Filharmonia Narodowa świętuje narodowe Święto Niepodległość 2017
Święto Niepodległości – najważniejsze z polskich świąt państwowych – Filharmonia Narodowa w Warszawie uczci podwójnym koncertem (10 i 11 listopada 2017), przy czym drugi z nich będzie transmitowany przez internet. Na ten uroczysty dzień przygotowano bardzo oryginalny, a nawet zaskakujący program.
Filharmonia Narodowa ma swoje „narodowe” obowiązki. I zawsze się z nich znakomicie wywiązuje. Kolejnym dowodem na to jest przygotowany przez tę instytucję na tegoroczne Święto Niepodległości program artystyczny, skierowany zarówno do dorosłych melomanów, jak i do dzieci – tych młodszych i starszych (dwa koncerty 12 listopada).
Na „Nadzwyczajny koncert symfoniczny z okazji Święta Niepodległości” Filharmonia zaprasza 10 listopada 2017, a program zostanie powtórzony 11 listopada 2017 – wówczas koncert będzie transmitowany online, dzięki czemu będą mogli go zobaczyć również ci, którym nie uda się zdobyć biletów wstępu.
Program w dniu Święta Niepodległości jest niebanalny. Postawiono na muzykę współczesną, dwudziestowieczną, a dobór repertuaru trzeba uznać za oryginalny i przemyślany. Znajdujemy w nim nazwiska dwóch kompozytorów, Andrzeja Panufnika i Mieczysława Weinberga, którzy w pewnym sensie symbolizować mogą losy Polaków – rówieśników Niepodległej Rzeczypospolitej. Obaj urodzili się w drugim dziesięcioleciu minionego wieku (Panufnik w 1914 roku, Weinberg w 1919 roku), obaj zdobywali wykształcenie i rozpoczynali karierę w wolnej Polsce i losy obu pokrzyżowała wojna i mroczne lata powojenne.
Andrzej Panufnik swoją dyrygencką i kompozytorską edukację odbył w dwudziestoleciu międzywojennym m.in. w Wiedniu i Londynie. Okres okupacji spędził w Warszawie. Jego wojenne partytury, choć ocalały z powstania, zostały zużyte na opał przez powojennych lokatorów. W Polsce Ludowej Panufnik był krótko dyrektorem odbudowującej się Filharmonii Narodowej, szefował też związkowi kompozytorów. Uznawano go za jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów. Jednak trudno było mu się odnaleźć w powojennej rzeczywistości, w okresie, gdy twórczość artystyczną pętały narzucone przez władze ograniczenia i nakazy. Ta atmosfera braku twórczej swobody i ingerowania władz w wyznaczanie kierunków i granic sztuki skłoniły go do emigracji. W 1954 roku uzyskał azyl polityczny w Anglii, co spowodowało wymazanie jego osoby i twórczości z krajowych scen. Panufnik stopniowo budował swoją pozycję i karierę za granicą, odnosząc sukcesy i zdobywając uznanie. Mimo to w kraju niemal do końca lat 70. był persona non grata.
Mieczysław Weinberg pochodził z artystycznej rodziny żydowskiej, ukończył Warszawie konserwatorium i już przed wojną zdobył uznanie jako młody twórca, m.in. muzyki filmowej. W 1939 roku uciekł przez wschodnią granicę i podjął studia kompozytorskie w Mińsku. Trudne lata wojenne przetrwał dzięki pomocy m.in. Dymitra Szostakowicza, jednak w okresie powojennym jego twórczość nie cieszyła się uznaniem stalinowskich władz. Zarzucono mu formalizm i pesymizm, a jego utwory były zakazane. Pisywał wówczas muzykę m.in. dla… cyrku. W końcu trafił do aresztu, a ocalał znów dzięki pomocy Szostakowicza. Chętnie komponował muzykę filmową – jest autorem ścieżki dźwiękowej słynnego filmu „Lecą żurawie”, nagrodzonego canneńską Złotą Palmą. Był gościem Warszawskiej Jesieni w 1966 roku, w latach 80. powrócił do polskiej wersji swojego imienia (zmienionego w ZSRR na Moisiej), a w latach 90. otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”.
Podczas świątecznego koncertu usłyszymy Concerto festivo Andrzeja Panufnika – utwór będący owocem współpracy artysty z London Symphony Orchestra, skomponowany na 75-lecie jej istnienia. Z kolei Koncert wiolonczelowy op. 43 Weinberga był dedykowany wybitnemu wiolonczeliście Mścisławowi Rostropowiczowi i cechuje się niezwykłą wirtuozerią. Ostatnim utworem świątecznego koncertu będą Wariacje Enigmy Edwarda Elgara z 1898 roku, zgodnie uznawane za najwybitniejsze dzieło symfoniczne tego angielskiego kompozytora.
Podczas koncertu Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi maestro Jacek Kaspszyk, a kompozycję Weinberga wykona izraelski wiolonczelista Gavriel Lipkind.
Iwona Ramotowska
dolcetormento.pl; dolce-tormento.blogspot.com
Na koncert zaprasza PKO Bank Polski – Strategiczny Mecenas Roku Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.