2017.06.16

Festiwal „Kolory Polski” znów w drodze!

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to impreza niezwykła. We wszystkie weekendy lipca i sierpnia – 21 koncertów, 21 miejsc i 21 niezwykłych propozycji muzycznych – to właśnie tegoroczna, już osiemnasta edycja „Kolorów Polski”.

Singingheads fot. Krzysztof Leduchowski
Singingheads fot. Krzysztof Leduchowski

Każdy z planowanych koncertów odbywa się w innej miejscowości i w odmiennej scenerii. Począwszy od koncertów stanowiących preludium festiwalu, z których pierwszy o tytule "ROZ-RUCH" odbędzie się 17 czerwca na Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu (Zespół Raz Dwa Trzy), drugi zaś 25 czerwca przed kościołem Wszystkich Świętych w Sobolowie (zespół The Singing Heads), każda kolejna scena została starannie wybrana, gwarantując widzom zupełnie specjalne wrażenia. Będą wśród nich miejsca dobrze znane bywalcom festiwalu, takie jak Arboretum w Rogowie czy Muzeum Regionalne w Lipcach Reymontowskich. Artystów ugoszczą kościoły w Konstantynowie Łódzkim, Dobroniu, Zelowie, Brzeźnie, Wolborzu, Łowiczu czy Krośniewicach, a także klasztory oo. Bernardynów w Warcie i Salezjanów w Lutomiersku. Zaplanowano również koncerty w miejscach specjalnych, takich jak okolice Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, wzgórze zamkowe w Sieradzu i dwór szlachecki w Kalinowej koło Błaszek. Każde z nich ma ciekawą historię, niejednokrotnie wartość zabytkową i przede wszystkim niebanalny klimat, który sprzyjać będzie szczególnie intensywnemu przeżywaniu muzyki.

Różnorodności miejsc i zróżnicowany program

Wielbiciele muzyki dawnej znajdą w programie muzykę barokową, np. koncerty "Splendor i blask baroku" w wykonaniu Altberg Ensemble 13 sierpnia w Tumie pod Łęczycą bądź program "Vivaldi w Łowiczu" w wykonaniu Jakuba Monowida i Capelli Bydgostiensis pod batutą José Maria Florêncio zapowiadany na 27 sierpnia w łowickiej bazylice.

Melomani zainteresowani operą powinni zaplanować wizytę w Rogowie na koncercie "Bogusław Kaczyński in memoriam" 2 lipca, na którym grono śpiewaków z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej pod batutą Agnieszki Nagórki zaprezentuje całą paletę znanych i lubianych arii z oper i operetek, m.in. Pucciniego, Mozarta, Verdiego, Bizeta i Offenbacha, a także wypad do dworku szlacheckiego w Kalinowie na koncert "Nie taki straszny dwór", na którym artyści Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentują arie i tańce z oper Stanisława Moniuszki.

Nie zabraknie muzyki kameralnej (kwintet smyczkowy Multicamerata 9 lipca w Dobroniu z utworami m.in. Händla, Mozarta i Koszewskiego), chóralnej (Wielki Chór Młodej Chorei prowadzony przez Tomasza Krzyżanowskiego z cyklem 12 utworów polifonicznych skomponowanych do tekstów Bolesława Leśmiana 30 lipca w Wieruszowie) czy filmowej ("Piosenki zatrzymane w kadrze" w wykonaniu Apertus Quartet 22 lipca w Warcie).

W programie przewidziano także oryginalną i niebanalnie zaaranżowaną muzykę z nurtu folkowego – takie koncerty odbędą się m.in. 28 lipca na scenie przy Zamku w Inowłodzu ("Inspiracje" w wykonaniu zespołu Trebunie Tutki & Goście) i 16 lipca w kościele w Brzeźniu ("Oj, borom, borom" w wykonaniu duetu Maniucha i Ksawery – program złożony z pieśni ukraińskich w interpretacji na głos i kontrabas).

Muzykę celtycką i irlandzką przedstawi zespół Carantuohill 12 sierpnia w Sieradzu, a specyficzna mieszankę jazzu inspirowanego folkiem zespół Slavic Orkestar w programie "Slavic Soul" 19 sierpnia w Lipcach Reymontowskich.

Każdy z koncertów jest wydarzeniem integrującym społeczność lokalną, dlatego będą mu towarzyszyć rozmaite imprezy, takie jak rodzinny piknik muzyczno-sportowy w Stacji Nowa Gdynia, kiermasz sztuki ludowej w Lipcach czy swojska biesiada w Kalinowej, a także prezentacje lokalnych zespołów amatorskich i orkiestr, kiermasze, wystawy rękodzielnicze, loterie i degustacje regionalnych smakołyków. Uczestnicy koncertów będą mogli poznać lokalne atrakcje (m.in. zwiedzić Alpinarium i Arboretum w Rogowie, wybrać się na wycieczkę "Szlakiem dworków szlacheckich" w gminie Błaszki czy zwiedzić "Łęczycką zagrodę chłopską" w Kwiatkówku koło Tumu). Do każdego koncertu przewidziano też wycieczkę edukacyjną, podczas której poznać można przyrodnicze walory poszczególnych miejscowości i ich okolic.

Twórcom festiwalu od lat udaje się łączyć muzykę – i to niebanalną – z integrowaniem lokalnych społeczności i przyciąganiem nowych widzów do starannie przygotowanych wydarzeń. To właśnie ta tradycja jest znakiem rozpoznawczym i największą zaletą "Kolorów Polski".

Zobacz pełen program festiwalu

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • Sponsorem Wędrującego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest PKO Bank Polski, który patronuje temu wydarzeniu od początku jego istnienia.

Czytaj także:

„Kolory polski” – jazzowe weekendy

Słowo „muzyka” ma nieskończoną liczbę znaczeń. 16. edycja Festiwalu "Kolory Polski"

loaderek.gifoverlay.png