2015.12.11

70 lat – od szkoły muzycznej do transmisji live z Metropolitan Opera

Sezon artystyczny 2015/2016 to dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie okres wyjątkowy. Przede wszystkim z racji dwóch ważnych dla tej instytucji rocznic. W styczniu Filharmonia obchodzić będzie uroczyście 70. rocznicę śmierci swojego patrona Feliksa Nowowiejskiego, w marcu zaś – 70-lecie istnienia. Okrągłe daty są znakomitą okazją do przypomnienia imponującego dorobku i dokonań tej instytucji.

Koncert symfoniczny – 05.11.2015 r. Fot. filharmonia.olsztyn.pl/
Koncert symfoniczny – 05.11.2015 r. Fot. filharmonia.olsztyn.pl

1946 rok – start 11-osobowego zespołu

Pierwszy koncert 11-osobowej zaledwie orkiestry odbył się 17 marca 1946 roku w zrujnowanym wówczas po wojnie Olsztynie. Skrzyknięci przez Mirosława Dąbrowskiego muzycy, pochodzący zresztą z różnych stron Polski, odbywali próby w szkole muzycznej, koncertowali zaś w m.in. Teatrze im. Stefana Jaracza, który gościł Orkiestrę przez długie lata – początkowo jako Małą Orkiestrę Symfoniczną, później Orkiestrę Symfoniczną w Olsztynie z ukonstytuowanym zarządem, następnie Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Olsztynie, która za patrona przyjęła w 1962 roku Feliksa Nowowiejskiego, a wreszcie – Państwową Filharmonię.

2011 rok – otwarcie nowego budynku

W 1972 roku, po przeprowadzce do nowo wybudowanej Szkoły Muzycznej przy ul. Kościuszki, Orkiestra zyskała salę koncertową z prawdziwego zdarzenia, co zaowocowało nadaniem jej statusu Filharmonii w kolejnym roku.

Przełomowy był rok 2005, kiedy to rozpisano konkurs architektoniczny i zadbano o dofinansowanie unijne. Inauguracja nowego gmachu – teraz już siedziby Filharmonii – odbyła się 15 września 2015 roku.

Prestiż samego budynku – uznanego w 2015 roku za inwestycję 25-lecia w regionie Warmii i Mazur – oraz zupełnie nowe możliwości, jakie stwarza posiadanie tak imponującej siedziby (5 kondygnacji, sala koncertowa na 505 miejsc, wygodne zaplecze, m.in. 22 miejsca noclegowe i parking podziemny na 96 samochodów) stało się znaczącym impulsem w działalności Filharmonii. Ster i pulpit dyrygencki objął Piotr Sułkowski.

Wszystkie te wydarzenia znalazły swoje odzwierciedlenie nie tylko w prezentowanym repertuarze, ale również stały się inspiracją do podjęcia licznych, ambitnych działań, takich jak np. wystawienie dzieł operowych.

Liczby mówią wiele

W 2014 roku Filharmonia Warmińsko-Mazurska zorganizowała 126 wydarzeń artystycznych dla ponad 43 tysięcy odbiorców. Były to koncerty symfoniczne, recitale fortepianowe, koncerty kameralne, przedstawienia operowe („Tosca”, „Traviata”, „Jaś i Małgosia”, „Amahl i Nocni goście”) i taneczne (np. ponad 150 tancerzy olsztyńskich szkół tańca wraz z 70-osobową Orkiestrą Symfoniczną wystąpiło w zrealizowanym w Filharmonii spektaklu tanecznym „Dziadek do orzechów” do muzyki Piotra Czajkowskiego).

Już piąty sezon Filharmonia transmituje Live in HD przedstawienia operowe z Metropolitan Opera z Nowego Jorku. Imponuje również działalność edukacyjna tej instytucji. W 2014 roku Filharmonia zorganizowała 66 Szkolnych Koncertów Kameralnych, które wysłuchało 23 tysięcy dzieci, a w 763 audycjach przedszkolnych wzięło udział ponad 68 tysięcy dzieci placówek przedszkolnych.

Świętowanie jubileuszy rozciągnięte jest na cały sezon artystyczny 2015/2016, choć ich kulminacja nastąpi, zgodnie z kalendarzem rocznic – w styczniu i marcu przyszłego roku. Szykuje się wiele interesujących i wartych zauważenia projektów. Ale o tym… już wkrótce!

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • PKO Bank Polski jest sponsorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i wspiera program artystyczny tej instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016.

Czytaj także:

Po prostu... Filharmonia!

Początek końca roku w Teatrze Polskim

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png