2015.09.04

Filharmonie w nowym sezonie

Kanikuła dobiegła końca. Niektóre instytucje muzyczne mają już przygotowany repertuar na sezon 2015–2016 i proponują melomanom abonamenty i bilety na nadchodzące wydarzenia.

Filharmonie w nowym sezonie

Znani i popularni artyści znają swoje plany z dużym wyprzedzeniem. Mają zaplanowane występy i trasy koncertowe na wiele miesięcy naprzód. Podobnie jest w wielu szacownych instytucjach muzycznych. Tak doświadczone i renomowane miejsca jak Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu ogłosiły już repertuar na nowy sezon, a melomani mają okazję poznać planowane wydarzenia i wybrać odpowiedni abonament lub zakupić bilet na wymarzony koncert.

Program abonamentowy przypomina składankę – dla każdego coś miłego. Odpowiednią ofertę znajdą miłośnicy wielkich form symfonicznych (symfonie Antona Brucknera, Gustava Mahlera czy Ludviga van Beethovena w Warszawie, Hector Berlioz, Siergiej Rachmaninow, Jean Sibelius i Piotr Czajkowski we Wrocławiu), jak i skromniejszych form (występy zespołów kameralnych, między innymi Con Passione i Hornet Quartet w Warszawie, The Shock Trio, Lutosławski Quartet i przede wszystkim Orkiestra Kameralna NFM Leopoldinum we Wrocławiu). W programie przewidziano też występy solowe, takie jak np. recital Elżbiety Stefańskiej, która zagra na klawesynie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Jeana-Philippe’a Rameau i Georga Friedricha Haendla, czy też koncerty solowe Matthiasa Lobnera na lirze korbowej i Thomasa Dunforda na lutni w świetnym edukacyjnym cyklu "Po prostu... Filharmonia!".

Wśród propozycji można znaleźć prawdziwe perełki. Do takich należy z pewnością koncert inauguracyjny sezonu we Wrocławiu z występem skrzypka Nigela Kennedy’ego (koncerty Witolda Lutosławskiego i Edwarda Elgara), występ olśniewającego chińskiego pianisty Lang Langa z Symfonikami Waszyngtońskimi pod dyrekcją Christopha Eschenbacha (usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega – muzykę najbardziej romantyczną z romantycznych, do której ten wyjątkowy pianista ma szczególne predyspozycje) i występ London Symphony Orchestra pod dyrekcją Antonia Pappano (VI Symfonia Gustava Mahlera). Ponadto Wrocław będzie gościł Filharmoników Wiedeńskich (m.in. z VIII Symfonią h-moll D 753 „Niedokończoną” Franza Schuberta) i Budapeszteńskich (z III Symfonią Gustava Mahlera). Miłośnicy muzyki dawnej będą mogli usłyszeć oratorium Georga Friedricha Haendla "Susanna HWV 66", które we Wrocławiu wykona FestspielOrchester Göttingen pod batutą Laurence’a Cummingsa z towarzyszeniem NDR Chor Hamburg.

Z kolei melomani w Warszawie będą mogli usłyszeć oratorium Josepha Haydna "Pory roku Hob. XXI. 3", w którym z Orkiestrą i Chórem FN wystąpi m.in. znakomita kanadyjska śpiewaczka Karina Gauvin, genialna wykonawczyni repertuaru barokowego, i Magnus Staveland, norweski tenor, również dobrze znany miłośnikom muzyki dawnej. Z kolei wielbiciele pianistyki usłyszą Yuliannę Avdeevą, laureatkę Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku (zagra m.in. "I sonatę fortepianową op. 12" Dymitrija Szostakowicza i "Etiudy symfoniczne op. 13" Roberta Schumanna) i Grigory Sokolova (zagra "Sonatę fortepianową a-moll D784" Franza Schuberta), a także młodych pianistów z Chin – Niu Niu, czyli Zhan Shenglianga, i Zhanga Zuo (zagra m.in. "I koncert fortepianowy" Beethovena).

Mocny akcent przygotowuje Filharmonia Narodowa na zakończenie sezonu. To koncertowa wersja dramatu muzycznego Richarda Wagnera "Tristan i Izolda", który zostanie wykonany przez dwa kolejne wieczory, 4 i 5 czerwca 2016 roku. Obok Orkiestry i Chóru Męskiego Filharmonii Narodowej zaśpiewa w nim również Chór Narodowego Forum Muzyki. Obie te instytucje wspierają się i przygotowują wydarzenia wspólnymi siłami. I tak, Orkiestra NFM pod batutą Benjamina Schwartza zagra koncert w styczniu w Warszawie (w programie Strawiński, Bach i Mykietin), a we Wrocławiu Orkiestrą NFM kilkukrotnie będzie dyrygował szef warszawskiej filharmonii, Jacek Kaspszyk.

Ten pobieżny przegląd nie wyczerpuje oczywiście propozycji przygotowanych przez te dwie najbardziej renomowane sceny filharmoniczne w kraju. Zapobiegliwi melomanii mają, co studiować i nad czym się zastanawiać. No i z pewnością – w czym wybierać!

PKO Bank Polski jest strategicznym mecenasem Filharmonii Narodowej w Warszawie i strategicznym partnerem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wspierając program artystyczny obu tych instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016.

Iwona Ramotowska
dolce-tormeto.blogspot.com; dolcetormento.pl

Czytaj także:

Wratislavia pod włoskimi skrzydłami

Wratislavia iubilata

loaderek.gifoverlay.png