2016.07.25

„Klasycznie na trawie” znów w Królikarni

Projekt Filharmonii Narodowej „Klasycznie na trawie” obejmie w tym roku dwa koncerty plenerowe – 21 i 29 sierpnia – które odbędą się w warszawskim parku Królikarnia. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi jej szef, Jacek Kaspszyk. W programie – znów Beethoven!

Klasycznie na trawie, królikarnia, filharmonia narodowa, koncert

Kiedy 4 września ubiegłego roku uroczyście inaugurowano nowy gmach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, ówczesna minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska z właściwym sobie humorem zwróciła uwagę na swoisty paradoks. Im bardziej okazałe, architektonicznie imponujące i akustycznie doskonałe siedziby zyskują rozmaite instytucje muzyczne w Polsce, tym bardziej konieczne wydaje się ich wychodzenie „poza” – poza sale koncertowe, gmachy filharmonii i sale operowe. Po prostu w plener! Nasz klimat nie zawsze sprzyja takim inicjatywom, ale polska publiczność, być może nieco onieśmielona powagą oficjalnych sal koncertowych, z ogromnym zapałem uczestniczy w występach plenerowych, na które zresztą najczęściej wstęp jest wolny.

Przykładem – cykl „Klasycznie na trawie” Filharmonii Narodowej. W ubiegłym roku koncert 23 sierpnia w parku Królikarnia, na którym stołeczni filharmonicy zagrali uwerturę z opery Fidelio i V Symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena, zgromadził blisko trzytysięczną publiczność!

Ten niewątpliwy frekwencyjny sukces dał warszawskim filharmonikom impuls do kontynuowania tak dobrze przyjętej inicjatywy. W tym roku filharmonia postanowiła pobić własny rekord i przygotowuje... dwa koncerty!

21 sierpnia w parku przy klasycystycznym pałacyku Królikarnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka wykona Uwerturę Egmont oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Solistką koncertu będzie młoda skrzypaczka Maria Machowska, laureatka wielu konkursów (w tym Konkursu Wieniawskiego), w latach 2008–2014 koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia, a od sezonu 2013/2014 – koncertmistrz Filharmonii Narodowej. Sam Koncert D-dur uważa się za przełomowy w historii muzyki – tak oryginalny i prekursorski, że w momencie premiery przyjęty z rezerwą przez publiczność, a doceniony dopiero przez romantyków. Dziś stanowi żelazny punkt repertuaru wielu skrzypcowych wirtuozów.

Natomiast 28 sierpnia w parku Królikarnia zabrzmi dzieło znane zapewnie wszystkim – IX Symfonia d-moll op. 125 Beethovena. Dzieło nie tylko wielkie i monumentalne (do jego prawykonania zgromadzono w 1824 roku muzyków z kilku orkiestr i chórów w Wiedniu), ale również owiane legendą – wiekowy i schorowany kompozytor, tworząc swoja ostatnią symfonię, był już kompletnie głuchy. Jak głosi znana anegdota, po wykonaniu utworu – a autor stał podczas koncertu za plecami dyrygenta, tyłem do sali – dopiero gdy odwrócono go ku publiczności, mógł się przekonać, z jak wielkim aplauzem i zachwytem zareagowała wiedeńska publiczność na jego dzieło. Jak wiadomo chór z finałowej części symfonii, Oda do radości – skomponowana do znanych strof Schillera – stanowi hymn Unii Europejskiej. W koncercie weźmie udział Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej oraz czwórka solistów, a całość poprowadzi znów maestro Kaspszyk.

Cykl „Klasycznie na trawie” stanowi nie tylko dowód na popularyzatorską misję artystów – nie zamykają się w swoich siedzibach, jak w wieżach z kości słoniowej, a wręcz przeciwnie – „wychodzą w lud”, ale jest też dla publiczności znakomitą okazją do nieco innego, swobodnego i dostępnego każdemu obcowania ze sztuką najwyższej próby.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • PKO Bank Polski jest strategicznym mecenasem Filharmonii Narodowej w Warszawie i wspiera program muzyczny tych instytucji w nowym sezonie artystycznym 2016/2017.

Czytaj także:

„Kolory Polski” wyruszają na trasę

Jeśli teatr latem, to z PKO Bankiem Polskim!

loaderek.gifoverlay.png