2014.06.12

ABC krwiodawstwa

Mimo olbrzymiego postępu medycyny i biotechnologii z nią związanych nic nie jest w stanie zastąpić krążącej w naszych żyłach krwi. A zapotrzebowanie na ten bezcenny lek z roku na rok rośnie.

Co warto wiedzieć?

Każdy potencjalny dawca przechodzi badania lekarskie i laboratoryjne (oznaczenie grupy krwi, morfologii, badania wirusologiczne), których wyniki może bezpłatnie otrzymać.

Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. W wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65. roku życia.

Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml krwi, czyli mniej niż 10 proc. krążącej w organizmie.

Sama donacja nie zajmuje wiele czasu – to zaledwie kilka minut W ciągu kilku godzin nasz organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Jak przygotować się do oddania krwi?

 • w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
 • być wyspanym i wypoczętym
 • być zdrowym - nie można posiadać objawów przeziębienia (np. katar, kaszel, opryszczka)
 • spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, biały ser, dżem)
 • wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe
 • ograniczyć palenie papierosów; 2 godziny przed oddaniem krwi obowiązuje zakaz palenia
 • nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi!)

Bezpośrednio przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów (woda mineralna, sok, herbata). Do zarejestrowania kandydata na dawcę krwi potrzebny jest dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość, z aktualnym miejscem zameldowania i nr PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport - nowy wzór z nr PESEL, książeczka wojskowa).

Oddawanie krwi krok po kroku

 • Rejestracja: po przybyciu do punktu poboru krwi dawca wypełnia kwestionariusz, w którym wyraża m.in. pisemną zgodę na określony zabieg. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania.
 • Pracownia analiz lekarskich: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut.
 • Gabinet lekarski:
  • ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi;
  • wywiad lekarski;
  • badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, zwracając przede wszystkim uwagę na: wygląd ogólny, ciężar i temperaturę ciała, tętno, węzły chłonne, zmiany skórne;
  • kwalifikacja do oddania krwi;
 • Uzupełnienie płynów w organizmie: od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną.
 • Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.
 • Krótka regeneracja sił: po oddaniu krwi dawca przez chwilę pozostaje na miejscu, aby zregenerować siły. Opuszczając punkt poboru, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal. - 8 tabliczek czekolady.
 • Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Istnieje również możliwość otrzymania stosownego zaświadczenia potwierdzającego objętość oddanej krwi.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!

Czytaj także:

Moja krew, Twoje życie

Krew to cenny dar jednak nie każdy i nie zawsze może się nim podzielić. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach nie można oddać krwi.

  • Bankopasje

   02017.11.17

   Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym CERC 2017 – trzymamy kciuki za naszych!

   Dziś ruszają 23. Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym CERC 2017 w Zagrzebiu. Najlepsi polscy programiści zmierzą się w nich z rywalami z Europy. To ostatni etap eliminacji do najbardziej prestiżowego konkursu na świecie – The ACM International Collegiate Programming Contest ICPC 2017. Jego finał odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Pekinie. By tam dotrzeć, Polacy zmierzą się z najlepszymi zawodnikami z Austrii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier. W sumie na starcie znajdzie się około 70 drużyn!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.16

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi!

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła w tym roku 14 miast. W 24 zbiórkach wzięło udział ponad 2000 osób. Fundacja PKO Banku Polskiego, organizator akcji, dziękuje wszystkim krwiodawcom, którzy dołączyli do BAHK!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.15

   Medale dla naszych szermierzy na wózkach

   Od 7 do 12 listopada Rzym gościł najlepszych szermierzy na wózkach, którzy walczyli o medale mistrzostw globu w 22 konkurencjach. Wśród nich nie zabrakło reprezentacji Polski, która wróciła do kraju z czterema brązowymi krążkami. W rywalizacjach brał udział Dariusz Pender, pracownik PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.14

   X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Śląskiej w Katowicach

   Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga to jeden z najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce. Jest przeznaczony dla młodych polskich dyrygentów do 35. roku życia. Jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia, odbędzie się w dniach 17–26 listopada w Katowicach, zaś finał 27 listopada w Warszawie. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody i... przepustka do międzynarodowej kariery.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.13

   Polska szermierka znów zalśniła!

   Stu dwudziestu zawodników z trzech krajów. Reprezentacje klubów z całej Polski. Słodki smak zwycięstwa i gorycz porażki. Braterstwo i szacunek. Krzyżując szpady pod hasłem „Przywróćmy blask polskiej szermierki” świętowano w Warszawie 99. rocznicę odzyskania niepodległości.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.11

   „Niepodlegli”, czyli sztuka tworzenia – Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną

   Jeśli fascynuje cię teatr, uwielbiasz sztukę, masz lekkie pióro i bujną wyobraźnię – Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną „Niepodlegli” jest właśnie dla ciebie. To wspólna inicjatywa Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz PKO Banku Polskiego. I edycja konkursu rozpoczyna się dzisiaj, w Narodowe Święto Niepodległości.

   więcej
  Pokaż więcej