2018.02.26

Wyspiański. Poznaj go bliżej, układając puzzle. Wygraj nagrody

Dramaturg, poeta, malarz, twórca witraży, inscenizator, grafik, a nawet… projektant mebli. Stanisław Wyspiański był wybitnym artystą wielu talentów. W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wyjątkowa wystawa pt. „Wyspiański”, której mecenasem jest PKO Bank Polski. To idealna okazja, by poznać sztukę mistrza. Już teraz proponujemy także interaktywne puzzle, których tematem są trzy obrazy mistrza. Zabawa trwa do 30 marca. Czekają nagrody!

Ułożenie „Macierzyństwa”, „Helenki z wazonem” oraz „Autoportretu z żoną” podzielonych na 20, 35 lub 48 puzzli – to zadanie dla uczestników naszej zabawy. Każdy może, nie tylko bliżej zapoznać się z tymi dziełami, ale też sprawdzić swoją spostrzegawczość i… wygrać nagrody.

Po ułożeniu puzzli, wystarczy rozwiązać zadanie konkursowe udzieleniu odpowiedzi, z kim chcielibyście mieć portret i dlaczego? i przesłać odpowiedź za pomocą formularza. Wybierzemy 10 najbardziej kreatywnych propozycji, a ich autorzy otrzymają bankowe gadżety oraz albumy pt. „Wyspiański”, wydane z okazji unikalnej wystawy prac artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie, której mecenasem jest PKO Bank Polski.

Dorobek artystyczny Wyspiańskiego jest imponujący! Tworzył rysunki, portrety i autoportrety, projekty witraży i malowideł, ilustracje, grafiki, projekty mebli i wnętrz, pisał dramaty i wiersze. Kontynuował też rodzinne tradycje rzeźbiarskie – jego ojciec, Franciszek, był rzeźbiarzem mającym pracownię u podnóża wzgórza wawelskiego. Nauki pobierał chociażby u samego Jana Matejki, który młodemu Wyspiańskiemu zaproponował współpracę przy wykonaniu zaprojektowanej przez siebie polichromii w odnawianym kościele Mariackim. Inspiracją dla Wyspiańskiego były także podróże, odwiedził m.in. Włochy, Szwajcarię, Francję, Niemcy i Czechy. Początkowo skupił się na malarstwie, pracach nad polichromiami i witrażami, by z czasem mocniej zaangażować się w twórczość literacką i teatralną.

Do najsłynniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego należą:

  • obrazy: „Macierzyństwo”, „Helenka z wazonem”, „Autoportret z żoną”, „Chochoły”;
  • witraże w kościele Franciszkanów – „Bóg Ojciec – Stań się”, „Cztery żywioły”, „Błogosławiona Salomea”;
  • dramaty: „Wesele”, „Warszawianka”, „Noc listopadowa”.

Czytaj także:

loaderek.gifoverlay.png