2017.02.06

Festiwal „Schola Cantorum” - Kalisz 2017

Sale koncertowe i aule Kalisza (i nie tylko) opanują już od 7 lutego młodzi miłośnicy muzyki dawnej. Przed nami XXXIX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Jak co roku młodzi artyści będą rywalizować o złote, srebrne i brązowe Harfy Eola, a także o nagrodę specjalną – Bursztynową Harfę.

Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu
Fot. facebook.com/Ogólnopolski-Festiwal-Zespołów-Muzyki-Dawnej-Schola-Cantorum-w-Kaliszu

Festiwal tradycyjnie rozpocznie 7 lutego konferencja programowa. W kolejnych dniach odbywać się będą przesłuchania w kategoriach zespołów instrumentalnych, wokalnych, chórów kameralnych, zespołów wokalno-instrumentalnych i kameralnych, a także warsztaty wokalne, taneczne i plastyczne. Jak widać rywalizacja obejmuje wiele rodzajów wykonawstwa artystycznego, przede wszystkim grę na kopiach instrumentów dawnych, śpiew i taniec oraz wszelkie połączenia tych środków wyrazu. Jurorzy podkreślają, że uczestnicy prezentują wysoki poziom artystyczny, a dzięki zaangażowaniu i entuzjazmowi niejednokrotnie nie ustępują pola zawodowym muzykom.

Moc koncertów

Równolegle z przesłuchaniami i warsztatami odbędzie się szereg koncertów, m.in. w katedrze kaliskiej, Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu (koncert specjalny zespołu Giardino di Delizie z programem Muzyczne pejzaże ogrodu Bosco Parrasio – kontrapunkty, fugi i follie w barokowym Rzymie). Podobnie jak w latach ubiegłych koncerty zaplanowano także w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (zespół Miraculis z Poznania), na Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie (chór Gregorianum z Warszawawy i zespół Hortus Musicus z Mielca), w klasztorze sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie (chór Scherzo z Nowego Sącza i zespół Gaudium Udentem z Jeleniej Góry), w galerii Refektarz w Krotoszynie (zespół Esperimento z Białegostoku i Brevis z Mińska) oraz w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim (zespoły Amicorum z Gdańska i Cantus Mariae z Malborka).

Wystawa w Banku

Festiwalowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” – już po raz dwudziesty drugi! W tym roku wystawa konkursowa zostanie otwarta 8 lutego w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Wystawie będzie towarzyszyć pokaz instrumentów dawnych Ryszarda Dominika Dembińskiego. Natomiast 10 lutego w siedzibie Oddział 1 w Kaliszu PKO Bank Polski zostanie otwarta wystawa prac plastycznych laureatów konkursu z udziałem zespołu Jubilo z Ostrzeszowa.

Finał festiwalu 11 lutego to Koncert Galowy w Teatrze im. W. Bogusławskiego, który wyreżyseruje Marian Wiśniewski, a poprowadzi Danuta Synkiewicz. Uczestnicy są zobowiązani do przygotowania obowiązkowego repertuaru, który będą mogli wykonać wspólnie na tym koncercie (m.in. pieśń Gaude Mater Polonia, Cum Decore Tielmana Susato i Kaliską Fanfarę Miejską z XVIII w.)

Harfy Eola już czekają. Młodym artystom życzymy powodzenia!

 

  • Specjalnym mecenasem „Scholi Cantorum” jest od PKO Bank Polski, który funduje m.in. nagrodę Bursztynowej Harfy laureatom jednej z kategorii artystycznych.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

Czytaj także:

Mecenat niejedno ma imię

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png