Klasycznie i romantycznie w Filharmonii Narodowej
Koncerty symfoniczno-oratoryjne to dla melomanów wyjątkowa okazja. Możemy na nich usłyszeć zarówno Orkiestrę, jak i Chór Filharmonii Narodowej, a prowadzenie tak licznego zespołu wymaga specjalnych umiejętności. Dlatego w piątek 10. marca koncert w FN poprowadzi znakomity izraelski dyrygent Yoav Talmi.
Program koncertu ułożono bardzo oryginalnie. Pierwsza część to muzyka najbardziej klasyczna z klasycznych, czyli dzieła Wolfganga Amadeusz Mozarta. Druga zaś to czysty romantyzm, a usłyszymy w niej jedną z symfonii Felixa Mendelssohna Bartoldy’ego.
Koncert rozpocznie uwertura z opery Don Giovanni – jednej z najbardziej znanych i obecnych na scenach oper Mozarta. Jak głosi popularna legenda, genialny kompozytor napisał ją w ciągu jednej nocy! I to nocy poprzedzającej premierę tego dzieła, która odbyła się 29 października 1787 roku w Pradze. Trudno orzec, ile prawdy jest w tej opowieści, uświadamia nam ona jednak dobitnie to, jak skuteczny – także w pracy artystycznej – jest goniący deadline’u…
W pierwszej części koncertu usłyszymy też dwa sakralne dzieła Mozarta – kompozycje znacznie mniej popularne i rzadziej wykonywane niż jego dzieła operowe i kameralne. A niesłusznie! Młody Mozart, zwłaszcza podczas lat spędzonych w Salzburgu na dworze tamtejszego arcybiskupa, księcia von Colloredo, skomponował wiele utworów na zamówienie swego pryncypała. Znajdują się wśród nich nieszpory Vesprae solennes de confessore, napisane w 1780 roku na uroczystość patrona salzburskiej katedry św. Ruperta, a także Kyrie d-moll, o którym Alfred Einstein, wybitny muzykolog i wydawca katalogu dzieł Mozarta napisał: „Mistrzostwo planu architektonicznego, zróżnicowanie grup wokalnych i instrumentalnych, subtelność w wykończeniu szczegółów […] są tego rodzaju, że chciałoby się paść na kolana”.
Drugą część piątkowego koncertu wypełnią dźwięki romantycznej III Symfonii a-moll „Szkockiej” op. 56 Felixa Mendelssohna. Inspirację do niej kompozytor „usłyszał” podczas młodzieńczej podróży do Szkocji w 1829 roku. Podczas niej zwiedził m.in. ruiny pałacu Marii Stuart Holyrood w Edynburgu, o czym pisał do siostry: „Myślę, że odnalazłem dziś w tej starej kaplicy początek mojej Symfonii >Szkockiej<”. Wrażenia z tej wyprawy musiały głęboko zapaść w pamięć kompozytora, bowiem nad partyturą pracował wiele lat, a premierowe wykonanie Symfonii „Szkockiej” w Lipsku, które sam poprowadził, odbyło się dopiero w 1842 roku. Obok dramatycznego i pełnego uczuciowości klimatu tego dzieła, odnaleźć w nim możemy melodie nawiązujące do folkloru szkockiego i naśladujące dźwięk narodowego instrumentu Szkotów, czyli dud.
Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej, a także grupę solistów (Annę Mikołajczyk, Joannę Gontarz, Mariusza Cyciura i Przemysława Żywczoka) poprowadzi maestro Yoav Talmi. Ten izraelski dyrygent i kompozytor współpracował z wieloma najbardziej prestiżowymi i znanymi orkiestrami na całym świecie (m.in. w Quebecu, Hamburgu, San Diego, Londynie, Berlinie, Amsterdamie czy Wiedniu). Jest też jednym z założycieli i dyrektorem artystycznym New Israeli Opera, ma więc ogromne doświadczenie w prowadzeniu zarówno zespołów instrumentalnych, jak i chóralnych.
Melomani, którzy nie będą mogli wybrać się na ten koncert w piątek, mogą uczestniczyć w powtórzeniu koncertu w sobotę 11 marca.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- Na koncert zaprasza PKO Bank Polski – Strategiczny Mecenas Roku Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Czytaj także:
Akademia Mendelssohnowska w Narodowym Forum Muzyki
Publiczność chce słuchać muzyki dawnej
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.