2016.11.30

Dla młodych i dla każdego – sztuka Poznania

W Poznaniu trwa 34. Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale kino! To niepowtarzalna okazja dla młodych ludzi, aby zobaczyć wyjątkowe filmy i spotkać się z ich twórcami. Ale wiele artystycznych wrażeń czeka na młodych i starszych także w Bibliotece Raczyńskich, np. spotkanie z autorem przekładu „Małego Księcia” na gwarę poznańską czy wystawa książek artystycznych zrobionych przez dzieci.

Mały Książę

Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale kino! to największe w kraju i jedno z nielicznych w Europie wydarzeń filmowych dla dzieci i młodzieży. W tym roku można na nim zobaczyć aż 150 wyjątkowych filmów za całego świata, wziąć udział w dyskusjach, warsztatach, spotkaniach z twórcami i wielu innych wydarzeniach. Festiwal pod patronatem PKO Banku Polskiego cieszy się jak co roku dużym zainteresowaniem małych i dużych alekiniaków, których święto potrwa do 4 grudnia. Ale początek grudnia przyniesie także sporo innych ciekawych propozycji kulturalnych, które odbędą się w Bibliotece Raczyńskich.

„Mały Książę” po wielkopolsku

3 grudnia w Bibliotece Raczyńskich, zanim jeszcze zakończy się festiwal Ale Kino!, będzie miało miejsce spotkanie z Juliuszem Kublem, pisarzem i znawcą gwary wielkopolskiej. To autor przekładu słynnej książki „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego na gwarę Poznania, w której jej tytuł brzmi „Książe Szaranek”. Podczas spotkania autor przeczyta fragmenty lektury przełożonej na gwarę regionalną, a w trakcie warsztatów chętni będą mogli spróbować swoich sił w posługiwaniu się lokalną mową. Na miejscu nabędziemy nie tylko książkę w tłumaczeniu, ale również audiobook czytany przez autora przekładu. „Książę Szaranek” rozbawi starszych i młodszych wielbicieli „Małego Księcia”, bo kto słyszał o „wężu boa, co śrutuje swoją ofiarę wew cołkiyj postaci”?

Poezja i książka artystyczna

Nieco inny charakter będzie miało spotkanie w poezją Macieja Mazurka, które odbędzie się 7 grudnia w Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich. Wieczór autorski poety, malarza, krytyka sztuki i publicysty poświęcony będzie jego nowemu tomikowi poezji „Nadchodzi burza”. To okazja, by porozmawiać o najnowszej książce, wcześniejszych dokonaniach twórcy i oczywiście o poezji w ogóle.
Wieczór poprowadzi Paweł Czapczyk. Tego samego dnia w bibliotece odbędzie się też niezwykła ekspozycja: „Miejscowi – wystawa książek artystycznych”, na której będzie można zobaczyć książki wykonane przez dzieci i młodzież podczas warsztatów twórczych w poznańskim Domu Dziecka.

Conrad DrzewieckiTaniec w bibliotece

Jeszcze inną propozycją Biblioteki jest spotkanie z legendą polskiej sceny baletowej oraz choreografii – Conradem Drzewieckim, bohaterem wystawy w Bibliotece Raczyńskich. Ekspozycja zorganizowana z okazji  90. rocznicy urodzin artysty czynna będzie do 17 grudnia 2016 roku. Można tam zobaczyć zarówno materiały z archiwów tancerza i choreografa, np. zapiski, rysunki, szkice a także korespondencję, odznaczenia, fotografie czy pocztówki z odwiedzanych przez niego miejsc.
Conrad Drzewiecki to wybitny poznaniak urodzony w 1926 roku, który przeszedł do historii miasta oraz tańca i choreografii w ogóle. W 1951 r. został solistą baletu Opery Poznańskiej, a w latach 1963-73 był jego kierownikiem. Przez ponad dziesięć lat, do 1980 roku, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Jego choreografie były połączeniem techniki neoklasycznej i tańca modern. Był współtwórcą i dyrektorem Polskiego Teatru Tańca, a jako choreograf współpracował z wieloma teatrami dramatycznymi czy telewizją. Za swoją działalność w kraju i zagranicą Conrad Drzewiecki otrzymał wiele zaszczytnych nagród, wśród nich, m.in. tytuł: „Zasłużonego dla Kultury Narodu”.

Różnorodność propozycji Biblioteki Raczyńskich robi wrażenie – każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, może znaleźć tu coś interesującego. Od wielu lat, mecenasem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu jest PKO Bank Polski.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Ale święto! Filmowy festiwal dla młodych widzów

loaderek.gifoverlay.png