2017.06.20

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Zakończył się I etap tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Podczas 11 zbiórek w 9 miastach pozyskaliśmy ponad 412 l krwi. Od 2009 roku przekazaliśmy prawie 5,5 tys. l krwi potrzebującym.

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław znalazły się na trasie czerwcowej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Rozpoczęła ona już 9 edycję akcji zainicjowanej przez pracowników PKO Banku Polskiego. W tym roku zebraliśmy już ponad 412 l krwi dzięki blisko 1000 osób, które do nas dołączyły.

Dziękujemy wszystkim dawcom!

Jednak celem organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego BAHK jest nie tylko zbiórka krwi, ale także podniesienie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Lek. med. Teresa Wygnańska- Klucz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, że akcje krwiodawstwa szczególnie potrzebne są latem, kiedy spada podaż krwi ze względu na nasilenie alergii oraz wakacyjne podróże Polaków po całym świecie. Często nawet dłuższy tranzyt uniemożliwia oddanie krwi przez miesiąc, a pobyt w krajach, gdzie panuje malaria – to nawet roczna przerwa. Teresa Wygnańska- Klucz zaznacza jednak, że w Warszawie zapotrzebowanie na krew jest ogromne przez cały rok ze względu na ulokowanie w stolicy wielu szpitali i klinik. Uważa, ze dzielenie się krwią przynosi korzyść także samym krwiodawcom, przede wszystkim dlatego, że świadomość tego co się zrobiło dla innych jest nobilitująca. Poza tym krwiodawcy zwykle są zdrowsi i bardziej odporni na choroby. Warto też pamiętać o tym, że - dziś ja pomagam, ale jutro mogę tej pomocy potrzebować. 

Do udziału w BAHK nie trzeba przekonywać pracowników PKO Banku Polskiego. Piotr Jagiełło oddaje krew już kilkanaście lat. Od czasu, kiedy pracuje w PKO Banku Polskim, zawsze uczestniczy w BAHK. - Świetna sprawa, nie muszę nigdzie jeździć - mówi. Jego zdaniem, jeśli ktoś może być dawcą krwi, powinien spróbować ją oddać, bo warto poczuć tę wielką satysfakcję, że zrobiło się coś naprawdę dobrego. Szczepan Oksiutowicz jest krwiodawcą od 5 lat, od kiedy uzmysłowił sobie, że w tak prosty i łatwy sposób może uratować komuś życie, to dla niego wielka satysfakcja. Od 7 lat honorowym krwiodawcą jest Katarzyna Nekresz. -  Ten pierwszy raz, to była chęć pomocy synkowi koleżanki. Okazało się, że to zabieg tak niewielki, jak pobranie krwi, a satysfakcja - ogromna. Postanowiłam dołączyć do siostry, która już wcześniej została honorowym krwiodawcą - wspomina.  Arkadiusz Pastwa pierwszy raz oddał krew na zorganizowanej akcji w szkole średniej. - Wtedy zależało mi po prostu na wolnym dniu. Później zacząłem zdobywać wiedzę na temat krwiodawstwa. Dowiedziałem się, że mam bardzo pożądaną krew 0Rh-. Choroba wujka kolegi, dla którego oddałem krew zmobilizowała mnie do regularnego dzielenia się krwią. Chętnie korzystam z możliwości, jaką jest zbiórka w Centrali Banku w Warszawie, bo blisko i wygodnie - wyjaśnia.    

Podczas ubiegłorocznej BAHK od czerwca do października odwiedziliśmy 17 miast w całej Polsce, gdzie zorganizowaliśmy 24 akcje. Dzięki blisko 1,9 tys. krwiodawców, którzy do nas dołączyli w 2016 roku zebraliśmy ponad 850 litrów krwi!

We wszystkich naszych dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział ponad 12,1 tysiąca osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5,5 tysięcy litrów tego bezcennego leku.

Partnerem akcji  jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, możnaprzeczytać na Bankomanii. Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 93 tys. fanów.

Kolejne zbiórki krwi planujemy w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Nie czekamy, pomagamy

Trwa Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2017!

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Józef Brandt – nie tylko obrazy! Niecodzienny projekt w Muzeum Narodowym w Warszawie

   Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie prac Józefa Brandta. Obejmuje ok. 300 obiektów oraz elementów wyposażenia pracowni – obrazów olejnych, akwarel i rysunków pochodzących z instytucji polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń promujących wystawę – wykłady, wieczorne spotkania czy rodzinne niedziele.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   PKO Bank Polski w raporcie Dobrych praktyk

   Ponad 280 tys. klientów Banku korzysta z Profilu Zaufanego, tysiące firm korzystają z Platformy Wsparcia Eksportu oraz cyklu spotkań Dzień dobry Biznes. Do tego zaangażowanie w inicjatywy wspierania innowacyjnych start-upów w ramach projektu MIT Enterprise Forum Poland. To wybrane projekty PKO Banku Polskiego uznane za dobre praktyki w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Uznanie zyskało również zaangażowanie społeczne Banku i jego pracowników: PKO Bieg Charytatywny czy Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.06

   PKO Bank Polski mecenasem prac Karola Śliwki - twórcy logo Banku

   PKO Bank Polski razem z Muzeum Miasta Gdyni od 8 lipca zaprasza na wystawę wybitnego grafika, Karola Śliwki. Ekspozycja obejmuje ok. 400 prac, które towarzyszą trzeciemu pokoleniu Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. Wystawa została przygotowana w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

   więcej
  Pokaż więcej