2017.06.08

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2017 – wspólnie ratujemy życie!

Już w najbliższy piątek rozpoczyna się Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2017.  W czerwcu odwiedzimy 9 miast.  Do udziału w akcji zaprasza jej organizator - Fundacja PKO Banku Polskiego.  Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2017

W czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi 9 największych polskich miast. W najbliższy piątek zapraszamy do Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Szczecina i Wrocławia. 13 czerwca spotykamy się w Warszawie, a 14 - w Białymstoku.

Krew zbieramy już od 2009 roku. Celem przedsięwzięcia, które zainicjowali pracownicy PKO Banku Polskiego jest nie tylko jej zbiórka, ale także podniesienie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Bo krew to często jedyny lek!

Zapraszamy wszystkich do udziału w Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Bardzo dziękujemy uczestnikom naszych dotychczasowych akcji. Liczymy na ich udział w tegorocznej, a tych którzy jeszcze nie są dawcami zachęcamy do sprawdzenia jak wielką satysfakcję przynosi świadomość pomagania w ratowaniu zdrowia i życia – przekonuje Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Tych, którzy decydują się oddać krew łączy przekonanie, że to najprostszy i jednocześnie najbardziej skuteczny sposób pomagania.  – Mnie to nic nie kosztuje, poświęcam tylko godzinkę, a mogę uratować komuś życie – tłumaczy Adrian Adamiak z Oddziału 6 PKO Banku Polskiego w Warszawie, który jest dawcą od kilku lat. Także Michał Przyłęcki z Centrali PKO Banku Polskiego już kilkakrotnie oddawał krew. - Zdaję sobie sprawę, jak bardzo jest ważna, nie tylko w nagłych wypadkach, ale również na przykład przy produkcji leków – tłumaczy. Anna Eliza Cisek, także z Centrali Banku podkreśla, że nawet najdrobniejszy gest może komuś dać szansę na wyzdrowienie. - Dlatego warto pomagać! – mówi z entuzjazmem.

Joanna Wojewoda, lekarz i kierownik Działu Krwiodawców Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przypomina, że krew potrzebna jest zawsze. Zaznacza,  że aby ją oddać należy być osobą pełnoletnią (ale nie przekroczyć 65 roku życia), zdrową i ważyć powyżej 50 kg. Czasowo może tę zdolność ograniczać m.in. wykonanie tatuażu lub pobyt na urlopie za granicą. Szczegółowe informacje znajdują się w ankiecie, którą należy wypełnić przed zabiegiem. Przypominamy, że odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien trwać w przypadku mężczyzn minimum 8 tygodni, a 12 - w przypadku kobiet.

Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, można przeczytać na Bankomanii. Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 93 tys. fanów.

Podczas tegorocznych akcji na krwiodawców czekają upominki oraz atrakcja w postaci możliwości objerzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. Upominek otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2017 i przekaże wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat ekipie obsługującej daną akcję.

Podczas ubiegłorocznej BAHK od czerwca do października odwiedziliśmy 17 miast w całej Polsce, gdzie zorganizowaliśmy 24 akcje. BAHK odbyła się w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmży, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mońkach, Opolu, Poznaniu, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Wysokiem Mazowieckiem.

Dzięki blisko 1,9 tys. krwiodawców, którzy do nas dołączyli w 2016 roku zebraliśmy ponad 850 litrów krwi!

We wszystkich naszych dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział ponad 11 tysięcy osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5 tysięcy litrów tego bezcennego leku.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w nasze akcje krwiodawcom!
Zachęcamy do udziału w tegorocznej BAHK!

HARMONOGRAM BAHK W CZERWCU 2017:

9 czerwca

 • Bydgoszcz 
  Siedziba RCKiK przy ulicy Ks. Makwarta 8, w godz.: 7:30-15:00
 • Gdańsk
  Siedziba RCKiK przy ulicy Hoene Wrońskiego 4, w godz.:  7:30 – 14:00
 • Kraków
  Siedziba RCKiK przy ulicy Rzeźniczej 11, w godz.:  7:30 – 14:00
 • Lublin
  Siedziba RCKiK przy ulicy I Armii Wojska Polskiego 8, w godz.:  7:30 – 14:00;
  mobilna Na ulicy Zana 32a, w godz.: 9:00 – 13:30
 • Poznań
  Siedziba RCKiK przy ulicy Marcelińskiej 44, w godz.:  7:30 - 15:00
 • Szczecin
  Siedziba RCKiK na Al. Wojska Polskiego 80/82, w godz.:  7:30 – 16:30
 • Wrocław
  Siedziba RCKiK przy ulicy Czerwonego Krzyża 5/9, w godz.:  7:30 – 17:00

13 czerwca

 • Warszawa
  Stacjonarna – przy ul. Puławskiej 15 w Centrali PKO Banku Polskiego, w godz. 9:00 - 15:00

14 czerwca

 • Białystok
  Siedziba RCKiK przy ulicy Skłodowskiej Curie 23, w godz.:  7:30 – 17:30;
  mobilna Na Placu Kościuszki pod oddziałem PKO Banku Polskiego, w godz.: 9:00 – 17:30


Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Nie czekamy, pomagamy

ABC krwiodawstwa