2015.11.17

Jazzowe gwiazdy w Narodowym Forum Muzyki

Już od wielu lat filharmonie nie są świątyniami wyłącznie muzyki klasycznej. W obszar ich zainteresowań coraz częściej wchodzą inne gatunki muzyczne – jazz, muzyka filmowa lub z gier komputerowych, nurt orientalny, folk, muzyka rozrywkowa. W tym kalejdoskopie coraz silniejsze miejsce zajmuje jazz.

Jazzowe gwiazdy w Narodowym Forum Muzyki. Fot. shutterstock.com

Dowodów na to twierdzenie dostarcza nam program tegorocznego sezonu Narodowego Forum Muzyki. Aż roi się w nim od jazzowych gwiazd pierwszej wielkości!

Nowo otwarta i niezwykle prężnie działająca wrocławska instytucja muzyczna zorganizowała w tym sezonie dwa cykle poświęcone muzyce jazzowej. Jednym z nich jest cykl „Jazz i muzyka świata”. Drugi natomiast ujęty został pod ogólnym szyldem „Koncerty jazzowe w NFM” i są to przede wszystkim wydarzenia z cyklu „Wielka Improwizacja".

Pośród cyklu jazzowych koncertów w FMN należy z pewnością wymienić koncerty w ramach – jak nazywają to organizatorzy – laboratorium Meltig Pot Made in Wrocław LAB 6 i obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO (30 kwietnia). Oprócz tego znaleźć możemy cykl przeznaczony dla najmłodszych jazz fanów, czyli „Jazz morning kids”, a w jego ramach koncerty takie jak „Jazzowe przeboje i dzicy kowboje” czy „Kosmiczne dźwięk”". W repertuarze NFM zaplanowano prezentacje przedstawicieli polskiej sceny jazzowej – czołówki młodych improwizatorów, czyli dwa listopadowe koncerty połączone z jam session – Polish Jazz Showcase. Są one przeznaczone dla zainteresowanych, przede wszystkim międzynarodowych krytyków i organizatorów festiwali jazzowych.

Najbardziej spektakularne są z pewnością wydarzenia z pierwszego z dużych cykli NFM, czyli „Jazz i muzyka świata”. To właśnie w nim organizatorzy prezentują z dumą gwiazdy, które udało im się ściągnąć do Wrocławia. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Na 20 listopada zapowiedziano koncert „Macus Miller – Afrodeezia/Leszek Możdżer i Przyjaciele”. Występ we Wrocławiu to jeden z przystanków na wspólnej trasie koncertowej tych dwóch wybitnych artystów. Legendarny amerykański basista ze swoim zespołem przedstawi materiał ze swojej płyty „Afrodeesia”, Leszek Możdżer natomiast – wybór swoich przebojów i premierowe nowości. Gościem specjalnym na tym koncercie będzie nestor polskiej sceny jazzowej, Zbigniew Namysłowski, z którym 19-letni Miller nagrywał w 1978 roku w Nowym Jorku słynny przebój polskiego jazzmana „Kujawiak goes funky”. To odtąd datuje się ich znajomość i stamtąd pochodzi pomysł wspólnej trasy koncertowej, zrealizowany po tylu latach!

12 grudnia scena NFM zagości muzyka niezwykłego, jedną z najbardziej dziś „gorących” gwiazd sceny jazzowej, choć o wyraźnie etnicznych barwach. Mowa o Dhaferze Youssefie, tunezyjskim wokaliście i instrumentaliście, którego życiorys jest równie niezwykły, jak jego muzyka. Wywodzi się z rybackiej wioski Tabullah, a pierwszy instrument – arabską lutnię zwana oud – wykonał samodzielnie z tego, co morze wyrzuciło na brzeg w pobliżu jego osady. Niezwykły talent i osobowość artysty zaprowadziły go – poprzez konserwatorium w Tunisie i studia w Wiedniu – na najlepsze sceny muzyczne i do studiów nagrań. Oryginalna sztuka Youssefa to improwizacja zarówno instrumentalna, jak i wokalna, operująca niespotykanym brzmieniem i magicznym nastrojem. We Wrocławiu artysta przedstawi utwory z najnowszej płyty „Birds Requiem”.

Gwiazdą pierwszej wielkości, i to od wielu lat, jest Wynton Marsalis, znakomity amerykański trębacz ze znanej artystycznej rodziny muzyków (jego brat Branford jest saksofonistą jazzowym i wielokrotnie występował w Polsce). Marsalis przyjedzie do Wrocławia z zespołem Jazz at Lincoln Center Orchestra. Ten renomowany artysta od lat utrzymuje się w jazzowej czołówce, a gra na specjalnie skonstruowanej dla siebie trąbce, przystosowanej do jego leworęczności.

Jeden z marcowych koncertów cyklu „Jazz i muzyka świata” to występ tria Dave’a Hollanda. To brytyjski basista i kompozytor, absolutna czołówka i „klasyk” awangardowego jazzu, wychowawca wielu pokoleń muzyków. Występuje od końca lat sześćdziesiątych i od dziesięcioleci jest niedościgłym wzorem młodych basistów i kontrabasistów jazzowych.

Już ten skrótowy przegląd (mogłaby się w nim jeszcze znaleźć jeszcze chociażby Dianne Reeves, jedna z największych dziś wokalistek jazzowych, która zaśpiewa w NFM w kwietniu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej), dowodzi jasno, że serce i puls jazzowego światka przesuwa się w najbliższych miesiącach do Wrocławia. Koncerty zaplanowane i zorganizowane przez Narodowe Forum Muzyki to dla każdego fana tej muzyki pozycja obowiązkowa!

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • PKO Bank Polski jest strategicznym partnerem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wspierając program artystyczny tej instytucji w sezonie artystycznym 2015/2016.

Czytaj także:

Narodowe Forum Muzyki w nowym sezonie

Filharmonie i opery w ofensywie!

loaderek.gifoverlay.png