2019.02.15

„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – to ostatnia szansa, by obejrzeć wyjątkową wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie

Prawie 28 tys. osób odwiedziło dotychczas ekspozycję „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa otwarta z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dostępna jest dla zwiedzających jeszcze tylko do 17 marca.

Na wystawie prezentowane są artystyczne relacje wydarzeń dwóch pierwszych dekad XX wieku: są to dzieła przedstawiające proces walki i odzyskiwania niepodległości zarówno w wymiarze politycznym, historycznym, jak i kulturowym. Dodatkowo prezentowana jest polska sztuka u progu odrodzonego już państwa. Całość podzielona jest na 10 części ułożonych w porządku chronologicznym oraz tematycznym. Wystawę rozpoczynają lata 1905-1907, kończy zaś wyłonienie Sejmu Ustawodawczego oraz objęcie prezydentury przez Gabriela Narutowicza.

Ekspozycja „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” wieńczy obchody odzyskania 100-lecia niepodległości Polski w Muzeum Narodowym w Warszawie. – Cieszymy się, że ekspozycja wzbudza emocje i zachęca do dyskusji oraz że w czasie jej trwania Muzeum stało się przestrzenią celebrowania niepodległości. Dzięki licznym wydarzeniom towarzyszącym wystawie: debatom, pokazom kina niemego z muzyką na żywo, warsztatom rodzinnym czy wykładom specjalistów, każdy znajduje coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań – ocenia Dział Komunikacji i Programów Publicznych MNW.

Widzom prezentowane są dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i dziesiątków innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Ukazana została walka o niepodległość Polski, jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankie, Leopolda Gottlieba, Leona Wyczółkowskiego – a także udział polskich artystów w działaniach wojennych i oddany przez nich obraz wojny i walki o niepodległość.

Wystawie, której mecenasem jest PKO Bank Polski, towarzyszy katalog zawierający wszystkie wystawione prace oraz teksty wprowadzające do prezentowanej problematyki. Dodatkowo na odwiedzających muzeum czeka specjalny pokaz tematyczny w Cyfrowym MNW. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących wystawie dostępny jest na stronie muzeum.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Rusza 3. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki

„Wyspiański. Nieznany”

Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie – pospiesz się, by ją zobaczyć!

 

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02019.03.25

   #KandydatNaGwiazde – odc.3

   Zapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  Pokaż więcej