2017.06.20

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Zakończył się I etap tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Podczas 11 zbiórek w 9 miastach pozyskaliśmy ponad 412 l krwi. Od 2009 roku przekazaliśmy prawie 5,5 tys. l krwi potrzebującym.

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław znalazły się na trasie czerwcowej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Rozpoczęła ona już 9 edycję akcji zainicjowanej przez pracowników PKO Banku Polskiego. W tym roku zebraliśmy już ponad 412 l krwi dzięki blisko 1000 osób, które do nas dołączyły.

Dziękujemy wszystkim dawcom!

Jednak celem organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego BAHK jest nie tylko zbiórka krwi, ale także podniesienie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Lek. med. Teresa Wygnańska- Klucz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, że akcje krwiodawstwa szczególnie potrzebne są latem, kiedy spada podaż krwi ze względu na nasilenie alergii oraz wakacyjne podróże Polaków po całym świecie. Często nawet dłuższy tranzyt uniemożliwia oddanie krwi przez miesiąc, a pobyt w krajach, gdzie panuje malaria – to nawet roczna przerwa. Teresa Wygnańska- Klucz zaznacza jednak, że w Warszawie zapotrzebowanie na krew jest ogromne przez cały rok ze względu na ulokowanie w stolicy wielu szpitali i klinik. Uważa, ze dzielenie się krwią przynosi korzyść także samym krwiodawcom, przede wszystkim dlatego, że świadomość tego co się zrobiło dla innych jest nobilitująca. Poza tym krwiodawcy zwykle są zdrowsi i bardziej odporni na choroby. Warto też pamiętać o tym, że - dziś ja pomagam, ale jutro mogę tej pomocy potrzebować. 

Do udziału w BAHK nie trzeba przekonywać pracowników PKO Banku Polskiego. Piotr Jagiełło oddaje krew już kilkanaście lat. Od czasu, kiedy pracuje w PKO Banku Polskim, zawsze uczestniczy w BAHK. - Świetna sprawa, nie muszę nigdzie jeździć - mówi. Jego zdaniem, jeśli ktoś może być dawcą krwi, powinien spróbować ją oddać, bo warto poczuć tę wielką satysfakcję, że zrobiło się coś naprawdę dobrego. Szczepan Oksiutowicz jest krwiodawcą od 5 lat, od kiedy uzmysłowił sobie, że w tak prosty i łatwy sposób może uratować komuś życie, to dla niego wielka satysfakcja. Od 7 lat honorowym krwiodawcą jest Katarzyna Nekresz. -  Ten pierwszy raz, to była chęć pomocy synkowi koleżanki. Okazało się, że to zabieg tak niewielki, jak pobranie krwi, a satysfakcja - ogromna. Postanowiłam dołączyć do siostry, która już wcześniej została honorowym krwiodawcą - wspomina.  Arkadiusz Pastwa pierwszy raz oddał krew na zorganizowanej akcji w szkole średniej. - Wtedy zależało mi po prostu na wolnym dniu. Później zacząłem zdobywać wiedzę na temat krwiodawstwa. Dowiedziałem się, że mam bardzo pożądaną krew 0Rh-. Choroba wujka kolegi, dla którego oddałem krew zmobilizowała mnie do regularnego dzielenia się krwią. Chętnie korzystam z możliwości, jaką jest zbiórka w Centrali Banku w Warszawie, bo blisko i wygodnie - wyjaśnia.    

Podczas ubiegłorocznej BAHK od czerwca do października odwiedziliśmy 17 miast w całej Polsce, gdzie zorganizowaliśmy 24 akcje. Dzięki blisko 1,9 tys. krwiodawców, którzy do nas dołączyli w 2016 roku zebraliśmy ponad 850 litrów krwi!

We wszystkich naszych dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział ponad 12,1 tysiąca osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5,5 tysięcy litrów tego bezcennego leku.

Partnerem akcji  jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, możnaprzeczytać na Bankomanii. Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 93 tys. fanów.

Kolejne zbiórki krwi planujemy w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Nie czekamy, pomagamy

Trwa Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2017!

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02017.11.17

   Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym CERC 2017 – trzymamy kciuki za naszych!

   Dziś ruszają 23. Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym CERC 2017 w Zagrzebiu. Najlepsi polscy programiści zmierzą się w nich z rywalami z Europy. To ostatni etap eliminacji do najbardziej prestiżowego konkursu na świecie – The ACM International Collegiate Programming Contest ICPC 2017. Jego finał odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Pekinie. By tam dotrzeć, Polacy zmierzą się z najlepszymi zawodnikami z Austrii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier. W sumie na starcie znajdzie się około 70 drużyn!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.16

   Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy blisko 830 l krwi!

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła w tym roku 14 miast. W 24 zbiórkach wzięło udział ponad 2000 osób. Fundacja PKO Banku Polskiego, organizator akcji, dziękuje wszystkim krwiodawcom, którzy dołączyli do BAHK!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.15

   Medale dla naszych szermierzy na wózkach

   Od 7 do 12 listopada Rzym gościł najlepszych szermierzy na wózkach, którzy walczyli o medale mistrzostw globu w 22 konkurencjach. Wśród nich nie zabrakło reprezentacji Polski, która wróciła do kraju z czterema brązowymi krążkami. W rywalizacjach brał udział Dariusz Pender, pracownik PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.14

   X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Filharmonii Śląskiej w Katowicach

   Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga to jeden z najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce. Jest przeznaczony dla młodych polskich dyrygentów do 35. roku życia. Jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia, odbędzie się w dniach 17–26 listopada w Katowicach, zaś finał 27 listopada w Warszawie. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody i... przepustka do międzynarodowej kariery.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.13

   Polska szermierka znów zalśniła!

   Stu dwudziestu zawodników z trzech krajów. Reprezentacje klubów z całej Polski. Słodki smak zwycięstwa i gorycz porażki. Braterstwo i szacunek. Krzyżując szpady pod hasłem „Przywróćmy blask polskiej szermierki” świętowano w Warszawie 99. rocznicę odzyskania niepodległości.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.11.11

   „Niepodlegli”, czyli sztuka tworzenia – Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną

   Jeśli fascynuje cię teatr, uwielbiasz sztukę, masz lekkie pióro i bujną wyobraźnię – Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną „Niepodlegli” jest właśnie dla ciebie. To wspólna inicjatywa Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz PKO Banku Polskiego. I edycja konkursu rozpoczyna się dzisiaj, w Narodowe Święto Niepodległości.

   więcej
  Pokaż więcej