Dla młodych i dla każdego – sztuka Poznania
W Poznaniu trwa 34. Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale kino! To niepowtarzalna okazja dla młodych ludzi, aby zobaczyć wyjątkowe filmy i spotkać się z ich twórcami. Ale wiele artystycznych wrażeń czeka na młodych i starszych także w Bibliotece Raczyńskich, np. spotkanie z autorem przekładu „Małego Księcia” na gwarę poznańską czy wystawa książek artystycznych zrobionych przez dzieci.
Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza Ale kino! to największe w kraju i jedno z nielicznych w Europie wydarzeń filmowych dla dzieci i młodzieży. W tym roku można na nim zobaczyć aż 150 wyjątkowych filmów za całego świata, wziąć udział w dyskusjach, warsztatach, spotkaniach z twórcami i wielu innych wydarzeniach. Festiwal pod patronatem PKO Banku Polskiego cieszy się jak co roku dużym zainteresowaniem małych i dużych alekiniaków, których święto potrwa do 4 grudnia. Ale początek grudnia przyniesie także sporo innych ciekawych propozycji kulturalnych, które odbędą się w Bibliotece Raczyńskich.
„Mały Książę” po wielkopolsku
3 grudnia w Bibliotece Raczyńskich, zanim jeszcze zakończy się festiwal Ale Kino!, będzie miało miejsce spotkanie z Juliuszem Kublem, pisarzem i znawcą gwary wielkopolskiej. To autor przekładu słynnej książki „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego na gwarę Poznania, w której jej tytuł brzmi „Książe Szaranek”. Podczas spotkania autor przeczyta fragmenty lektury przełożonej na gwarę regionalną, a w trakcie warsztatów chętni będą mogli spróbować swoich sił w posługiwaniu się lokalną mową. Na miejscu nabędziemy nie tylko książkę w tłumaczeniu, ale również audiobook czytany przez autora przekładu. „Książę Szaranek” rozbawi starszych i młodszych wielbicieli „Małego Księcia”, bo kto słyszał o „wężu boa, co śrutuje swoją ofiarę wew cołkiyj postaci”?
Poezja i książka artystyczna
Nieco inny charakter będzie miało spotkanie w poezją Macieja Mazurka, które odbędzie się 7 grudnia w Domu Literatury Biblioteki Raczyńskich. Wieczór autorski poety, malarza, krytyka sztuki i publicysty poświęcony będzie jego nowemu tomikowi poezji „Nadchodzi burza”. To okazja, by porozmawiać o najnowszej książce, wcześniejszych dokonaniach twórcy i oczywiście o poezji w ogóle.
Wieczór poprowadzi Paweł Czapczyk. Tego samego dnia w bibliotece odbędzie się też niezwykła ekspozycja: „Miejscowi – wystawa książek artystycznych”, na której będzie można zobaczyć książki wykonane przez dzieci i młodzież podczas warsztatów twórczych w poznańskim Domu Dziecka.
Taniec w bibliotece
Jeszcze inną propozycją Biblioteki jest spotkanie z legendą polskiej sceny baletowej oraz choreografii – Conradem Drzewieckim, bohaterem wystawy w Bibliotece Raczyńskich. Ekspozycja zorganizowana z okazji 90. rocznicy urodzin artysty czynna będzie do 17 grudnia 2016 roku. Można tam zobaczyć zarówno materiały z archiwów tancerza i choreografa, np. zapiski, rysunki, szkice a także korespondencję, odznaczenia, fotografie czy pocztówki z odwiedzanych przez niego miejsc.
Conrad Drzewiecki to wybitny poznaniak urodzony w 1926 roku, który przeszedł do historii miasta oraz tańca i choreografii w ogóle. W 1951 r. został solistą baletu Opery Poznańskiej, a w latach 1963-73 był jego kierownikiem. Przez ponad dziesięć lat, do 1980 roku, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Jego choreografie były połączeniem techniki neoklasycznej i tańca modern. Był współtwórcą i dyrektorem Polskiego Teatru Tańca, a jako choreograf współpracował z wieloma teatrami dramatycznymi czy telewizją. Za swoją działalność w kraju i zagranicą Conrad Drzewiecki otrzymał wiele zaszczytnych nagród, wśród nich, m.in. tytuł: „Zasłużonego dla Kultury Narodu”.
Różnorodność propozycji Biblioteki Raczyńskich robi wrażenie – każdy, bez względu na wiek i zainteresowania, może znaleźć tu coś interesującego. Od wielu lat, mecenasem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu jest PKO Bank Polski.
Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Ale święto! Filmowy festiwal dla młodych widzów
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.