2012.10.22

Europa Jagiellonica 1368-1572

Od 10 listopada 2012 r. w Muzeum Narodowym i w Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać międzynarodową wystawę poświęconą okresowi największej potęgi politycznej i kulturalnej Jagiellonów.

Międzynarodowa wystawa "Europa Jagiellonica 1386–1572" to niezwykłe wydarzenie w roku jubileuszowym Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ekspozycja przybliży widzom bogactwo kultury i sztuki regionów Europy Środkowej pod panowaniem dynastii Jagiellonów. Będzie to możliwe dzięki zgromadzeniu wspaniałych przykładów malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego z ziem podległych Jagiellonom, poczynając od Polski i Litwy przez Czechy, Węgry, Słowację po Rumunię i Chorwację. Arcydzieła sztuki pochodzą nie tylko z ważnych państwowych kolekcji, lecz także mniej znanych i często trudno dostępnych zbiorów prywatnych i kościelnych. Wystawa stanie się więc miejscem spotkania dzieł sztuki ukazujących fascynującą kulturę Jagiellońskiej Europy, z jej regionalną różnorodnością i elementami wspólnej tradycji – powiedziała Zofia Herman z działu Zbiory Dawnej Sztuki Europejskiej MNW . Wystawa zostanie zrealizowana w trzech edycjach: w Czechach (Galerie Středočeského kraje, Kutná Hora), w Warszawie (Muzeum Narodowe i Zamek Królewski) oraz w Niemczech (Haus der Brandenburgisch-Preussischen Geschichte, Poczdam).

Wyłącznym mecenasem wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie jest PKO Bank Polski.

loaderek.gifoverlay.png