2018.11.30

Festiwal „Ale kino!” – dzieci polecają dzieciom!

Ponad 100 filmów obejrzą goście 36. Międzynarodowego Festiwal Filmów Młodego Widza. „Ale Kino!”. Wydarzenie już w niedzielę zagości w Poznaniu. Festiwal potrwa do 9 grudnia.

Dziecięce filmy podczas dziecięcego festiwalu oceni – a jakże – dziecięce jury. Trzyosobowa kapituła będzie decydować o tym, który obraz zdobędzie nagrodę w kategorii filmy krótkometrażowe. Wszyscy jurorzy polecają wizytę na festiwalu każdemu bez względu na wiek, ale warto dowiedzieć się też, kim są młodzi członkowie jury i na co będą zwracać uwagę oglądając filmy konkursowe.

Natalia Michnik

Uwielbia czytać książki (szczególnie fantasy) i oglądać filmy (zwłaszcza te, które skłaniają do refleksji i mają głębszy przekaz). W wolnych chwilach chętnie gra w gry planszowe i tworzy filmy metodą poklatkową. Lubi również spędzać czas aktywnie, chodząc po górach.

Moje pierwsze wyjście do kina... Tak, doskonale to pamiętam! Pierwszy raz do kina rodzice zabrali mnie, gdy miałam pięć́ lat na bajkę̨ pod tytułem „Wilk i zając”. Duże wrażenie zrobiło wtedy na mnie to, że wyświetlona była na takim dużym ekranie.

Ulubiona postać́ z bajki to... wielki czerwony pies Clifford. Zawsze lubiłam psy, więc zapałałam szczególną sympatią do tej postaci, która zawsze pomagała innym i miała wiele przygód.

Mój ulubiony film to... Moimi ulubionymi filmami są̨ filmy o Harrym Potterze. Utkwił mi również̇ w pamięci obraz pt. „Dawca pamięci”.

Oglądając film zwracam uwagę na... interesującą fabułę, ciekawych bohaterów oraz dający do myślenia przekaz. Lubię̨, kiedy filmy są wciągające i niosą̨ za sobą̨ jakieś́ przesłanie. Ważne jest też dla mnie to, w jakim towarzystwie oglądam film.

Jurorem na festiwalu zostałam, bo... dowiedziałam się̨ tej możliwości od mojej mamy, która co roku jeździ na forum nauczycieli organizowane w ramach festiwalu. Nagrałam film, w którym opowiadałam, w jakim filmie chciałabym zagrać́ i dlaczego.

Tymoteusz Korzeniowski

Jest optymistą dobrze nastawionym do życia. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie tematyką dotyczącą filmów: w wieku 3 lat był najwierniejszym na świecie fanem Buzza Astrala. Gdy trochę podrósł, lubił oglądać filmiki z planów zdjęciowych, sam wykonywał rekwizyty i elementy scenografii, drewniane modele broni i oczywiście oglądał filmy. Najbardziej interesuje go fantasy i kino akcji, a w szczególności wszystko, co jest związane z sagą Star Wars. Jego drugą wielką pasją jest stolarstwo.

Ulubiona postać́ z bajki to... Megamocny, kiedyś – Buzz Astral.

Mój ulubiony film to ... mam 3 ulubione tytuły i wszystkie są̨ na równorzędnym pierwszym miejscu, to „Czarna pantera”, „Logan: Wolverine” i „Star Wars: Imperium Kontratakuje”.

Oglądając film zwracam uwagę na... fabułę. Nie zwracam uwagi na błędy czy dziury w fabule, ale staram się zżyć z bohaterami i oddać się filmowi.

Jurorem na festiwalu zostałem, bo... dostałem linka do strony z konkursem od znajomej i po zapoznaniu się̨ z regulaminem postanowiłem wziąć udział. Nagranie głosu, filmu jak i montaż zajęły trzy dni. Po wysłaniu filmu było wielkie czekanie, gdy po paru dniach przyszedł mail, że się̨ dostałem w domu wybuchła radocha i zaczęło się̨ wielkie odliczanie do Ale Kino!

Tosia Tłok

Ma 12 lat i chodzi do szóstej klasy. Jej pasją są książki, zwłaszcza o tematyce fantasy. Czytając, często zapomina o realnym świecie. Harcerstwo to jej hobby, lubi działać w grupie, spotykać się z przyjaciółmi. Jej zainteresowania filmowe to fantasy, ale i dramat wojenny.

Ulubiona postać́ z bajki to... Newt Skamander. Jego zamiłowanie do zwierząt i to jak potrafi sobie z nimi radzić́ sprawiają, że jest niesamowity.

Mój ulubiony film to... Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć́.

Oglądając film zwracam uwagę na... grafikę, gra aktorów i fabułę. Bez tego nie ma dobrego filmu.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej festiwalu. Partnerem głównym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

 

  

Oktawia Staciewińska