Nie czekamy, pomagamy
Ponad 850 litrów krwi zebraliśmy podczas tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Odwiedziła ona 16 miast i wzięło w niej udział blisko 1900 osób, wśród których znalazło się wielu pracowników PKO Banku Polskiego. To z ich inicjatywy akcja organizowana jest od 2009 roku.
Tych, którzy decydują się oddać krew łączy przekonanie, że to najprostszy i jednocześnie najbardziej skuteczny sposób pomagania. – Mnie to nic nie kosztuje, poświęcam tylko godzinkę, a mogę uratować komuś życie – tłumaczy Adrian Adamiak z Oddziału 6 PKO Banku Polskiego w Warszawie, który jest dawcą od czterech lat. Także Michał Przyłęcki z Centrali PKO Banku Polskiego już kilkakrotnie oddawał krew. - Zdaję sobie sprawę, jak bardzo jest ważna, nie tylko w nagłych wypadkach, ale również na przykład przy produkcji leków – tłumaczy. Anna Eliza Cisek, także z Centrali Banku, uczestniczka ostatniej już w tym roku akcji (odbyła się w Warszawie, a zebraliśmy blisko 40 litrów krwi) podkreśla, że nawet najdrobniejszy gest może dać komuś szansę na wyzdrowienie. - Dlatego warto pomagać! – mówi z entuzjazmem. Dodaje, że jej harmonogram dnia jest mocno napięty, więc nie zawsze może wygospodarować czas, żeby pojechać do punktu krwiodawstwa. Cieszy się, że Bank organizując BAHK m.in. tuż pod warszawską Centralą, ułatwiając udział pracownikom. Podobną opinię ma Michał Przyłęcki. - Na co dzień trudno komuś pomóc, coś od siebie ofiarować. Dzięki takim akcjom jest to możliwe – uważa
Pomaga kontrolować stan zdrowia
Żaklina Bielecka z Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej (CBM) PKO Banku Polskiego przekonuje, że donacja nie jest szkodliwa dla zdrowej osoby, a przy okazji pomaga kontrolować stan zdrowia, ze względu na obowiązek zbadania krwi przed zabiegiem. Agnieszka Borowska-Tryba, także z CBM podkreśla, że dla niej i wielu jej kolegów każda akcja BAHK to ważny dzień. Nie poprzestają zresztą na akcjach organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego. Szczególnie w wakacje wybierają się razem do RCKiK, kiedy tylko mogą oddać krew. A żeby nie przepuścić żadnej okazji, niektórzy mają nawet specjalne aplikacje w telefonach, które przypominają o terminie następnej donacji. Jej kolega z CBM, Piotr Domański, oddaje krew już od 12 lat. - Zaczęło się od prośby znajomej poszukującej dawców krwi dla bliskiej osoby. Cały proces przebiegł bardzo sprawnie, a po wyjściu ze stacji krwiodawstwa czułem się świetnie – wspomina. Zaznacza jednak, że każdy reaguje inaczej, dlatego w dniu oddania krwi warto zrezygnować z większego wysiłku fizycznego. Do dodatkowych benefitów zalicza otrzymanie ośmiu czekolad i bardzo głęboki sen w nocy…
Joanna Wojewoda, lekarz i kierownik Działu Krwiodawców Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, przypomina, że krew potrzebna jest zawsze. Zaznacza, że aby ją oddać należy być osobą pełnoletnią (ale nie przekroczyć 65 roku życia), zdrową i ważyć powyżej 50 kg. Czasowo może tę zdolność ograniczać m.in. wykonanie tatuażu lub pobyt na urlopie za granicą. Szczegółowe informacje znajdują się w ankiecie, którą należy wypełnić przed zabiegiem. W ocenie, czy dana osoba może zostać dawcą, poza informacjami z ankiety, pomagają także wyniki badania krwi. Wskazują one jednocześnie, czy w tym momencie zostanie dawcą jest dla niej bezpieczne. Joanna Wojewoda zapewnia, że podczas zabiegu wykorzystuje się wyłącznie sprzęt jednorazowy, a personel ambulansu jest dobrze przygotowany do udzielenia pomocy, chociaż rzadko zachodzi taka potrzeba.
Przełamujemy bariery
W tym roku – od czerwca do października - Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła 17 miast w całej Polsce. Byliśmy w Białymstoku, Bydgoszczy, Chełmży, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mońkach, Opolu, Poznaniu, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Wysokiem Mazowieckiem. Podczas 24 akcji dołączyło do nas 1890 osób. W sumie zebraliśmy ponad 850 litrów krwi! Wszystkim dziękujemy!
PKO Bank Polski od lat angażuje się w pomoc potrzebującym. Organizowana od 2009 roku z inicjatywy pracowników Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa pełni szczególną rolę. Zbieranie krwi nie jest jedynym celem przedsięwzięcia. Jest nim też popularyzacja idei krwiodawstwa i przełamywanie związanej z nim bariery psychologicznej. Akcję organizuje Fundacja PKO Banku Polskiego, a jej partnerem jest Narodowe Centrum Krwi. Projekt odbywa się także we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Od 2009 roku, w kolejnych edycjach BAHK, krew oddało 11, 3 tys. osób. Łącznie potrzebującym przekazaliśmy ponad 5 tys. litrów tego cennego leku.
Chociaż tegoroczna Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa dobiegła już końca, to krew przez cały rok można oddawać w oddziałach terenowych RCKiK. Informacje, jak przygotować się do donacji i kto może zostać dawcą dostępne są Bankomanii. Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma blisko 93 tys. fanów.
Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
BAHK w lipcu odwiedzi kolejne miasta!
BAHK – wspólnie ratujemy życie!
W tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa zebraliśmy już 440 litrów krwi!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.