2017.07.26

Festiwal „Muzyka w świetle księżyca” w Lubostroniu

Od  27 do 30 lipca, odbędzie się XVI edycja festiwalu „Muzyka w świetle księżyca”. W pałacu Skórzewskich w Lubostroniu zabrzmią dźwięki muzyki klasycznej, jazzu, piosenki aktorskiej, a w oranżerii prezentowana będzie wystawa malarstwa Krzysztofa Wiśniewskiego.

Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu (w województwie kujawsko-pomorskim) ma urzekającą historię. Według rodzinnej legendy, malowniczy krajobraz wsi nad Notecią tak zachwycił Fryderyka hrabiego Skórzewskiego, że nazwał to miejsce „sercu lubym ustroniem” – stąd właśnie wzięła się nazwa rodowej siedziby Skórzewskich. Pałac zaprojektował Stanisław Zawadzki, znany architekt epoki klasycyzmu, w stylu zwanym palladiańskim. Nurt palladiański był w tym okresie niezwykle popularny, a najbardziej znane dzieło Palladia, Villa Rotonda pod Vicenzą, stanowiło niedościgły wzór klasycznej architektury.

Upaństwowiona po II wojnie siedziba rodowa Skórzewskich stała się instytucją kultury, zaangażowaną przede wszystkim w organizowanie imprez muzycznych – recitali oraz koncertów kameralnych i chóralnych, w których biorą udział muzycy Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova z Bydgoszczy, a także zaproszeni artyści. Jedną z najbardziej znanych imprez organizowanych co roku w Lubostroniu jest festiwal „Muzyka w świetle księżyca”. XVI jego edycję zaplanowano na 27-30 lipca. Zgodnie z tradycją, program łączy różne gatunki muzyki i dziedziny sztuki.

W czwartek 27 lipca będziemy mogli usłyszeć muzykę klasyczną w wykonaniu Bydgoskiego Kwartetu Smyczkowego ArtON Quartet w składzie Bolesław Siarkiewicz i Malwina Mikołajczyk-Lutrzykowska (skrzypce), Agnieszka Czupryńska (altówka), Małgorzata Węglerska (wiolonczela) z towarzyszeniem sopranistki Agnieszki Olszewskiej. W programie muzyka z różnych epok – od Wolfganga Amadeusa Mozarta i Johanna Straussa po Johannesa Brahmsa i Michała Lorenza. Nie zabraknie przebojów operetkowych z popularnej „Księżniczki czardasza” Franza Lehara i przebojów musicalowych, takich jak „Przetańczyć całą noc” z musicalu „May Fair Lady” Fredericka Loeve.

28 lipca wystąpi Duo Granat, w którym dwie pianistki – Tamara Granat i Shoko Kusuhara – przedstawią program obejmujący m.in. „Małą Suitę” Claude’a Debussy’ego, „Album Tatrzańskie” Ignacego Paderewskiego, a także sonaty Mozarta i Poulenca. Dla wielbicieli jazzu zagra w czwartek Szymon Łukowski Quartet w składzie: Szymon Łukowski – saksofony i klarnet, Dominik Bukowski – wibrafon i marimba, Paweł Urowski – kontrabas oraz Sławek Koryzo – perkusja. Repertuar obejmie jazz nowoczesny głównego nurtu, inspirowany w równej mierze współczesnymi wykonawcami, takimi jak Dave Holland czy Gary Burton, jak i klasykami jazzu, do których należą John Coltrane czy Woody Shaw. Cechą wyróżniającą tę formację jest oryginalna stylistyka tworzona dzięki współbrzmieniu saksofonu i wibrafonu/marimby.

Niewątpliwie pierwszą gwiazdą tegorocznego festiwalu jest Stanisława Celińska, która wraz z zespołem pod kierunkiem Macieja Muraszko przedstawi 29 lipca swój programem „Projekt ATRAMENTOWA”. To tytuł jednej z jej ostatnich płyt (2015) z piosenkami napisanymi specjalnie dla niej (głównie przez Macieja Muraszkę, ale też np. przez Muńka Staszczyka), a także wyjątkowo zaaranżowanymi utworami z repertuaru innych wykonawców (np. zespołu Hey). Uczestnicy tego koncertu będą mogli nie tylko posłuchać na żywo niezwykłego głosu „polskiej Cesarii Evory”, ale również zetknąć się z artystką, której sceniczna charyzma jest legendarna.

30 lipca Stanisław Górka przedstawi monodram Rafała Wojazińskiego „Gruziński toast albo szkielet śledzia”. Spektakl ten, stanowiący połączenie monodramu i recitalu, przetykany piosenkami Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Bułata Okudżawy, mimo wątków dramatycznych (okupacyjna przeszłość) jest pełen humoru i liryzmu.

Koncertom będzie towarzyszyć wystawa plastyczna. Na piątek 28 lipca zaplanowano wernisaż malarstwa Krzysztofa Wiśniewskiego. Jego magiczne obrazy, przesycone poetycko-surrealistycznym klimatem, zostaną wyeksponowane w pałacowej oranżerii.

Tegoroczna edycja festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” ma więc program bogaty i z pewnością zadowoli różnorodne gusta. A urok i magia miejsca zapewnią odbiorcom muzyki i sztuki niespotykany gdzie indziej klimat artystyczny.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

Sponsorem XVI Festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” w zespole pałacowo-parkowym w Lubostroniu jest PKO Bank Polski.

loaderek.gifoverlay.png