2017.06.20

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Zakończył się I etap tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Podczas 11 zbiórek w 9 miastach pozyskaliśmy ponad 412 l krwi. Od 2009 roku przekazaliśmy prawie 5,5 tys. l krwi potrzebującym.

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław znalazły się na trasie czerwcowej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Rozpoczęła ona już 9 edycję akcji zainicjowanej przez pracowników PKO Banku Polskiego. W tym roku zebraliśmy już ponad 412 l krwi dzięki blisko 1000 osób, które do nas dołączyły.

Dziękujemy wszystkim dawcom!

Jednak celem organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego BAHK jest nie tylko zbiórka krwi, ale także podniesienie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Lek. med. Teresa Wygnańska- Klucz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, że akcje krwiodawstwa szczególnie potrzebne są latem, kiedy spada podaż krwi ze względu na nasilenie alergii oraz wakacyjne podróże Polaków po całym świecie. Często nawet dłuższy tranzyt uniemożliwia oddanie krwi przez miesiąc, a pobyt w krajach, gdzie panuje malaria – to nawet roczna przerwa. Teresa Wygnańska- Klucz zaznacza jednak, że w Warszawie zapotrzebowanie na krew jest ogromne przez cały rok ze względu na ulokowanie w stolicy wielu szpitali i klinik. Uważa, ze dzielenie się krwią przynosi korzyść także samym krwiodawcom, przede wszystkim dlatego, że świadomość tego co się zrobiło dla innych jest nobilitująca. Poza tym krwiodawcy zwykle są zdrowsi i bardziej odporni na choroby. Warto też pamiętać o tym, że - dziś ja pomagam, ale jutro mogę tej pomocy potrzebować. 

Do udziału w BAHK nie trzeba przekonywać pracowników PKO Banku Polskiego. Piotr Jagiełło oddaje krew już kilkanaście lat. Od czasu, kiedy pracuje w PKO Banku Polskim, zawsze uczestniczy w BAHK. - Świetna sprawa, nie muszę nigdzie jeździć - mówi. Jego zdaniem, jeśli ktoś może być dawcą krwi, powinien spróbować ją oddać, bo warto poczuć tę wielką satysfakcję, że zrobiło się coś naprawdę dobrego. Szczepan Oksiutowicz jest krwiodawcą od 5 lat, od kiedy uzmysłowił sobie, że w tak prosty i łatwy sposób może uratować komuś życie, to dla niego wielka satysfakcja. Od 7 lat honorowym krwiodawcą jest Katarzyna Nekresz. -  Ten pierwszy raz, to była chęć pomocy synkowi koleżanki. Okazało się, że to zabieg tak niewielki, jak pobranie krwi, a satysfakcja - ogromna. Postanowiłam dołączyć do siostry, która już wcześniej została honorowym krwiodawcą - wspomina.  Arkadiusz Pastwa pierwszy raz oddał krew na zorganizowanej akcji w szkole średniej. - Wtedy zależało mi po prostu na wolnym dniu. Później zacząłem zdobywać wiedzę na temat krwiodawstwa. Dowiedziałem się, że mam bardzo pożądaną krew 0Rh-. Choroba wujka kolegi, dla którego oddałem krew zmobilizowała mnie do regularnego dzielenia się krwią. Chętnie korzystam z możliwości, jaką jest zbiórka w Centrali Banku w Warszawie, bo blisko i wygodnie - wyjaśnia.    

Podczas ubiegłorocznej BAHK od czerwca do października odwiedziliśmy 17 miast w całej Polsce, gdzie zorganizowaliśmy 24 akcje. Dzięki blisko 1,9 tys. krwiodawców, którzy do nas dołączyli w 2016 roku zebraliśmy ponad 850 litrów krwi!

We wszystkich naszych dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział ponad 12,1 tysiąca osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5,5 tysięcy litrów tego bezcennego leku.

Partnerem akcji  jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, możnaprzeczytać na Bankomanii. Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 93 tys. fanów.

Kolejne zbiórki krwi planujemy w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Nie czekamy, pomagamy

Trwa Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2017!

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02017.07.20

   23 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Mońki!

   Już w najbliższą niedzielę BAHK zaprasza krwiodawców do Moniek. Czekamy w Monieckim Ośrodku Kultury przy ulicy Białostockiej 25. W czerwcu podczas I etapu tegorocznej akcji w 9 miastach zebraliśmy ponad 412 litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.07.18

   Program obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

   Wystawa 1000 pamiątek związanych z powstaniem warszawskim, koncert Moniki Borzym, wspólne śpiewanie powstańczych piosenek i spektakl w reżyserii Iwana Wyrypajewa - to najważniejsze wydarzenia kulturalne 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzeniem sportowym – tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca będzie 27. Bieg Powstania Warszawskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.07.11

   11. Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty

   Dolina Charlotty to dobre miejsce dla wielbicieli ‘starego, dobrego’ rocka w jego rozmaitych odcieniach. W leśnym amfiteatrze na 10-tysięcy miejsc odbywa się co roku Festiwal Legend Rocka. Najbliższe koncerty już wkrótce – 12 i 13 lipca na amfiteatralnej scenie wystąpią muzycy z kultowych formacji The Orchestra i Yes.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.07.07

   Programowanie - uniwersalny światowy język

   Najważniejszy język świata. Jaki? Język komputerów! Według danych UE, do 2020 roku w Europie będzie brakować blisko miliona pracowników z sektora IT - z czego aż połowa etatów będzie czekać na programistów. To ogromne zapotrzebowanie, które niezaspokojone może negatywnie wpłynąć na całą gospodarkę wiedzy naszego kontynentu.

   więcej
  • Bankopasje

   02017.07.04

   Młyn Jazz Festiwal 2017 w Wadowicach

   Młyn Jazz Festiwal to wydarzenie wyjątkowe. Na scenie w Jaroszycach pod Wadowicami w ciągu trzech lipcowych dni wystąpi czołówka światowego jazzu!

   więcej
  • Bankopasje

   02017.06.27

   Konto bez Granic dla powracających do Ojczyzny

   Pochodzą głownie z okolic Kokczetau, ze wsi Jasna Polana, Tajynsza, Kiellerowka, Donieckoje, Podolskoje, Oziornoje, Kijły… Są już kolejnym pokoleniem Polaków, którzy zostali wysiedleni z terenów dzisiejszej Ukrainy Zachodniej do Kazachstanu. Teraz spełnia się ich marzenie – rozpoczynają życie w ojczyźnie przodków. Czterdzieści osiem rodzin repatriantów spędziło pierwsze miesiące na polskiej ziemi w Domu Polonii w Pułtusku

   więcej
  Pokaż więcej