Bystrzycka Złota Jesień
Do 21 października trwać będzie tegoroczna – druga edycja Bystrzyckiej Złotej Jesieni z Muzyką Organową. Melomani i miłośnicy muzyki organowej mogą posłuchać bogatego i zróżnicowanego repertuaru w bardzo dobrym wykonaniu. Festiwal wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego.
Kościół św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej jest wyposażony w dobrze zachowane, XVIII-wieczne organy. Klasa tego instrumentu była impulsem do zorganizowania kolejnych już spotkań z muzyką organową w zabytkowym wnętrzu kościoła. Dyrektor organizacyjny tych spotkań. Tadeusz Piotrowski i ich dyrektor artystyczny, Andrzej Chorosiński – sam organista i kompozytor – zaprosili do Bystrzycy grono wybitnych wykonawców.
Na dobry początek
Festiwal rozpoczął koncert Emmanuela Bączkowskiego, który na zabytkowych organach wykonał utwory Jana Sebastiana Bacha i Johanna Gotfrieda Walthera oraz dzieła współczesne – kompozycje organisty i pedagoga Mariana Sawy, a także własne improwizacje na temat polskich pieśni kościelnych.
Występowi artysty towarzyszyli uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia w Bystrzycy: Szymon Wejcht na gitarze, Katarzyna Sułkowska na skrzypcach, Bartosz Pacan na wiolonczeli i wokalistka Magdalena Dołgoszyja.
Drugim festiwalowym koncertem był występ duetu Marii i Romana Peruckich, grających na skrzypcach i organach. Artyści – podobnie jak Bączkowski – sięgnęli po repertuar klasyczny i współczesny (Bach, Haendel, Vivaldi, Vitali, Bret i Borowski).
W najbliższy piątek
14 października, podczas trzeciego koncertu tegorocznej Złotej Jesieni znów wystąpi duet muzyków – tym razem będą to panie – Ewa Rułka (flet) i Małgorzata Klorek (organy). Przygotowany przez artystki program jest równie bogaty i zróżnicowany, jak ten z wcześniejszych koncertów. Muzycy przygotowali utwory klasyczne, np. niemieckiego kompozytora Christopha Willibalda Glucka, XIX-wiecznego niemieckiego oboisty i kompozytora Franza Wilhelma Ferlinga, francuskiego kompozytora i organisty Louisa Jamesa Alfreda Lefébure-Wély’ego. Jednocześnie w repertuarze znajdą się utwory współczesne m.in. dzieła amerykańskiego kompozytora Earnesta Woodalla. Polskim akcentem koncertu będą kompozycje Feliksa Nowowiejskiego.
Wielki finał
W koncercie finałowym, zaplanowanym na 21 października, wystąpi sam dyrektor artystyczny Andrzej Chorosiński, a będzie mu towarzyszyć grający na fletni pana mołdawski, choć mocno związany z Polską, muzyk Dumitru Harea. I ten koncert jest przeglądem dzieł z wielu muzycznych epok – od Charpentiera i Bacha, po Nino Rotę i polskiego kompozytora i organistę z przełomu XIX i XX wieku Mieczysława Surzyńskiego.
Muzycznie, II Bystrzycka Złota Jesień z Muzyką Organową zapowiada się bardzo ciekawie. Wypada sobie tylko życzyć równie złotej jesiennej aury. Sponsorem festiwalu jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.p
Czytaj także:
Monteverdi i Biber na Wratislavia Cantans
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.