2015.12.30

Koncertowa zabawa w sylwestra

Sylwester to synonim zabawy. Jedni bawią się na balu, inni w domu lub na rynku miejskim. Od kilku lat coraz chętniej ten wyjątkowy wieczór spędzamy na koncertach w filharmonii lub w operze. PKO Bank Polski od dawna wspiera największe muzyczne instytucje, które swoim repertuarem zaspokajają najbardziej wymagających melomanów.

Koncertowa zabawa w sylwestra. Fot. shutterstock.com
Fot. shutterstock.com

Nie ma już dziś instytucji kulturalnej, która nie zapraszałaby swoich bywalców na sylwestrowy koncert, niekiedy połączony z lampką szampana czy wręcz z bankietem. Znakiem szczególnym takich wydarzeń jest ich rozrywkowy charakter. Króluje muzyka lekka – operetkowa i musicalowa. Na przykład Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego zaprasza na galę, w programie której znajdą się walce i polki Johanna Straussa, arie i duety z operetek oraz piosenki z musicalu „Skrzypek na dachu”. Podobny program przygotowuje Filharmonia Łódzka. To wydarzenie pod hasłem „Jak bal, to bal”. Takie gale od lat cieszą się powodzeniem, dlatego organizatorzy proponują dwa terminy – jeden o godzinie 19.00, a drugi o 22.15.

Muzyczny kalejdoskop

Nieco inny klimat proponuje Opera Krakowska, zapraszając gości na „Noc Paryską”. W programie znajdą się m.in.: kompozycje Gounoda, Delibesa, Saint-Saënsa, Wagnera ale także utwory Lizy Minelli czy Edith Piaf. I choć tematem wiodącym będzie muzyka francuska, to cały program zyska wymiar międzynarodowy – „od Straussa i Moniuszki do Aznavoura”, jak piszą organizatorzy na stronie Opery. Jest to więc propozycja dla widzów, którzy lubią kontrasty i nastroje zmieniające się jak w kalejdoskopie. Dla nich Opera Krakowska również przygotowuje dwa terminy „Nocy Paryskiej” – o godzinie 18 i 21.30.

Bal na Zamku

Muzyczną podróż przez świat proponuje swoim gościom Opera na Zamku w Szczecinie, zapowiadając ucztę brzmień i kompozycji rodem z Włoch, Austrii, Francji, Polski oraz z Portoryko. Wrażenia muzyczne okrasi gra świateł i projekcje multimedialne. Jednym słowem – lawina atrakcji! Co więcej, w przerwie sylwestrowego koncertu w Operze na Zamku można skusić się na lampkę szampana lub wybrać wariant z uroczystym bankietem – ze szwedzkim stołem, toastem o północy i muzyką na żywo.

Arie i niespodzianki

Nieco poważniej brzmią propozycje Filharmonii Narodowej w Warszawie, która zaprasza na koncertową wersję opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Znakomici śpiewacy wykonają najefektowniejsze jej fragmenty. Natomiast Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu proponuje dwa koncerty – 30 i 31 grudnia – pod tajemniczym tytułem „Poszukiwacze zaginionej arii”. Ma to być program-niespodzianka, a wnioskując ze składu wykonawców (zagra m.in. Wrocławska Orkiestra Barokowa), obok popularnych arii operetkowych czy musicalowych, może się też pojawić np. muzyka dawna. W każdym przypadku, klasa artystów gwarantuje niepowtarzalne przeżycia.

Koncert noworoczny

Od lat jednym z nieodłącznych punktów Nowego Roku melomanów jest koncert filharmoników wiedeńskich, którego transmisja 1 stycznia rozbrzmiewa w wielu domach na całym świecie. Dla tych, którzy jednak wolą posłuchać mistrzowskich utworów na żywo, dobrą propozycją będą koncerty noworoczne w teatrze, filharmonii lub operze. I choć najczęściej są one powtórką programów sylwestrowych, to zawsze zapewniają dużo emocji i wrażeń. I tak na koncerty noworoczne zapraszają: Opera Krakowska – 2 i 3 stycznia, Opera na Zamku w Szczecinie – 1 stycznia, Filharmonia Łódzka – 1 stycznia, a Narodowe Forum Muzyki – 3 stycznia.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • PKO Bank Polski jest strategicznym mecenasem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Opery na Zamku w Szczecinie i Opery Krakowskiej. Wspiera program muzyczny tych instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016.

Czytaj także:

Po prostu... Filharmonia!

Początek końca roku w Teatrze Polskim

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png