2017.12.07

Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego  w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Od lat pojawiają się doniesienia, że naukowcy są blisko wynalezienia sztucznej krwi. Czy dziś można ją czymś zastąpić?

NoneRzeczywiście naukowcy na całym świecie prześcigają się w staraniach, aby opracować metodę pozwalającą na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Jednakże obecnie jedyną fabryką ludzkiej krwi jest człowiek. Jest ona lekiem, którego niczym nie można zastąpić. To dzięki Honorowym Dawcom Krwi, którzy z dobroci serca niosą pomoc osobom chorym i potrzebującym, każdego dnia możemy ratować zdrowie i życie wielu osób.

W jakich sytuacjach jest ona najbardziej potrzebna?

Ofiarowana krew podawana jest pacjentom w stanach zagrożenia życia, głównie osobom, które utraciły swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii. Należy dodać, że najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Dlatego, pamiętajmy, że liczy się każda kropla krwi, która ratuje życie.

Jakie jest znaczenie społecznych zbiórek krwi dla propagowaniu honorowego krwiodawstwa?

Jesteśmy społeczeństwem akcyjnym, bardzo chętnie włączamy się w akcje propagujące honorowe krwiodawstwo, a także w zbiórki krwi na apel. Cieszy mnie także fakt, że coraz więcej pracodawców w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu aktywnie wspiera działania propagujące honorowe krwiodawstwo. Doskonałym przykładem jest Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa, w ramach której organizowane są ogólnopolskie zbiórki krwi. Cieszę się, że wśród pracowników PKO Banku Polskiego jest tak wiele osób, które aktywnie włączają się w ideę honorowego krwiodawstwa.

Czy każdy może zostać Honorowym Dawcą Krwi?

Przede wszystkim trzeba mieć powyżej 18 lat, ale nie więcej niż 65 i ważyć przynajmniej 50 kilogramów. Ważne, aby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była wykonywana akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała, zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). Kandydat na dawcę nie może być też sam leczony krwią i produktami krwiopochodnymi. Powinien być wypoczęty, zdrowy (np. bez objawów przeziębienia) i nie przyjmować żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety, np. popularnych preparatów witaminowych ani środków antykoncepcyjnych.

Jak długo trwa pobranie i ile krwi jest pobierane jednorazowo?

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut.

Czy trzeba znać swoją grupę krwi, aby móc ją oddać?

Nie. Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, a także ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi. Warto dodać, że grupy krwi są dziedziczone i nie zależą od środowiska, w którym żyjemy. Najbardziej popularna na świecie jest grupa O. Wśród Polaków najczęstsza jest grupa A (ok. 40 proc. populacji). Najbardziej pożądana jest krew uniwersalna z grupy 0 Rh D-.  Nadaje się do przetoczenia dla pacjenta z każdą grupą krwi, ale jest również jedną z rzadszych grup (ma ją ok. 6 proc. populacji).

Rozmawiała Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

  • Bankopasje

   02017.12.11

   Wystawa „młodej sztuki” ze Szczecina

   „Dekonstrukcja krajobrazu” to tytuł nowej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego, której otwarcie nastąpi 12 grudnia. Zobaczymy prace studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapraszamy na wernisaż!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.11

   Finał 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

   Złote Koziołki dla filmu krótkometrażowego dla dzieci otrzymał kanadyjski obraz pt. "Lep na ptaki" ze względu na niezapomnianego bohatera i mistrzowską technikę animacji. Zwycięzcą w kategorii Debiut i laureatem nagrody PKO Banku Polskiego została norweska produkcja „Wielka wyprawa Oskara”.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Nierozerwalna miłość książki i filmu, czyli 5 najciekawszych ekranizacji dla młodzieży

   Kino młodzieżowe ostatnich lat nierozerwalnie łączy się z ekranizacjami książek, a popularność serii czytelniczych wprost przekłada się na frekwencję w salach kinowych. Trwający właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! To doskonała okazja, by zaprezentować listę pięciu najciekawszych ekranizacji książek dla młodzieży ostatnich lat.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.08

   Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2017

   W najbliższy weekend zapraszamy dzieci do Szczecina, Warszawy, Skarżyska-Kamiennej, Łodzi, Kalisza i Zielonej Góry. Spektakl „Podróż Mikołaja”, świąteczne warsztaty oraz miś Wojtek – to tylko niektóre atrakcje czekające dzieci.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.07

   Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.12.05

   Zaangażowany artysta: Leon Tarasewicz

   Sztuka jest najcenniejszym pieniądzem od czasów wynalezienia soli – twierdzi Leon Tarasewicz, profesor warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, doceniający działania Fundacji PKO Banku Polskiego wspierającej młodych artystów i podkreślający prestiż bankowej Kolekcji sztuki. Rozmowa z wyjątkowym artystą i społecznikiem, który właśnie został laureatem XVII Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

   więcej
  Pokaż więcej