2017.06.20

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Zakończył się I etap tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Podczas 11 zbiórek w 9 miastach pozyskaliśmy ponad 412 l krwi. Od 2009 roku przekazaliśmy prawie 5,5 tys. l krwi potrzebującym.

Ponad 400 l krwi zebrała w czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa!

Bydgoszcz, Białystok, Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław znalazły się na trasie czerwcowej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Rozpoczęła ona już 9 edycję akcji zainicjowanej przez pracowników PKO Banku Polskiego. W tym roku zebraliśmy już ponad 412 l krwi dzięki blisko 1000 osób, które do nas dołączyły.

Dziękujemy wszystkim dawcom!

Jednak celem organizowanej przez Fundację PKO Banku Polskiego BAHK jest nie tylko zbiórka krwi, ale także podniesienie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Lek. med. Teresa Wygnańska- Klucz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, że akcje krwiodawstwa szczególnie potrzebne są latem, kiedy spada podaż krwi ze względu na nasilenie alergii oraz wakacyjne podróże Polaków po całym świecie. Często nawet dłuższy tranzyt uniemożliwia oddanie krwi przez miesiąc, a pobyt w krajach, gdzie panuje malaria – to nawet roczna przerwa. Teresa Wygnańska- Klucz zaznacza jednak, że w Warszawie zapotrzebowanie na krew jest ogromne przez cały rok ze względu na ulokowanie w stolicy wielu szpitali i klinik. Uważa, ze dzielenie się krwią przynosi korzyść także samym krwiodawcom, przede wszystkim dlatego, że świadomość tego co się zrobiło dla innych jest nobilitująca. Poza tym krwiodawcy zwykle są zdrowsi i bardziej odporni na choroby. Warto też pamiętać o tym, że - dziś ja pomagam, ale jutro mogę tej pomocy potrzebować. 

Do udziału w BAHK nie trzeba przekonywać pracowników PKO Banku Polskiego. Piotr Jagiełło oddaje krew już kilkanaście lat. Od czasu, kiedy pracuje w PKO Banku Polskim, zawsze uczestniczy w BAHK. - Świetna sprawa, nie muszę nigdzie jeździć - mówi. Jego zdaniem, jeśli ktoś może być dawcą krwi, powinien spróbować ją oddać, bo warto poczuć tę wielką satysfakcję, że zrobiło się coś naprawdę dobrego. Szczepan Oksiutowicz jest krwiodawcą od 5 lat, od kiedy uzmysłowił sobie, że w tak prosty i łatwy sposób może uratować komuś życie, to dla niego wielka satysfakcja. Od 7 lat honorowym krwiodawcą jest Katarzyna Nekresz. -  Ten pierwszy raz, to była chęć pomocy synkowi koleżanki. Okazało się, że to zabieg tak niewielki, jak pobranie krwi, a satysfakcja - ogromna. Postanowiłam dołączyć do siostry, która już wcześniej została honorowym krwiodawcą - wspomina.  Arkadiusz Pastwa pierwszy raz oddał krew na zorganizowanej akcji w szkole średniej. - Wtedy zależało mi po prostu na wolnym dniu. Później zacząłem zdobywać wiedzę na temat krwiodawstwa. Dowiedziałem się, że mam bardzo pożądaną krew 0Rh-. Choroba wujka kolegi, dla którego oddałem krew zmobilizowała mnie do regularnego dzielenia się krwią. Chętnie korzystam z możliwości, jaką jest zbiórka w Centrali Banku w Warszawie, bo blisko i wygodnie - wyjaśnia.    

Podczas ubiegłorocznej BAHK od czerwca do października odwiedziliśmy 17 miast w całej Polsce, gdzie zorganizowaliśmy 24 akcje. Dzięki blisko 1,9 tys. krwiodawców, którzy do nas dołączyli w 2016 roku zebraliśmy ponad 850 litrów krwi!

We wszystkich naszych dotychczasowych 8 edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział ponad 12,1 tysiąca osób. Łącznie przekazano potrzebującym ponad 5,5 tysięcy litrów tego bezcennego leku.

Partnerem akcji  jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie - Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, możnaprzeczytać na Bankomanii. Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 93 tys. fanów.

Kolejne zbiórki krwi planujemy w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Lidia Sosnowska
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Nie czekamy, pomagamy

Trwa Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2017!

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.04.20

   Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

   Kochasz operę? Uwielbiasz oglądać sztuki baletowe, a muzyka towarzysząca musicalom wpada ci w ucho? Jeśli tak, to nie może zabraknąć cię w Bydgoszczy, gdzie 21 kwietnia rusza XXV Bydgoski Festiwal Operowy.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Dzień rowerowy mamy na co dzień! Bankowa Grupa Rowerowa PKO Banku Polskiego

   Dziś dzień rowerowy! Zgrana drużyna cyklistów z Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego pokazuje, że w takim gronie łatwiej osiąga się sukcesy sportowe, mobilizuje do aktywności, a także wypoczywa z biskim i… pomaga innym.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy

   W sobotę w Bydgoszczy rozpocznie się wielkie święto. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy. To impreza, która od 1994 r. przyciąga miłośników sztuki teatralnej i operowej. Jest największym w Polsce przeglądem dokonań krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych. Warto w tym czasie zaplanować wycieczkę w kujawsko-pomorskie. Warto też na taką wycieczkę zabrać dzieci i wprowadzić je w ten świat. Pokusiliśmy się o udzielenie kilku odpowiedzi na pytania najmłodszych związane z operą.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Ekomobilność – postaw na deskorolkę, hulajnogę i rower elektryczny

   Samochody elektryczne to nadal rzadki widok na polskich ulicach. O ile trudno przekonać kierowców do przerzucenia się na „elektryki”, o tyle niezmotoryzowani chętnie wprowadzają odrobinę energii w swoje podróże. W efekcie chodniki, ścieżki rowerowe i ulice wypełniają się elektrycznymi deskorolkami, hulajnogami i rowerami zasilanymi prądem.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   To ciekawe historie angażują widza

   O tym, jaka powinna być reklama, by wzbudzała zainteresowanie, i czy na uczenie się skoków na trampolinie nigdy nie jest za późno, rozmawiamy z Tomaszem Bagińskim, rysownikiem, animatorem i reżyserem, autorem nominowanej do Oscara „Katedry” i najnowszego spotu wizerunkowego PKO Banku Polskiego pt. „Kluczowe decyzje”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.18

   PrograMistrzowie! Polacy walczą o tytuł Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym

   Prawie 53,5 tys. studentów reprezentujących prawie 3,1 tys. uczelni ze 111 krajów na 6 kontynentach. Wśród nich znalazły się dwie polskie drużyny, które zakwalifikowały się do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, jak wyglądają zawody oraz czym jest dla nich programowanie opowiedzieli nam reprezentanci UJ - Vladyslav Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński oraz ich trener, profesor Paweł Idziak.

   więcej
  Pokaż więcej