„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”. Niebawem otwarcie wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie
Artystyczne relacje wydarzeń dwóch pierwszych dekad XX w. pokaże niebawem Muzeum Narodowe w Warszawie. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowano niecodzienną ekspozycję pt. „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”.
Fot. Tomasz Dąbrowa
Przedstawione na niej dzieła prezentować będą proces walki o wolną Polskę i odzyskiwania jej niepodległości. Mowa tu zarówno o wydarzeniach politycznych, historycznych, jak i społecznych. Część ekspozycji stanowią dzieła polskiej sztuki u progu odrodzonego już państwa.
Kuratorem wystawy jest dr Piotr Rypson, polski historyk sztuki, krytyk, literaturoznawca, publicysta, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego.
– Starał się on stworzyć obraz bliski emocjom, jakie towarzyszyły świadkom tamtych wydarzeń, a zarazem odmienny od ukształtowanego przez ostatnie kilkadziesiąt lat stereotypu. Narracja wystawy jest również zaproszeniem do udziału w debacie na temat kształtowania tożsamości narodowej po I wojnie światowej i poszukiwania form i treści dla sztuki narodowej – informuje biuro prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie.
Ekspozycja podzielona zostanie na 10 części ułożonych w porządku chronologicznym oraz tematycznym. Wystawę rozpoczną lata 1905-1907, zakończy zaś wyłonienie Sejmu Ustawodawczego oraz objęcie prezydentury przez Gabriela Narutowicza.
Zaprezentowane zostaną prace Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i wielu innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ukazany zostanie obraz wojny i walki o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba, Henryka Weyssenhoffa. Nie zabraknie także opowieści o udziale polskich artystów w działaniach wojennych. Całości towarzyszyć będzie wirtualna prezentacja grafiki użytkowej odradzającej się i odrodzonej Rzeczypospolitej.
Osobna część wystawy poświęcona zostanie wojnie polsko-bolszewickiej oraz jej obrazowi w sztuce i grafice propagandowej. Pojawią się wątki legionowe, postać Józefa Piłsudskiego, a także motywy batalistyczne. Kilkuset obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszyć będą liczne dokumenty życia społecznego i fotografie.
Jak podkreślają twórcy wystawy, „Wątki niepodległościowe zestawiono z nowymi, dynamicznie rozwijającymi się tendencjami artystycznymi. Koniec I wojny światowej zwiastował wzrost zainteresowania sztuką narodową, łączącą nowoczesność z elementami tożsamościowymi, lokalnymi.”
Ekspozycja, której sponsorem jest PKO Bank Polski, dostępna będzie dla odwiedzających od piątku 26 października. Oglądać ją będzie można do 17 marca przyszłego roku. Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający wszystkie wystawione prace oraz teksty wprowadzające do prezentowanej problematyki.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Polska muzyka na 100-lecie odzyskania niepodległości – rusza XXIII Festiwal Kompozytorów Polskich
Papcio Chmiel, czyli jak bawić ucząc
„(Nie) Codzienna” wystawa w centrali PKO Banku Polskiego
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.