Biało-czerwona majówka
Warszawską Rotundę, oddział PKO Banku Polskiego, zdobi wizerunek flagi narodowej i napis: „Pierwsi w Europie. Dumni z Polski. 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”. To ważna data dla wszystkich Polaków. Dodatkowo, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomnijmy sobie ich znaczenie i celebrujmy te radosne święta narodowe.
Fot. shutterstock.com
Jeśli założymy, że istnieje wehikuł czasu, możemy wybrać się w historyczną podróż śladami flagi narodowej. Śledząc jej losy, przejdziemy przez wiele przełomowych wydarzeń z dziejów naszego kraju. Na początek cofnijmy się do 3 maja 1792 roku – dnia pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wtedy właśnie biały i czerwony zostały uznane za kolory narodowe. Jeśli przeniesiemy się do roku 1831, a dokładnie na jego początek, zobaczymy przygotowania do powstania listopadowego. Wtedy też Sejm Królestwa Polskiego formalnie przyjął decyzję o wyborze kolorów na fladze narodowej. Przejdźmy teraz do czasów, gdy formowały się struktury państwowe po odzyskaniu niepodległości, a właściwie wskrzeszeniu państwa polskiego, w 1918 r. W 1919 roku Sejm Ustawodawczy zatwierdził wygląd polskiej flagi. I jeszcze przystanek w 2004 roku – 1 maja Polska weszła w struktury Unii Europejskiej, a od 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po powrocie z „flagowej” wyprawy stwierdzimy, że dzieje naszej flagi narodowej wpisują się w burzliwą historię kraju.
Przełomowa konstytucja
Jednym z ważniejszych wydarzeń dla Polski, ale i całej Europy, był czas powstawania Konstytucji 3 maja, którą uchwalono w 1791 roku – jako Ustawę Rządową regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument uznawany jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją (po amerykańskiej z 1787 roku). Jej podstawowym założeniem było wyeliminowanie wadliwych elementów systemu politycznego. Wprowadziła trójpodział władzy i uznała Polskę za kraj katolicki, ale tolerancyjny wobec innych wyznań. To przełomowa ustawa i największe dzieło polskiego oświecenia. Ale przede wszystkim wielkie osiągniecie narodu chcącego zachować niezależność państwową.
Bieg Konstytucji 3 Maja z PKO Bankiem Polskim
Z okazji obchodów rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Warszawie odbędzie się 26. Bieg Konstytucji 3 Maja, którego partnerem strategicznym jest PKO Bank Polski. To pierwsza impreza z cyklu Warszawska Triada Biegowa odbywająca się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. Zapraszamy do kibicowania zawodnikom!
Symbole narodowe
Kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, tak jak i Dzień Flagi, to święta przypominające o podstawowych symbolach naszej państwowości. Na przykład o tym, skąd się wzięły i co oznaczają barwy na naszej fladze. To pamiątka po kolorach utrwalonych na herbach – Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biały nawiązuje do koloru orła w historycznym polskim herbie, a czerwony – to barwa tła, na jakim oba występowały.
Rozróżniamy kilkanaście odcieni czerwonego, m.in. alizarynowy, amarantowy, karminowy, rdzawy… Jaki znajduje się na naszej fladze? Na początku był nim szlachetny karmazyn. Później obowiązującym odcieniem został cynober, kolor czerwony wpadający w pomarańczowy. I taki obowiązuje do dziś. Biało-czerwone flagi zdobią ulice w całym kraju zarówno 2, jak 3 maja. W różnych miastach organizowane są happeningi, np. z otwarciem białych i czerwonych parasoli, czy marsze osób w dwukolorowych strojach. Swoje działania prowadzą też harcerze. Przykładem jest organizowana przez Fundację Macte Animo przy wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego inicjatywa „Flaga w akcji – świętuj z nami 2 maja”, podczas której przechodniom wręczane są biało-czerwone naklejki, a swoją radość świętowania uczestnicy utrwalają na zdjęciach. To dobry przykład dla nas wszystkich!
Weź udział w konkursie. Odpowiedz na 3 pytania. Do wygrania 5 bonów do Empiku o wartości 100 zł każdy. Na odpowiedzi czekamy do 8 maja. Powodzenia!
Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Uczciliśmy biegiem urodziny Gdyni
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.