ABC krwiodawstwa
Mimo olbrzymiego postępu medycyny i biotechnologii z nią związanych nic nie jest w stanie zastąpić krążącej w naszych żyłach krwi. A zapotrzebowanie na ten bezcenny lek z roku na rok rośnie.
Co warto wiedzieć?
Każdy potencjalny dawca przechodzi badania lekarskie i laboratoryjne (oznaczenie grupy krwi, morfologii, badania wirusologiczne), których wyniki może bezpłatnie otrzymać.
Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. W wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65. roku życia.
Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml krwi, czyli mniej niż 10 proc. krążącej w organizmie.
Sama donacja nie zajmuje wiele czasu – to zaledwie kilka minut W ciągu kilku godzin nasz organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Jak przygotować się do oddania krwi?
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
- być wyspanym i wypoczętym
- być zdrowym - nie można posiadać objawów przeziębienia (np. katar, kaszel, opryszczka)
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, biały ser, dżem)
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe
- ograniczyć palenie papierosów; 2 godziny przed oddaniem krwi obowiązuje zakaz palenia
- nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi!)
Bezpośrednio przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów (woda mineralna, sok, herbata). Do zarejestrowania kandydata na dawcę krwi potrzebny jest dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość, z aktualnym miejscem zameldowania i nr PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport - nowy wzór z nr PESEL, książeczka wojskowa).
Oddawanie krwi krok po kroku
- Rejestracja: po przybyciu do punktu poboru krwi dawca wypełnia kwestionariusz, w którym wyraża m.in. pisemną zgodę na określony zabieg. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania.
- Pracownia analiz lekarskich: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut.
- Gabinet lekarski:
- ● ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi;
- ● wywiad lekarski;
- ● badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, zwracając przede wszystkim uwagę na: wygląd ogólny, ciężar i temperaturę ciała, tętno, węzły chłonne, zmiany skórne;
- ● kwalifikacja do oddania krwi;
- Uzupełnienie płynów w organizmie: od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną.
- Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.
- Krótka regeneracja sił: po oddaniu krwi dawca przez chwilę pozostaje na miejscu, aby zregenerować siły. Opuszczając punkt poboru, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal. - 8 tabliczek czekolady.
- Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Istnieje również możliwość otrzymania stosownego zaświadczenia potwierdzającego objętość oddanej krwi.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!
Czytaj także:
Moja krew, Twoje życie
Krew to cenny dar jednak nie każdy i nie zawsze może się nim podzielić. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach nie można oddać krwi.
Bankopasje
02018.04.20Do opery? Tylko w Bydgoszczy!
więcejKochasz operę? Uwielbiasz oglądać sztuki baletowe, a muzyka towarzysząca musicalom wpada ci w ucho? Jeśli tak, to nie może zabraknąć cię w Bydgoszczy, gdzie 21 kwietnia rusza XXV Bydgoski Festiwal Operowy.
Bankopasje
02018.04.19Dzień rowerowy mamy na co dzień! Bankowa Grupa Rowerowa PKO Banku Polskiego
więcejDziś dzień rowerowy! Zgrana drużyna cyklistów z Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego pokazuje, że w takim gronie łatwiej osiąga się sukcesy sportowe, mobilizuje do aktywności, a także wypoczywa z biskim i… pomaga innym.
Bankopasje
02018.04.19Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy
więcejW sobotę w Bydgoszczy rozpocznie się wielkie święto. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy. To impreza, która od 1994 r. przyciąga miłośników sztuki teatralnej i operowej. Jest największym w Polsce przeglądem dokonań krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych. Warto w tym czasie zaplanować wycieczkę w kujawsko-pomorskie. Warto też na taką wycieczkę zabrać dzieci i wprowadzić je w ten świat. Pokusiliśmy się o udzielenie kilku odpowiedzi na pytania najmłodszych związane z operą.
Bankopasje
02018.04.19Ekomobilność – postaw na deskorolkę, hulajnogę i rower elektryczny
więcejSamochody elektryczne to nadal rzadki widok na polskich ulicach. O ile trudno przekonać kierowców do przerzucenia się na „elektryki”, o tyle niezmotoryzowani chętnie wprowadzają odrobinę energii w swoje podróże. W efekcie chodniki, ścieżki rowerowe i ulice wypełniają się elektrycznymi deskorolkami, hulajnogami i rowerami zasilanymi prądem.
Bankopasje
02018.04.19To ciekawe historie angażują widza
więcejO tym, jaka powinna być reklama, by wzbudzała zainteresowanie, i czy na uczenie się skoków na trampolinie nigdy nie jest za późno, rozmawiamy z Tomaszem Bagińskim, rysownikiem, animatorem i reżyserem, autorem nominowanej do Oscara „Katedry” i najnowszego spotu wizerunkowego PKO Banku Polskiego pt. „Kluczowe decyzje”.
Bankopasje
02018.04.18PrograMistrzowie! Polacy walczą o tytuł Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym
więcejPrawie 53,5 tys. studentów reprezentujących prawie 3,1 tys. uczelni ze 111 krajów na 6 kontynentach. Wśród nich znalazły się dwie polskie drużyny, które zakwalifikowały się do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, jak wyglądają zawody oraz czym jest dla nich programowanie opowiedzieli nam reprezentanci UJ - Vladyslav Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński oraz ich trener, profesor Paweł Idziak.