ważna nagroda?

Ze wszystkich nagród, jakie Maspex dostaje, najcenniejsze są te przyznawane przez przedsiębiorców. Decydują o nich ludzie, którzy są w biznesie, znają jego realia, problemy i bolączki, którym nie wystarczy ładna prezentacja i zapowiedź jacy będziemy wspaniali. Dlatego nagrody od praktyków biznesu, takie jak Wektor, mają dla mnie wymiar wagi ciężkiej w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Od lat Maspex współpracuje z PKO Bankiem Polskim. Rozumiem, że tworzycie zgrany duet?

Z PKO Bankiem Polskim współpracujemy od wielu lat. To co nam najbardziej odpowiada – to, że jest to bank, który ma odwagę na finansowanie dużych projektów. W 2015 r., przy współpracy z trzema bankami, w tym z PKO Bankiem Polskim, zrealizowaliśmy przejęcie firmy Agros Nova. To był bardzo duży projekt – do tej pory największe nasze przejęcie i bez pomocy banków, to by się nie udało.

PKO Bank Polski to stabilna, profesjonalna instytucja z apetytem na to, aby podejmować nowe wyznania. Jej silną stroną jest ciągłość zarządcza, co pozytywnie wpływa na rozwój naszej współpracy. Możliwości banku pasują do potrzeb naszej firmy.

Rozmawiał Piotr Dunaj

Stefan Grzyb, menadżer zespołu Departamentu Klienta Strategicznego – Rolnictwo i Przemysł Spożywczy.

Grupa Maspex z Wadowic to jedno z najważniejszych „aktywów” Departamentu Klientów Strategicznych – Rolnictwo i Przemysł Spożywczy i jedna z największych polskich firm przetwórstwa spożywczego. Jest nie tylko wymagającym partnerem we współpracy bankowej, któremu PKO Bank Polski dostarcza pełen zakres usług, ale również firmą innowacyjną, zaangażowaną w ciągłą optymalizację, doskonalenie procesów, logistyki i organizacji wewnętrznej, od której jako Bank możemy się uczyć.

Uważam, że w Grupie Maspex i historii jej rozwoju nie ma przypadku. Wszystko jest wynikiem przemyślanych decyzji oraz talentu i zaangażowania jej twórców i pracowników. Co ważne, Grupa Maspex umiejętnie łączy ponadprzeciętne wyniki biznesowe z ciągłym poszukiwaniem swojej nowej drogi i aktywnością społeczną. Jako przedstawiciel PKO Banku Polskiego współpracujący z Maspeksem na co dzień mam nadzieję dalej współuczestniczyć w ekspansji firmy i osiąganiu przez nią kolejnych celów.

Czytaj także:

Nowości dla firm w PKO Banku Polskim

Alnea, przyszłość należy do nich

Azot Biznes Park, budujemy świat od nowa

 

Pliki do pobrania

  • Bankofirma

   02019.04.19

   AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

   Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.18

   Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

   Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.03

   Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

   Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.19

   e-Prawnik. Nowa usługa dla klientów firmowych PKO Banku Polskiego

   Klienci segmentu MSP otrzymają pilotażowo dostęp do nowej usługi w kanałach zdalnych: e-Prawnika. Narzędzie opracowane przez startup TuPrawnik i dostosowane do potrzeb klientów banku pozwala na całkowicie zdalne, szybkie i kompleksowe rozwiązanie problemu prawnego. Usługa wpisuje się w scenariusz digitalizacji, zarówno oferty banku, jak i otoczenia gospodarczego, w którym funkcjonują nasi klienci.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.03.13

   Cztery asy biznesu. Prowadź firmę, korzystając z najlepszych produktów Banku

   Formalności już za nami. Wszystko załatwione. Teraz firma może się rozwijać bez problemów. Jakie narzędzia pomogą w zarządzaniu biznesem? Z czego warto skorzystać, aby łatwiej wejść na rynek? PKO Bank Polski ma kilka dobrych pomysłów. Pomogą one także rozpocząć transformację cyfrową.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.02.27

   Nina Wiśniewska. O piękno warto zabiegać

   Trzeba wielkiej determinacji i ciężkiej pracy, aby osiągnąć sukces w tej branży. Nina Wiśniewska, dermatolog i ekspert medycyny estetycznej, doskonale wie jak to zrobić. W tych wysiłkach wspiera ją PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej