Filmowy Sienkiewicz
Obchodzimy rok Henryka Sienkiewicza! Mija bowiem 170. rocznica jego urodzin, a także 100. rocznica śmierci. W łódzkim Muzeum Kinematografii, którego partnerem jest PKO Bank Polski, 21 lipca zostanie otwarta wystawa „Sienkiewicz sfilmowany”, gdzie zostaną zaprezentowane wszystkie światowe ekranizacje utworów pisarza.
Urodzonego 5 maja 1846 roku Henryka Sienkiewicza cenimy za wielkie dzieła literackie i oryginalne reportaże z wielu zagranicznych wypraw, m.in. do Ameryki czy Afryki. Ale Sienkiewicz angażował się także w edukację historyczną, m.in. założył Towarzystwo Polskiej Macierzy Szkolnej, był członkiem Towarzystwa Tajnego Nauczania w Warszawie i aktywnie włączał się w działania społeczne, np. w swoim majątku założył ochronkę dla sierot. Ważną sprawą były dla niego działania niepodległościowe. W 1906 roku odrzucił propozycję kandydowania do Dumy Państwowej Imperium Rosyjskiego i został przewodniczącym komitetu wyborczego przedstawicieli Narodowej Demokracji, Partii Polityki Realnej i Polskiej Partii Postępowej. Po wybuchu I wojny światowej Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie wraz z Ignacym Janem Paderewskim byli współzałożycielami Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.
Literacki noblista
Henryk Sienkiewicz to wielka postać w naszej historii i wybitny polski pisarz, znany i doceniany na całym świecie. Za całokształt twórczości w 1905 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Do jego najważniejszych dzieł należy oczywiście Trylogia („Ogniem i Mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”), ale też „Krzyżacy”, „Quo vadis”, „W pustyni i w puszczy”, „Rodzina Połanieckich”. Każda z tych powieści, a także wiele innych utworów, doczekały się adaptacji filmowej, a nawet kilku (jak „Quo vadis”). I temu właśnie – filmowym adaptacjom dzieł Sienkiewicza – poświęcona będzie wystawa „Sienkiewicz sfilmowany” w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Światowe ekranizacje
Tutaj zobaczymy wszystkie światowe ekranizacje utworów Henryka Sienkiewicza zrealizowane w latach 1896–2014. Począwszy od nakręconego w wytwórni braci Lumière przez Georgesa Hatota, trwającego kilkadziesiąt sekund „Nerona wypróbowującego truciznę na niewolnikach” po najnowszą cyfrową wersję „Potopu” Jerzego Hoffmana. Wśród eksponatów znajdują się takie unikaty, jak certyfikat watykańskiej kopii filmu Jerzego Kawalerowicza „Quo vadis” (z premierowego pokazu filmu z udziałem papieża Jana Pawła II), fajka reżysera Aleksandra Forda, którą palił na planie „Krzyżaków” czy archiwalny plakat do włosko-francusko-jugosłowiańskiej ekranizacji „Ogniem i mieczem” z Pierrem Bricem, powszechnie znanym jako filmowy Winnetou, w roli Jana Skrzetuskiego. I wiele, wiele innych niezwykle interesujących materiałów. Zebrane na wystawę eksponaty zostały wzbogacone o rekwizyty z Łódzkiego Centrum Filmowego.
Wystawa „Sfilmowany Sienkiewicz” zakończy się 15 listopada, czyli dokładnie w 100. rocznicę śmierci artysty. Partnerem w Muzeum Kinematografii w Łodzi jest PKO Bank Polski.
W Muzeum Kinematografii
Inna wystawa w Muzeum, na którą zaprasza PKO Bank Polski, to „Pałac pełen bajek”, czyli bajkowy świat od kuchni. Jej bohaterami są najbardziej znane postaci z polskich filmów animowanych dla dzieci. Można tu wejść do budy Reksia, pokoju Misia Uszatka czy pokręcić kołem sterowym na statku Bolka i Lolka. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, odwiedzające wystawę dzieci mogą wejść do animacji „Zaczarowany ołówek”, a potem wsiąść do samochodu Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka poszukującego Baltazara Gąbki. Dla wszystkich dzieci przygotowano tu niecodzienne atrakcje z grami włącznie. Ekspozycja jest opisana po polsku i angielsku, i oprócz świetnej zabawy umożliwia poznanie techniki i historii filmu animowanego.
Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
„Kolory Polski” wyruszają na trasę
Wystawa artystów bez budżetu
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.