2017.04.10

Nowy Poczet władców Polski: rozwiązanie konkursu

Kolekcja obrazów autorstwa Waldemara Świerzego „Nowy poczet władców Polski" to nie tylko sztuka, ale też źródło wiedzy. My zaproponowaliśmy jeszcze zabawę, zachęcając do gry polegającej na dopasowaniu odpowiedniego wizerunku do nazwiska lub przydomka danego władcy. Znamy zwycięzców!

Choć zadanie nie było najłatwiejsze – sami próbowaliśmy, z różnym skutkiem – wielu uczestników konkursu doskonale sobie poradziło z poprawnym przyporządkowaniem 8 portretów do opisów. Dodatkowym zadaniem była odpowiedź na proste pytanie o to, który z przedstawionych władców wydaje się być najsympatyczniejszym i dlaczego?

Gerardo7 za najsympatyczniejszego władcę uznał Kazimierza Wielkiego, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Ten sam władca został wskazany przez Radosława Adamowicza, który dojrzał w nim króla majestatycznego, ale budzącego zaufanie. Ekakoszka napisała, że najkorzystniej wygląda Zygmunt III Waza, ponieważ ma władczy wyraz twarzy, a dobre oświetlenie sprawia, że jego postać jest majestatyczna. Portret Bolesława Krzywoustego w wykonaniu Świerzego został doceniony przez Kasate3, w uznaniu realizmu postaci, dzięki czemu ona staje się nam bliższa.

Najbardziej do gustu uczestnika o nicku Sadowskiplock przypadła Jadwiga Andegaweńska, silna kobieta, która urzekła go wyróżniającą się urodą. Ona też wzbudziła zaufanie uczestnika o nicku bbiront, który przypomniał, że to jedyna królowa Polska jednocześnie święta kościoła katolickiego. Królowa Jadwiga zachwyciła też Bartosza Gierlickiego, który docenił jej zasługi ale także wygląd, m.in. odmalowany na portrecie łagodny wyraz twarzy.

Autorzy wszystkich zacytowanych opinii otrzymują nagrody – „Nowy poczet Władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko", czyli osoby kryjące się pod nickami: Gerardo7, Ekakoszka, Kasate3, Sadowskiplock, bbiront oraz Radosław Adamowicz i Bartosz Gierlicki. Gratulujemy!

„Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko" to zbiór prac autorstwa światowej sławy grafika i ilustratora Waldemara Świerzego. Kolekcja obejmuje 49 portretów polskich królów i książąt – od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. To pierwszy, namalowany w XXI wieku poczet władców Polskich. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski.

Zagraj i sprawdź swoją wiedze.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim