2017.11.27

Quiz „Polska rzecz. Sprawdź, czy znasz”. Wyniki

Do 14 listopada trwała zabawa sprawdzająca znajomość historii wokół Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Zadaniem dodatkowym było opisanie sposobu spędzania 11 listopada. Wybraliśmy pięć najciekawszych odpowiedzi. Laureatów nagrodzimy koszulkami patriotycznymi.

Quiz cieszył się dużą popularnością – otrzymaliśmy w sumie kilkaset zgłoszeń. Większość uczestników odpowiedziała prawidłowo na pytania konkursowe. A jak Polacy spędzają jedno z najważniejszych świąt państwowych? Najczęściej z bliskimi uczestnicząc w marszach, w domu śpiewając piosenki wojskowe, odwiedzając miejsca pamięci i opowiadając najmłodszym historię naszej ojczyzny. Część z nas bierze udział w biegach niepodległości, a najbliżsi i znajomi kibicują im na trasie.  

Koszulkami niepodległościowymi zostali nagrodzeni:

  1. Joanna Mazurkiewicz,  która swoje aktywności 11 listopada opisała w taki sposób: „Uroczyście zimnego szampana otwieram. Kibicując bratu w biegu gardło zdzieram. Potem uroczystości w TV oglądamy. Narodowe święto Polski doceniamy. Następnie gościom męża gęsinę serwuje. I patrzę jak każdy rogale Marcińskie pałaszuje”.
  1. Ewa Eljaszewicz, podkreśliła „Spędzam to święto      razem z dziećmi szykując tematyczne ozdoby – wyklejamy papierowe flagi,      robimy kotyliony, kolorujemy herb... To już taka nasza tradycja.      Tradycyjnie też wybieramy się na spacer po centrum miasta, a ostatnio      wspieramy lokalną kuchnię – świętujemy w restauracji przy gęsinie”.
  2. Paweł Suchenek, napisał„Uczestniczę w      nabożeństwie za Ojczyznę zakończonym konnym orszakiem św. Marcina (jako      jeździec), a później w imprezie plenerowej zorganizowanej z tej okazji w      naszej gminie”.
  3. Jerzy Rubaszewski, 11 listopada„Wypływa w      morze na rejs harcerskim żaglowcem „Zawisza Czarny” noszącym nazwę od      sławnego rycerza polskiego z czasów średniowiecza”.
  4. Zofia      Pomirska, „Wraz z mężem jedziemy na      zorganizowaną wycieczkę patriotyczną na trasie…”

 

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody wysłaliśmy pocztą.  

Zamieszczamy szersze odpowiedzi na pytania zadane w quizie „Polska rzecz. Sprawdź, czy znasz”.

1. Które z dzieł Henryka Sienkiewicza określane jest mianem napisanego „ku pokrzepieniu serc”?

Odpowiedź prawidłowa – Trylogia: Ogniem i mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski.

Ostatnie zdanie Trylogii brzmi: „Na tym kończy się ten szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie – dla pokrzepienia serc”. Ogniem i mieczem, Potop oraz Pan Wołodyjowski powstałe w okresie zaborów miały odbudować w Polakach poczucie dumy i godności narodowej, wlać w ich serca otuchę i pokazać, że Polacy mogą się zjednoczyć i zwyciężyć nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, dając tym samym nadzieję, że istnieje realna szansa na odrodzenie kraju.

2. Które ze zdań wypowiedział Józef Piłsudski?

Odpowiedź prawidłowa – Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić.

11 listopada 1918 roku, Ignacy Daszyński kierujący Tymczasowym Rządem Ludowym Republiki Polskiej, złożył dymisję na ręce Józefa Piłsudskiego. Ten miał, delikatnie rzecz ujmując, sceptyczny stosunek do ustępującego gremium. Skierował pod adresem członków gabinetu następujący komentarz: „Panowie! Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę uprawiać”.

3. Który polski sportowiec ma na koncie najwięcej medali igrzysk olimpijskich?

Odpowiedź prawidłowa – Irena Szewińska.

Irena Szewińska, polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich i łącznie zdobyła siedem medali: trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe.

4. Jaka waluta została w 1924 r. zastąpiona przez złotówkę?

Odpowiedź prawidłowa – marka polska.

Złoty wprowadzony został do obiegu 29 kwietnia 1924 roku w wyniku reformy pieniężnej przeprowadzonej przez ministra finansów Władysława Grabskiego i zastąpił zdewaluowaną markę polską, walutę Królestwa Polskiego (regencyjnego).

5. O którym polskim filmie ostatnich lat recenzenci pisali: „Wojna w polskim kinie jeszcze nigdy nie była tak naturalistyczna”?

Odpowiedź prawidłowa – Miasto 44.

Miasto 44, film Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim, reklamowane było hasłem „Miłość w czasach apokalipsy”. Jeden z recenzentów napisał wprost: „Krew, pot, łzy i świst kul wśród dymiących gruzów. Wojna w polskim kinie jeszcze nigdy nie była tak naturalistyczna”.

Edyta Skorupska
Ekspert w PKO Banku Polskim

loaderek.gifoverlay.png