2017.12.07

Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi. Nasze akcje (24) odbyły się w 14 miastach. Dołączyło do nas ponad 1900 osób. Fundację PKO Banku Polskiego  w organizacji tego ogromnego przedsięwzięcia wspierało Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jak ważna jest każda ilość zebranej krwi mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Od lat pojawiają się doniesienia, że naukowcy są blisko wynalezienia sztucznej krwi. Czy dziś można ją czymś zastąpić?

NoneRzeczywiście naukowcy na całym świecie prześcigają się w staraniach, aby opracować metodę pozwalającą na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych. Jednakże obecnie jedyną fabryką ludzkiej krwi jest człowiek. Jest ona lekiem, którego niczym nie można zastąpić. To dzięki Honorowym Dawcom Krwi, którzy z dobroci serca niosą pomoc osobom chorym i potrzebującym, każdego dnia możemy ratować zdrowie i życie wielu osób.

W jakich sytuacjach jest ona najbardziej potrzebna?

Ofiarowana krew podawana jest pacjentom w stanach zagrożenia życia, głównie osobom, które utraciły swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii. Należy dodać, że najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Dlatego, pamiętajmy, że liczy się każda kropla krwi, która ratuje życie.

Jakie jest znaczenie społecznych zbiórek krwi dla propagowaniu honorowego krwiodawstwa?

Jesteśmy społeczeństwem akcyjnym, bardzo chętnie włączamy się w akcje propagujące honorowe krwiodawstwo, a także w zbiórki krwi na apel. Cieszy mnie także fakt, że coraz więcej pracodawców w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu aktywnie wspiera działania propagujące honorowe krwiodawstwo. Doskonałym przykładem jest Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa, w ramach której organizowane są ogólnopolskie zbiórki krwi. Cieszę się, że wśród pracowników PKO Banku Polskiego jest tak wiele osób, które aktywnie włączają się w ideę honorowego krwiodawstwa.

Czy każdy może zostać Honorowym Dawcą Krwi?

Przede wszystkim trzeba mieć powyżej 18 lat, ale nie więcej niż 65 i ważyć przynajmniej 50 kilogramów. Ważne, aby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była wykonywana akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała, zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). Kandydat na dawcę nie może być też sam leczony krwią i produktami krwiopochodnymi. Powinien być wypoczęty, zdrowy (np. bez objawów przeziębienia) i nie przyjmować żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety, np. popularnych preparatów witaminowych ani środków antykoncepcyjnych.

Jak długo trwa pobranie i ile krwi jest pobierane jednorazowo?

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut.

Czy trzeba znać swoją grupę krwi, aby móc ją oddać?

Nie. Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, a także ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi. Warto dodać, że grupy krwi są dziedziczone i nie zależą od środowiska, w którym żyjemy. Najbardziej popularna na świecie jest grupa O. Wśród Polaków najczęstsza jest grupa A (ok. 40 proc. populacji). Najbardziej pożądana jest krew uniwersalna z grupy 0 Rh D-.  Nadaje się do przetoczenia dla pacjenta z każdą grupą krwi, ale jest również jedną z rzadszych grup (ma ją ok. 6 proc. populacji).

Rozmawiała Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

  • Bankopasje

   02018.02.22

   Maciej Musiał, a Ty możesz, czyli Konto dla Młodych

   Na temat rozwiązań przygotowanych z myślą o klientach mających 18-26 lat rozmawiamy z Maciejem Musiałem biorącym udział w kampanii promującej Konto dla Młodych PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.22

   1% procentuje

   Powoli zaczynamy rozliczać podatek PIT. Każdy może odliczyć 1% podatku i przekazać go na cele dobroczynne. Komu przekazać swój 1%? Wybór celu takiej pomocy to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto wcześniej ją przemyśleć.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.21

   Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

   Na północy – morze, na południu – góry. Byłeś w Zakopanem, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Widziałeś Krupówki, krakowski Stary Rynek, stołeczne Łazienki oraz plażę w Sopocie i wydaje ci się, że zwiedziłeś już Polskę wzdłuż i wszerz. No to teraz szeroko otwórz oczy i zobacz to, o czym być może nawet nie wiedziałeś, że istnieje. W przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, przygotowaliśmy listę 5 najbardziej niedocenionych miejsc w Polsce.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.19

   Cavaliada Lublin 2018. Podium dla Polaków

   Drugi etap wielkiego święta jeździectwa już za nami! W niedzielę zakończyła się Cavaliada w Lublinie. Najlepsi jeźdźcy z 15 krajów rywalizowali o nagrody w trakcie czterodniowych zawodów rozegranych na arenie Targów Lublin. Nie brakowało emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Po raz drugi w tej edycji Cavaliady na najwyższym miejscu podium stanął Polak.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.15

   Wkrótce znów spotkamy się pod Rotundą. Nowy budynek PKO Banku Polskiego będzie czekał na warszawiaków

   Rotunda PKO Banku Polskiego jest bez wątpienia miejscem kultowym na mapie Warszawy. To wokół tego budynku całe pokolenia umawiały się na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, kontrahentami czy przyszłymi sympatiami. To „pod Rotundą” rozpoczynały się piękne historie wielu Polaków. To również miejsce pamięci 49 ofiar wybuchu gazu, który miał tu miejsce w 1979 r. Dziś Rotunda powstaje na nowo.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.13

   Konie(cznie) w Lublinie - startuje Cavaliada!

   Już po raz szósty tereny Targów Lublin zamienią się w arenę zmagań jeździeckich na międzynarodowym poziomie! Rusza #zkopyta kolejna odsłona Cavaliady, największej imprezy jeździeckiej w Polsce.

   więcej
  Pokaż więcej