2017.05.10

Fluorescencyjna odyseja – sukces spektaklu dzieci dla dzieci

Zaczęło się od pomysłu na interaktywne przedstawianie szkolne, w którego powstanie zaangażują się nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice, nauczyciele i… publiczność. Spektakl powstał w Szkole Filiarnej im. Jana Brzechwy w Różewie, a jego premiera odbyła się w Wałeckim Centrum Kultury. Przedstawienie spotkało się entuzjastycznym przyjęciem widowni.

Fluorescencyjna odyseja

Zostało także zgłoszone do Powiatowych Prezentacji Amatorskich Zespołów Teatralnych ARA, gdzie zdobyło tytuł laureata i dostało się do eliminacji wojewódzkich. Projekt wspiera Fundacja PKO Banku Polskiego. O sukcesie przedsięwzięcia i planach na przyszłość rozmawiamy z jego inicjatorem Marcinem Poprotą.

Na czym polega wyjątkowość tego przedsięwzięcia?

„Fluorescencyjna odyseja” to połączenie sztuki tańca z aktorstwem i bodypaintingiem. Łączy wiele form artystycznego wyrazu pozwalających młodym ludziom rozwijać talenty na różne sposoby. Dzięki projektowi uczniowie z małych wsi mieli możliwość wystąpienia na prawdziwej teatralnej scenie przed liczną miejsko-gminną widownią. Projekt jest wyjątkowy także z uwagi na liczbę osób, które wzięły w nim udział. Od 1 grudnia 2016 r. do 31 marca 2017 r. 63 uczniów klas III - VI Szkoły Filialnej im. Jana Brzechwy w Różewie oraz ok. 20 rodziców włączyło się w realizację tego interaktywnego spektaklu. A to nie wszystko - podczas spektaklu udaje nam się zaangażować niemal całą publiczność. W przedstawieniu premierowym, 31 marca br. wzięło udział kilkaset osób, liczących ponad 200-osobową widownię. Wszyscy doskonale się bawili.

Nie jest Pan jedynym artystą zaangażowanym w projekt?

Przedstawienie powstało na podstawie powieści Yanna Martela, kanadyjskiego pisarza i podróżnika. Mam przyjemność być reżyserem tego spektaklu, ale też jako artterapeuta koordynowałem przygotowanie elementów scenografii, m.in. masek, strojów czy dekoracji przestrzennych, np. łodzi. Niezwykle ważną rolę w tym przedsięwzięciu odgrywa też choreografia, którą stworzyła Monika Kisilewicz. W ramach projektu dzieci mogły też uczestniczyć w warsztatach aktorskich z reżyserem Maciejem Łukaszewiczem.

Jak się Państwu pracowało z dziećmi?

Z dziećmi – wspaniale, choć wyzwanie stanowiła ich liczebność – grupę tworzy 22. uczniów klas III - VI szkoły podstawowej. Z tak liczną reprezentacją praca nie jest łatwa, ale nie niemożliwa. Przygotowania obejmowały wiele zajęć, m.in. 17 godzin treningu z zakresu tańca artystycznego z choreografem (w tym 6 godzin na scenie teatralnej WCK), czy godzinne warsztaty aktorskie z reżyserem. Ponadto dzieci uczyły się m.in. samodyscypliny, odpowiedzialności i kultury osobistej w rozmaitych miejscach, spotykały nowych ludzi z pasją i otwierały się na to wszystko. Kiedy widzi się moment, w którym rodzi się ta otwartość, samoistny zapał i zaangażowanie, to pojawia się myśl: „warto było”.

Czy to jednorazowe przedsięwzięcie czy też zakłada Pan, że zespół będzie się rozwijał i ewoluował?

27 marca uczniowie Szkoły Filialnej im. Jana Brzechwy wzięli udział w Powiatowych Prezentacjach Amatorskich Zespołów Teatralnych ARA organizowanych przez Wałeckie Centrum Kultury i w kategorii szkół podstawowych zdobyli tytuł laureata. Tak powstał amatorski zespół teatralny Odyseja. To początek jego fluorescencyjnej podróży, ponieważ na fali tego sukcesu, 12 maja grupa weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich w Świdwińskim Ośrodku Kultury. Następnie 10 czerwca, młodzi artyści pokażą swoje dokonania społeczności wiejskiej podczas Festynu Rodzinnego. Pojawiają się także kolejne propozycje. Co będzie dalej? Czas pokaże.

Co taki sukces – od szkolnego przedstawienia po udział w wojewódzkim przeglądzie teatrów – oznacza dla młodych ludzi?

Myślę, że dla wszystkich to piękne doświadczenie i wielka radość. To dowód na to, że warto sięgać po to co nowe, inne, próbować i poszukiwać. Z pewnością wszystkie dobre słowa, opinie wpłynęły na naszą motywację do dalszego działania i wzmocniły naszą pewność siebie.   

W jakim zakresie wsparcie Fundacji PKO Banku Polskiego było przydatne w tym projekcie?

Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO Banku Polskiego, a także zaangażowaniu wolontariuszki, pani Marleny Ossowskiej z 1 oddziału PKO Banku Polskiego w Wałczu, mogliśmy wiele dokonać. Na przykład kupić część rekwizytów, dekoracji czy materiałów do ich wykonania, a także specjalistyczne oświetlenie UV – niezbędne do fluorescencyjnego spektaklu. A co najważniejsze, dzieci mogły nauczyć się wielu nowych rzeczy od profesjonalistów, np. ruchu scenicznego. Całe to przedsięwzięcie wykorzystujące nowoczesne technologie było niezwykle ważne dla dzieci z niewielkich wiejskich społeczności. Z pewnością przyczyniło się do ich rozwoju, edukacji i wyrównania szans. Sprawiło, że poprzez sztukę młodzi ludzie twórczo wyrażali swoje uczucia, czasem frustracje, lęki, ale też pragnienia... Dla nas wszystkich to było bardzo ważne i pouczające doświadczenie.

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Teatralny maj

Nominowani do Fryderyków 2017 pod mecenatem PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.02.22

   Maciej Musiał, a Ty możesz, czyli Konto dla Młodych

   Na temat rozwiązań przygotowanych z myślą o klientach mających 18-26 lat rozmawiamy z Maciejem Musiałem biorącym udział w kampanii promującej Konto dla Młodych PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.22

   1% procentuje

   Powoli zaczynamy rozliczać podatek PIT. Każdy może odliczyć 1% podatku i przekazać go na cele dobroczynne. Komu przekazać swój 1%? Wybór celu takiej pomocy to bardzo indywidualna kwestia, dlatego warto wcześniej ją przemyśleć.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.21

   Polska, której nie znasz. 5 niedocenianych miejsc. Musisz je zobaczyć!

   Na północy – morze, na południu – góry. Byłeś w Zakopanem, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Widziałeś Krupówki, krakowski Stary Rynek, stołeczne Łazienki oraz plażę w Sopocie i wydaje ci się, że zwiedziłeś już Polskę wzdłuż i wszerz. No to teraz szeroko otwórz oczy i zobacz to, o czym być może nawet nie wiedziałeś, że istnieje. W przypadającym dziś Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, wraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, przygotowaliśmy listę 5 najbardziej niedocenionych miejsc w Polsce.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.19

   Cavaliada Lublin 2018. Podium dla Polaków

   Drugi etap wielkiego święta jeździectwa już za nami! W niedzielę zakończyła się Cavaliada w Lublinie. Najlepsi jeźdźcy z 15 krajów rywalizowali o nagrody w trakcie czterodniowych zawodów rozegranych na arenie Targów Lublin. Nie brakowało emocji i niespodziewanych zwrotów akcji. Po raz drugi w tej edycji Cavaliady na najwyższym miejscu podium stanął Polak.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.15

   Wkrótce znów spotkamy się pod Rotundą. Nowy budynek PKO Banku Polskiego będzie czekał na warszawiaków

   Rotunda PKO Banku Polskiego jest bez wątpienia miejscem kultowym na mapie Warszawy. To wokół tego budynku całe pokolenia umawiały się na spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, kontrahentami czy przyszłymi sympatiami. To „pod Rotundą” rozpoczynały się piękne historie wielu Polaków. To również miejsce pamięci 49 ofiar wybuchu gazu, który miał tu miejsce w 1979 r. Dziś Rotunda powstaje na nowo.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.02.13

   Konie(cznie) w Lublinie - startuje Cavaliada!

   Już po raz szósty tereny Targów Lublin zamienią się w arenę zmagań jeździeckich na międzynarodowym poziomie! Rusza #zkopyta kolejna odsłona Cavaliady, największej imprezy jeździeckiej w Polsce.

   więcej
  Pokaż więcej