2016.09.21

Sfokusowani na polskie filmy

Trwa wielkie święto polskiego kina – 41. Festiwal Filmowy w Gdyni, którego partnerem jest PKO Bank Polski. To okazja, by zobaczyć wiele wyjątkowych filmów – od przedwojennych, młodzieżowych czy muzycznych, po premierowe i debiutanckie. O tym, że rodzime kino nas pasjonuje i inspiruje, świadczą choćby prace nadesłane na nasz konkurs fotograficzny „Sfokusuj się na film”.

Nie od dziś wiadomo, że przenikanie się różnych sztuk stanowi o nowej jakości i wyzwala niepowtarzalne emocje. Nie inaczej było w naszym konkursie, w którym inspiracją do powstania fotografii było polskie kino. Wśród filmów, które stały się impulsem do przygotowania konkursowych zdjęć znalazły się, m.in. „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy, „Miś” Stanisława Barei, „Pociąg” Jerzego Kawalerowicza, „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego i wiele innych.

Najciekawsze prace prezentujemy w galerii. 3 nagrody – tablety Galaxy Tab E otrzymują:

Latarnik

Maria Treder (zdjęcie nawiązujące do filmu „Latarnik”, reż. Zygmunt Skonieczny, 1976)

W pustyni i w puszczy

Andrzej Bartkiewicz (zdjęcie nawiązujące do filmu „W pustyni  i w puszczy” reż. Władysław Ślesicki, 1973 r. lub  Gavin Hood – wersja z 2001 r.)

Wesele

Agnieszka Spratek (zdjęcie nawiązujące do filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego, 2004).

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu fascynujących inspiracji!

Stare kino kontra premiery

Jakie filmy tegorocznego festiwalu w Gdyni mogą stanowić inspirację? Różnorodność jest imponująca. Już po raz kolejny odbędzie się pokaz filmów z cyklu „Skarby kina przedwojennego”. Tym razem wyświetlane będą trzy zdigitalizowane dzieła „starego kina”: komedia „Fredek uszczęśliwia świat”, jeden z niewielu przedwojennych polskich historycznych filmów kostiumowych - „Księżna Łowicka” z udziałem Stefana Jaracza oraz Jadwigi Smosarskiej, która wystąpiła też w produkcji „Dwie Joasie”.

Języczkiem u wagi festiwalowej widowni będą jednak propozycje konkursowe, wśród których aż 7 z 16 filmów to debiuty fabularne. Konkursową szesnastkę tworzą filmy:

  • „Czerwony pająk” reż. Marcin Koszałka
  • „Fale” reż. Grzegorz Zariczny, „Jestem mordercą” reż. Maciej Pieprzyca
  • „Kamper” reż. Łukasz Grzegorzek
  • „Królewicz Olch” reż. Kuba Czekaj
  • „Las, 4 rano” reż. Jan Jakub Kolski
  • „Na granicy” reż. Wojciech Kasperski
  • „Ostatnia rodzina” reż. Jan P. Matuszyński
  • „Plac zabaw” reż. Bartosz M. Kowalski
  • „Planeta singli” reż. Mitja Okorn
  • „Sługi boże” reż. Mariusz Gawryś
  • „Szczęście świata” reż. Michał Rosa
  • „Wołyń” reż. Wojciech Smarzowski
  • „Wszystkie nieprzespane noce” reż. Michał Marczak
  • „Zaćma” reż. Ryszard Bugajski
  • „Zjednoczone stany miłości” reż. Tomasz Wasilewski.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie projekcja filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego, twórcę m.in. obrazu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, a także pokaz nowego filmu Andrzeja Wajdy - „Powidoki” o malarzu Władysławie Strzemińskim, w którego postać wcielił się Bogusław Linda. Pretekstów do zetknięcia się z dziełami Andrzeja Wajdy będzie więcej – z okazji 90. urodzin mistrza zorganizowano wystawę „Andrzej Wajda 40/90”oraz pokazy filmów jego i o nim.

Spotkanie z klasyką 

Tegoroczny festiwal będzie swoistym spotkaniem z klasyką polskiego filmu i jej twórcami. Specjalną nagrodę - Platynowe Lwy - odbierze jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów i scenarzystów Janusz Majewski. Zrealizował wiele wyjątkowych filmów, m.in. „Zazdrość i medycyna” (1973), „Zaklęte rewiry” (1975), serial „Królowa Bona” (1980) a także dyptyk „C.K. Dezerterzy” (1985) oraz „Złoto dezerterów” (1998) czy „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015). Ważną częścią festiwalu stanowić będą retrospektywy twórczości wielkich polskich nieżyjących już filmowców, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego (zmarły 20 lat temu), Andrzeja Żuławskiego i Andrzeja Kondratiuka (zmarli w tym roku) oraz Piotra Łazarkiewicza (zmarł w 2008 r.). Aby przypomnieć ich dorobek, zaplanowano wiele pokazów filmów, dyskusji oraz wystaw, m.in. „Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi” przygotowaną we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi, którego partnerem jest PKO Bank Polski.

Dla młodych i rozśpiewanych

Osobną i ważną częścią festiwalu będzie sekcja filmów dla dzieci i młodzieży – „Gdynia Dzieciom”, a w niej wiele atrakcji, m.in. polska premiera animowanego filmu „Kropla Zorzy Polarnej“ mistrza gatunku Wiesława Zięby. Zobaczyć będzie można nie tylko nowe, ale i dobrze już znane produkcje, np. najsłynniejsze pełnometrażowe czy krótkie animacje m.in. „Kuszy” – pierwszy odcinek przygód najsłynniejszego animowanego duetu – Bolka i Lolka i oscarowy „Piotruś i wilka”.

Młoda widownia znajdzie coś dla siebie także w sekcji „Zapomniane piosenki – polskie filmy muzyczne”, w ramach której zaplanowano, np. pokaz kultowego filmu „Akademia Pana Kleksa”. Dorośli zaś mogą napawać się melodiami i wsłuchiwać w zabawne i liryczne teksty piosenek z repertuaru kabaretu Starszych Panów, np. w filmie „Upał” Kazimierza Kutza. W programie ponadto „Kulig” w reżyserii Stanisława Kokesza, w którym wybrzmiewają piosenki Skaldów, Maryli Rodowicz i grupy Alibabki, czy filmu „Ewa Demarczyk” - „czarnego anioła” polskiej sceny lat 60. w reżyserii Jana Laskowskiego.
Tegoroczne święto kina z pewnością okaże się inspirujące. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni rozpoczęło się 19 września i potrwa do 24 września. PKO Bank Polski po raz kolejny jest partnerem wydarzenia.

Ewa Maciejewska
specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Najlepsze kino z PKO Bankiem Polskim

„Bitwa Wrocławska” – film o społecznych reakcjach na wprowadzenie stanu wojennego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png