2018.09.28

„AS czyli wspomnienie o Włodzimierzu Strzemińskim”. Zobacz film o bohaterze Solidarności Walczącej!

Człowiek z wielką pasją i miłością – tak mówią o nim przyjaciele. Nazywano go Asem Solidarności Walczącej. W Konkursie Głównym tegorocznej, X edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci widzowie zobaczą film w reżyserii Doroty Petrus i Bogdana Lęcznara „AS czyli wspomnienie o Włodzimierzu Strzemińskim”. 

Obraz poświęcony jest życiu i zasługom założyciela Solidarności Walczącej we Wrocławiu. Opowiada historię człowieka, który w latach 80. XX wieku podczas swoich licznych wyjazdów zagranicznych utrzymywał kontakty z emigracją polską i ukraińską. Zdobywał wiedzę na temat struktury SB i stosowanych przez nią technik operacyjnych. Informacje te wykorzystywano w działalności kontrwywiadowczej Solidarności Walczącej.

Włodzimierz Strzemiński był, wraz z Ewą Zając, współzałożycielem przedstawicielstwa Solidarności Walczącej w Szwajcarii. To człowiek odważny, który w latach 1983-1987 w skrytkach międzynarodowych pociągów systematycznie przekazywał do RFN diapozytywy i mikrofilmy wydawnictw Solidarności Walczącej. 

Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go „za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia podejmowane z pożytkiem dla kraju w pracy zawodowej i społecznej”.

Film „AS czyli wspomnienie o Włodzimierzu Strzemińskim” będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Obraz bierze udział w Konkursie Głównym. PKO Bank Polski jest partnerem, towarzyszącego pokazowi filmu, panelu dyskusyjnego pt. „Drzwi do wolności”. W debacie wezmą udział kobiety, które bohatersko pomagały swoim mężom, przyjaciołom, tworząc zaplecze dla działań opozycji:

Izabela Szeremietiew – żonę Romualda Szeremietiewa, 

Zofia Pawłowska – sybiraczka, która udzielała schronienia opozycjonistom trójmiejskim, 

Halina Frąckowiak – żona ostatniego więźnia politycznego PRL Józefa Szaniawskiego, 

Joanna Krupska – żona Józefa Krupskiego, inicjatora niezależnego ruchu wydawniczego w latach '70,

Elżbieta Kujawa-Nanengast – chroniąca m.in. Andrzeja Kołodzieja

Anna Wiśniewska

Czytaj także: 

Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W Gdyni rusza jubileuszowa edycja festiwalu

„(Nie) Codzienna” wystawa w centrali PKO Banku Polskiego

Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną „Niepodlegli” niebawem zostanie rozstrzygnięty!