Festiwal „Kolory Polski” znów w drodze!
Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to impreza niezwykła. We wszystkie weekendy lipca i sierpnia – 21 koncertów, 21 miejsc i 21 niezwykłych propozycji muzycznych – to właśnie tegoroczna, już osiemnasta edycja „Kolorów Polski”.

Singingheads fot. Krzysztof Leduchowski
Każdy z planowanych koncertów odbywa się w innej miejscowości i w odmiennej scenerii. Począwszy od koncertów stanowiących preludium festiwalu, z których pierwszy o tytule "ROZ-RUCH" odbędzie się 17 czerwca na Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu (Zespół Raz Dwa Trzy), drugi zaś 25 czerwca przed kościołem Wszystkich Świętych w Sobolowie (zespół The Singing Heads), każda kolejna scena została starannie wybrana, gwarantując widzom zupełnie specjalne wrażenia. Będą wśród nich miejsca dobrze znane bywalcom festiwalu, takie jak Arboretum w Rogowie czy Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich. Artystów ugoszczą kościoły w Konstantynowie Łódzkim, Dobroniu, Zelowie, Brzeźnie, Wolborzu, Łowiczu czy Krośniewicach, a także klasztory oo. Bernardynów w Warcie i Salezjanów w Lutomiersku. Zaplanowano również koncerty w miejscach specjalnych, takich jak okolice Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, wzgórze zamkowe w Sieradzu i dwór szlachecki w Kalinowej koło Błaszek. Każde z nich ma ciekawą historię, niejednokrotnie wartość zabytkową i przede wszystkim niebanalny klimat, który sprzyjać będzie szczególnie intensywnemu przeżywaniu muzyki.
Różnorodności miejsc i zróżnicowany program
Wielbiciele muzyki dawnej znajdą w programie muzykę barokową, np. koncerty "Splendor i blask baroku" w wykonaniu Altberg Ensemble 13 sierpnia w Tumie pod Łęczycą bądź program "Vivaldi w Łowiczu" w wykonaniu Jakuba Monowida i Capelli Bydgostiensis pod batutą José Maria Florêncio zapowiadany na 27 sierpnia w łowickiej bazylice.
Melomani zainteresowani operą powinni zaplanować wizytę w Rogowie na koncercie "Bogusław Kaczyński in memoriam" 2 lipca, na którym grono śpiewaków z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Agnieszki Nagórki zaprezentuje całą paletę znanych i lubianych arii z oper i operetek, m.in. Pucciniego, Mozarta, Verdiego, Bizeta i Offenbacha, a także wypad do dworku szlacheckiego w Kalinowie na koncert "Nie taki straszny dwór", na którym artyści Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentują arie i tańce z oper Stanisława Moniuszki.
Nie zabraknie muzyki kameralnej (kwintet smyczkowy Multicamerata 9 lipca w Dobroniu z utworami m.in. Händla, Mozarta i Koszewskiego), chóralnej (Wielki Chór Młodej Chorei prowadzony przez Tomasza Krzyżanowskiego z cyklem 12 utworów polifonicznych skomponowanych do tekstów Bolesława Leśmiana 30 lipca w Wieruszowie) czy filmowej ("Piosenki zatrzymane w kadrze" w wykonaniu Apertus Quartet 22 lipca w Warcie).
W programie przewidziano także oryginalną i niebanalnie zaaranżowaną muzykę z nurtu folkowego – takie koncerty odbędą się m.in. 28 lipca na scenie przy Zamku w Inowłodzu ("Inspiracje" w wykonaniu zespołu Trebunie Tutki & Goście) i 16 lipca w kościele w Brzeźniu ("Oj, borom, borom" w wykonaniu duetu Maniucha i Ksawery – program złożony z pieśni ukraińskich w interpretacji na głos i kontrabas).
Muzykę celtycką i irlandzką przedstawi zespół Carantuohill 12 sierpnia w Sieradzu, a specyficzna mieszankę jazzu inspirowanego folkiem zespół Slavic Orkestar w programie "Slavic Soul" 19 sierpnia w Lipcach Reymontowskich.
Każdy z koncertów jest wydarzeniem integrującym społeczność lokalną, dlatego będą mu towarzyszyć rozmaite imprezy, takie jak rodzinny piknik muzyczno-sportowy w Stacji Nowa Gdynia, kiermasz sztuki ludowej w Lipcach czy swojska biesiada w Kalinowej, a także prezentacje lokalnych zespołów amatorskich i orkiestr, kiermasze, wystawy rękodzielnicze, loterie i degustacje regionalnych smakołyków. Uczestnicy koncertów będą mogli poznać lokalne atrakcje (m.in. zwiedzić Alpinarium i Arboretum w Rogowie, wybrać się na wycieczkę "Szlakiem dworków szlacheckich" w gminie Błaszki czy zwiedzić "Łęczycką zagrodę chłopską" w Kwiatkówku koło Tumu). Do każdego koncertu przewidziano też wycieczkę edukacyjną, podczas której poznać można przyrodnicze walory poszczególnych miejscowości i ich okolic.
Twórcom festiwalu od lat udaje się łączyć muzykę – i to niebanalną – z integrowaniem lokalnych społeczności i przyciąganiem nowych widzów do starannie przygotowanych wydarzeń. To właśnie ta tradycja jest znakiem rozpoznawczym i największą zaletą "Kolorów Polski".
Zobacz pełen program festiwalu
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- Sponsorem Wędrującego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest PKO Bank Polski, który patronuje temu wydarzeniu od początku jego istnienia.
Czytaj także:
„Kolory polski” – jazzowe weekendy
Słowo „muzyka” ma nieskończoną liczbę znaczeń. 16. edycja Festiwalu "Kolory Polski"
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.