„Klasycznie na trawie” znów w Królikarni
Projekt Filharmonii Narodowej „Klasycznie na trawie” obejmie w tym roku dwa koncerty plenerowe – 21 i 29 sierpnia – które odbędą się w warszawskim parku Królikarnia. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi jej szef, Jacek Kaspszyk. W programie – znów Beethoven!
Kiedy 4 września ubiegłego roku uroczyście inaugurowano nowy gmach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, ówczesna minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska z właściwym sobie humorem zwróciła uwagę na swoisty paradoks. Im bardziej okazałe, architektonicznie imponujące i akustycznie doskonałe siedziby zyskują rozmaite instytucje muzyczne w Polsce, tym bardziej konieczne wydaje się ich wychodzenie „poza” – poza sale koncertowe, gmachy filharmonii i sale operowe. Po prostu w plener! Nasz klimat nie zawsze sprzyja takim inicjatywom, ale polska publiczność, być może nieco onieśmielona powagą oficjalnych sal koncertowych, z ogromnym zapałem uczestniczy w występach plenerowych, na które zresztą najczęściej wstęp jest wolny.
Przykładem – cykl „Klasycznie na trawie” Filharmonii Narodowej. W ubiegłym roku koncert 23 sierpnia w parku Królikarnia, na którym stołeczni filharmonicy zagrali uwerturę z opery Fidelio i V Symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena, zgromadził blisko trzytysięczną publiczność!
Ten niewątpliwy frekwencyjny sukces dał warszawskim filharmonikom impuls do kontynuowania tak dobrze przyjętej inicjatywy. W tym roku filharmonia postanowiła pobić własny rekord i przygotowuje... dwa koncerty!
21 sierpnia w parku przy klasycystycznym pałacyku Królikarnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka wykona Uwerturę Egmont oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Solistką koncertu będzie młoda skrzypaczka Maria Machowska, laureatka wielu konkursów (w tym Konkursu Wieniawskiego), w latach 2008–2014 koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia, a od sezonu 2013/2014 – koncertmistrz Filharmonii Narodowej. Sam Koncert D-dur uważa się za przełomowy w historii muzyki – tak oryginalny i prekursorski, że w momencie premiery przyjęty z rezerwą przez publiczność, a doceniony dopiero przez romantyków. Dziś stanowi żelazny punkt repertuaru wielu skrzypcowych wirtuozów.
Natomiast 28 sierpnia w parku Królikarnia zabrzmi dzieło znane zapewnie wszystkim – IX Symfonia d-moll op. 125 Beethovena. Dzieło nie tylko wielkie i monumentalne (do jego prawykonania zgromadzono w 1824 roku muzyków z kilku orkiestr i chórów w Wiedniu), ale również owiane legendą – wiekowy i schorowany kompozytor, tworząc swoja ostatnią symfonię, był już kompletnie głuchy. Jak głosi znana anegdota, po wykonaniu utworu – a autor stał podczas koncertu za plecami dyrygenta, tyłem do sali – dopiero gdy odwrócono go ku publiczności, mógł się przekonać, z jak wielkim aplauzem i zachwytem zareagowała wiedeńska publiczność na jego dzieło. Jak wiadomo chór z finałowej części symfonii, Oda do radości – skomponowana do znanych strof Schillera – stanowi hymn Unii Europejskiej. W koncercie weźmie udział Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej oraz czwórka solistów, a całość poprowadzi znów maestro Kaspszyk.
Cykl „Klasycznie na trawie” stanowi nie tylko dowód na popularyzatorską misję artystów – nie zamykają się w swoich siedzibach, jak w wieżach z kości słoniowej, a wręcz przeciwnie – „wychodzą w lud”, ale jest też dla publiczności znakomitą okazją do nieco innego, swobodnego i dostępnego każdemu obcowania ze sztuką najwyższej próby.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- PKO Bank Polski jest strategicznym mecenasem Filharmonii Narodowej w Warszawie i wspiera program muzyczny tych instytucji w nowym sezonie artystycznym 2016/2017.
Czytaj także:
„Kolory Polski” wyruszają na trasę
Jeśli teatr latem, to z PKO Bankiem Polskim!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.